Moskisvet.com
Google voice search - 2

Visoki obrati

Google je ponudil glasovno iskanje za namizja

R.B.
16. 06. 2011 11.30
1

Iskalniški spletni velikan je končno ponudil sveti gral računalništva zadnjih let – nadzor iskalnega spletnega vmesnika z glasom oziroma besedami. Orodje sicer ne deluje vrhunsko, vendar je lahko v veliko pomoč.

Dame in gospodje iz kalifornijskega Mountain Viewa so, tako kot konkurenca iz Redmonda oziroma že pred njimi, ponudili iskanje na glasovni ukaz že pred časom, vendar le na mobilnih napravah. Pametni mobilniki imajo vgrajene sofisticirane funkcije iskanja in upravljanja z glasom, vendar ima funkcija še veliko slabosti, deluje samo v nekaj največjih svetovnih jezikih, zato je treba recimo hoteno ime iz telefonskega imenika prav bizarno 'poangležiti', da ga prepozna. Samo predstavljate si lahko, kako bi bilo treba izgovoriti denimo imeni 'Ljubica' ali 'Francka Čmrlj'. Glasovni ukazi in iskanje so tudi precej neuporabni ob spremljavi šumov in hrupa.

Kako je Jay Green uspel glasovno najti podatke o ameriškem politiku.
Kako je Jay Green uspel glasovno najti podatke o ameriškem politiku. FOTO: Google

Za brezročno uporabljanje z iskanjem na namiznih računalnikih in notesnikih pa do sedaj nismo imeli centraliziranega glasovnega orodja, razen tistih integriranih v operacijske sisteme. Sedaj bomo lahko s pomočjo v sam računalnik vgrajenega mikrofona ali tistega na slušalkah za telefonske pogovore preko spleta iskali tudi z govorom. Še prej bo treba na koncu iskalne vrstice klikniti na že znano ikono v obliki mikrofončka in google vas bo potrpežljivo poslušal.

Dobro pri novem iskanju je to, da googlovo instantno iskanje deluje zelo dobro in precej pametneje kot mobilna verzija. Zato naj bi v izogib napakam pri interpretaciji govora umetna inteligenca zmogla bolje prepoznavati okrajšave. Kot poroča novinar Jay Green, je njegov poskus iskanja imena Zbigniew Brzezinski (nekdanji Bushev svetovalec za zunanjo politiko) googlovo iskanje prevedlo v 'Big New Brzezinski' (' veliki novi Brezzinski), vendar je Google vseeno na prvo mesto postavil vnos politika v Wikipedijo. Očitno napake v razumevanju precej dobro pretvori v želene rezulate, čeravno samo v primeru najbolj pogostih in popularnih iskalnih nizov.

Beta verzija, ki je na plano prišla pred kratkim, bo zaenkrat na voljo le v ameriški angleščini in to le nekaterim uporabnikom preko luže. Počasi pa naj bi storitev integrirali tudi v lokalizirane iskalnike, seveda pa bo na pravo slovensko različico treba še počakati in upati, da bo na voljo še za časa našega življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660