Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

'Električna' roka, s katero lahko vsakdo postane glasbenik

M.J.
24. 06. 2011 11.01
3

Če ste se kdaj poskušali naučiti igrati kitaro ali violino, zagotovo veste, da zna biti kontrolirano premikanje prstov po strunah nadvse naporno in zahtevno delo. Toda skupini japonskih znanstvenikov je uspelo izdelati napravo, s katero bodo lahko po strunah 'brenkali' tudi tisti z manj posluha.

Z elektronsko napravo, imenovano PossessedHand, ki stimulira mišice podlakti in posledično premikanje prstov, bo sedaj mogoče preigravati priljubljene melodije, tudi če nimate nobenega glasbenega talenta. PossessedHand bo moč programirati tako, da bo premikala prste v pravilnem zaporedju, s tem pa bo lahko skoraj vsakdo, brez da bi mislil, kaj počne, odigral 'solo' nastop.

Za njeno delovanje, si bo uporabnik moral na podlaket namestiti poseben pas, ki vsebuje 28 elektrod. Te bodo nato nadzirale delovanje vseh sklepov na roki, med drugim pa bodo zapestje premikale tudi v dveh smereh. Napravo bodo tako lahko uporabljali glasbe željni, poleg tega pa znanstveniki upajo, da bi z njenim delovanjem lahko rehabilitirali tudi ljudi, ki jih je prizadela kap. Do sedaj so ti bolniki lahko brez operacij osvojili le nekatere najbolj osnovne gibe, z omenjeno napravo pa bi se to lahko spremenilo.
Napravo je zasnovala Emi Tamaki s skupino znanstvenikov z univerze v Tokiu, njeno delovanje pa so preizkušali na kotu, tradicionalnem japonskem inštrumentu s strunami. Testni igralci so na treh prstih nosili posebne naprstnike, s katerimi je naprava merila premike prstov, in to tudi beležila. Znanstveniki so PossessedHand sprogramirali tako, da oponaša 'mimiko' in s tem omogoča igranje na inštrument.

Sama naprava ne more proizvesti dovolj moči, da bi lahko igrala, temveč ustvari dražljaje, s pomočjo katerih roka bodočega glasbenika v pravilnem zaporedju brenka po strunah. Skupina znanstvenikov je tudi ugotovila, da je naprava 'odstranila' napake, ki jih glasbeniki začetniki počnejo in zmanjšala število napak s 13 na štiri. Uporabniki naprave so celo uspeli zaznati premike svojih prstov, in to kljub zaprtim očem.

Toda nekateri izmed poskusnih 'zajčkov', ki so napravo preizkušali, so dejali, da je občutek nekontroliranega premikanja rok podoben, kot bi nekdo 'vdrl' v telo in z njim prostovoljno upravljal. Tamaki zagotavlja, da ko se ljudje na omenjeno delovanje naprave navadijo, občutek izgine in kmalu bodoči glasbeniki ugotovijo, kako uporabna je lahko naprava.
So pa glede njenega delovanja imeli pomisleke nekateri skladatelji in glasbeni založniki, ki zagovarjajo, da obstaja velika razlika med tistim, ki se uči igranja spontano, in tistim, ki se zgolj prilagaja na premikanje prstov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660