5

Tisti, ki spremljajo motoGP, se v grobem delijo na tiste, ki navijajo za Rossija, in tiste, ki ne. Šalo na stran, priznati je treba, da je Rossi ena največjih legend motociklima vseh časov, in prav je, da se mu danes poklonimo.

'

Rossi in Shumi FOTO: Profimedia

The Doctor' namreč 16. februarja praznuje rojstni dan! 38-letni Valentino Rossi je eden najuspešnejših motociklistov vseh časov. Po številu zmag v razredu 500 ccm in kraljevskem razredu MotoGP (89 zmag) je rekorde, po številu skupnih zmag v vseh razredih pa je s 115 zmagami drugi, za Giacomom Agostinijem, ki jih je osvojil 122.

Valentino Rossi
Valentino Rossi FOTO: motoGP
Že nestrpno čakate začetek nove sezone razreda motoGP? Ne skrbite, ta je že tik pred vrati. Uvodna dirka bo na sporedu 18. marca. Tudi letošnjo sezono pa si boste lahko v celoti ogledali na Kanalu A in VOYO .
Do začetka nove sezone motoGP nas loči le še dober mesec dni. Lahko kdo ustavi Marca Marqueza? Se bo Valentino odločil, da podaljša pogodbo z Yamaho ali bo odšel v pokoj? Veliko je še ugank in ni dvoma, da bo tudi nova dirkaška sezona vrhunska.

Valentino Rossi je edini, ki mu je uspelo osvojiti naslov svetovnega prvaka v kar štirih različnih razredih: po enkrat v razredih do 125 ccm, do 250 ccm in do 500 ccm in kar petkrat v razredu motoGP. Dvakrat zapored je na najvišjo stopničko ob koncu sezone stopil z dvema različnima motorjema. Leta 2004 je naziv osvojil s Hondo, leto pozneje pa z Yamaho.

Na Grand Prixu je prvič nastopil leta 1996, v tej sezoni je na aprilii enkrat zmagal v Brnu, naslednjo sezono pa že osvojil svoj prvi naslov svetovnega prvaka v razredu do 125 ccm s kar 11 zmagami na 15 dirkah.

Konflikti s sotekmovalci

Leta 2015 je večino prvenstva vodil, a je na zadnji dirki predal žezlo moštvenemu kolegu Jorgeju Lorenzu. Konec sezone je bil precej 'žolčen', saj je na predzadnji dirki trčil z Marcom Marquezom. Ta je odstopil, Rossi pa je za zadnjo dirko dobil kazen. Med Marquezom in Rossijem se je odnos izjemno zaostril, dolgo nista spregovorila niti besede.

Novinarska konferenca pred VN Katarja - 2
Novinarska konferenca pred VN Katarja - 2 FOTO: motoGP
Govor je bilo o tem, da je Marquez tako ravnal namerno, da bi pomagal Lorenzu, kar je Lorenzo pozneje tudi na neki način priznal, ko je izjavil, da mu je Marquez na dirki pomagal tako, da se ni trudil, da bi ga prehitel. Bojno sekiro sta vsaj za javnost zakopala leta 2016, ko sta si na katalonskem Grand Prixu segla v roke.