Moskisvet.com
Nasino eksperimentalno nadzvočno letalo X-59 QueSST
Visoki obrati

Nadzvočno letalo brez vetrobranskega stekla

A.P.
24. 06. 2019 08.41
3

Nasino eksperimentalno nadzvočno letalo X-59 je dobilo nenavadno nadgradnjo. Letalo v obliki peresa z ošiljenim nosom, zamaknjenimi deltastimi krili in kokpitom namreč nima vetrobranskega stekla.

Nasa v želji po razvoju karseda hitrega letala, ki čim tišje prebije zvočni zid, poskuša vse, tudi najbolj nenavadne metode. Nadzvočno letalo X-59 QueSST (Quiet Supersonic Technology) ima tako kokpit od koničastega nosu oddaljen cel ''kilometer''. Kako torej pilot vidi predse? S pomočjo 4K televizorja.

NASA predstavila letalo, ki spreminja obliko
Preberi še
NASA predstavila letalo, ki spreminja obliko

Pilot se namesto na lasten vid tako zanaša na sistem eXternal Visibility System (XVS), ki ga tvori par kamer zunaj letala in ga skupaj z ostalimi podatki s terena zalaga s prepotrebnimi informacijami za pilotiranje.

Pilot se bo lahko zanašal le na informacije z zaslona. Kaj se bo zgodilo, če elektronika odpove?
Pilot se bo lahko zanašal le na informacije z zaslona. Kaj se bo zgodilo, če elektronika odpove? FOTO: NASA

Ameriška vesoljska agencija Nasa se že dolgo ukvarja s tehnologijami za zmanjšanje hrupa ob doseganju Macha 1 (ko letalo prebije zvočni zid), ''misija'' tišjega poka (Low-Boom Flight Demonstration Mission) pa je najambicioznejša do sedaj. Jedro tega predstavlja omenjeno eksperimentalno letalo X-59 QueSST, ki ga za Naso pripravlja podjetje Lockheed Martin.

Nasino eksperimentalno nadzvočno letalo X-59 QueSST
Nasino eksperimentalno nadzvočno letalo X-59 QueSST FOTO: NASA

XVS je ena od mnogih Nasinih inovativnih rešitev, ki zagotavlja manjši hrup ob preboju zvočnega zidu. Prav glasen hrup je glavni razlog, da letala do sedaj niso upravičila obstoja. Concorde zaradi hrupa tako ni smel leteti čez poseljena območja. Do sedaj še nobeni tehnologiji ni uspelo zmanjšati hrupa na sprejemljivo raven, Nasi pa bi kaj kmalu lahko to uspelo, čeravno X-59 ni namenjen prevažanju potnikov, a nova spoznanja bi lahko vodila do razvoja tovrstnih potniških in poslovnih letal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zvočni zid je prvi v zgodovini leta 1947 prebil ameriški pilot Chuck Yeager, kar mu je uspelo z letalom Bell X-1. Do sedaj sta leteli zgolj dve nadzvočni potniški letali, in sicer nesrečni Concorde in Tupoljev Tu-144 (sploh prvo nadzvočno potniško letalo), ki je zadnji komercialni let opravil leta 1978 (Nasa ga je uporabljala vse do leta 1999), medtem ko so Concorda prizemljili oktobra leta 2003.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Vseeno bodo v civilnem letalstvu ta letala imela pilota in v primeru nuje bo moral imeti možnost "na svoje oči". Drugače bo vse skupaj bolj podobno ruski ruleti. Je ni elektronike, ki ne bi odpovedala.
"Pilot se bo lahko zanašal le na informacije z zaslona. Kaj se bo zgodilo, če elektronika odpove?" Dobro vprašanje, pa saj nekaterim pilotom niti vetrobransko steklo ne pomaga, ker so preveč navajeni na elektroniko, ki nima niti rezerve. Taka slika na vetrobranu je boljša ideja, celo za avte, voznik bi lahko videl celo v temi, megli, dežju, tisto kar sicer ne bi, saj bi to videl na sliki.
Ta tehnologija je pri avtomobilih (kot berem) še v fazi testiranj, vendar bi (po moje) morali biti vsi avtomobili elektronsko kompatibilni, da bi lahko "komunicirali" med seboj. Zamenjati bi morali ves vozni park sveta. V nasprotnem bi bilo preveč nesreč. Kljub vsemu pa brez volana in šoferja, ki bi vse skupaj spremljal, še dolgo ne bo šlo. Eno so testi na poligonih, drugo pa množica cest in stranskih cest ter čisto specifičnih razmer na njih. Potem je pa tu še en faktor. Vozimo iz užitka. Osebno bi mi bilo dolgočasno se vsesti v avto in vse skupaj prepustiti "pametnemu šoferju". Zame bi bila takšna vožnja zelo dolgočasna. Spim v postelji. ;)
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1047