Revolucija Linuxa je bila predvsem v njegovi odprtokodnosti, kar pomeni, da ga je svetovna računalniška skupnost pomagala ustvarjati in razvijati. Linux (oziroma GNU/Linux) je pravzaprav samo jedro, osnovni programski okvir, na katerega se lahko namestijo aplikacije in posamezna orodja. Tako nastane izredno uporaben, zelo stabilen in v veliki večini brezplačen operacijski sistem, ki je dolga leta edini konkuriral Microsoftovim Oknom, Applovemu OS X in svojemu starejšemu sorodniku tradicionalnemu Unixu, ki danes obstaja le še v redkih nadgradnjah pod drugimi imeni.
Linux je leta 1991 na novo napisal "švedski" Finec Linus Torvalds, ki ga je sprva nameraval imenovati kar Freax, potem ga je vseeno označil kot Linux. Njegov logo je malo bolj okrogel pingvin, ki sedi ravno, ko se je dobro najedel. Linux je navkljub popolnoma novemu jedru malce podoben starejšemu Unixu, zato je podjetje SCO (ki je nosilec licence) leta 2007 tožilo IBM, ker naj bi namestilo Linux na svoje računalnike. Podjetje je tožbo izgubilo, saj je izvorna koda Linuxa, kot že rečeno, napisana popolnoma na novo.
Linux se razvija izredno hitro, profesionalci, programerji in moderatorji strežnikov ga spoštujejo in množično uporabljajo, saj je izredno modularen (osnovnemu sistemskemu jedru se lahko poljubno dodaja različne programske sklope), stabilen in preprost za uporabo. V 20 letih razvoja je Linux prevzel vodilno vlogo na spletu, saj poganja veliko večino njegovih strežnikov. Tudi vaše najljubše strani so omogočene z operacijskim sistemom Linux. Poleg številnih različic, ki jih je mogoče videti na številnih strežnikih in osebnih računalnikih po vsem svetu, je zadnja leta Linux kot jedro mogoče najti tudi v najhitreje rastočem mobilnem OS na svetu Androidu.
Tudi najbolj brana spletna stran v Sloveniji 24ur.com in spletni portal Moški svet (z vsemi ostalimi popularnimi spletnimi portali podjetja ProPlus) "stojita" na Linuxovem jedru. Portal 24ur.com tudi letos praznuje desetletnico udobnega sobivanja z Linuxom. Prve klike je spletna stran ujela na procesorju Powerpc in na Linuxovi distribuciji yellowdog. Danes pa osnovnemu operacijskemu sistemu Novellove različice Suse SLES pomagajo še dodatna odprtokodna orodja, kot so MySQL, Apache, MonogoDB, PHP Memcache.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV