Moskisvet.com
9d7c3edf4d_62252630

Davidovi ekstremi

Čez valove s tristo "morskimi konjiči" med stegni

David Stropnik
24. 05. 2019 09.19
0

Morje večina ljudi dojema kot kraj počitka, kulinaričnega veselja, sprostitve, križarjenja ... A za nekatere je to neskončni poligon sproščaja avanturističnih, raziskovalnih, ribiških, športnih strasti, ki se vsa hkrati srečajo za krmilom vodnega skuterja – stroja, za katerega je težko reči, ali je bolj plovilo ali igrača za velike fante, bolj športni rekvizit ali prevozno sredstvo.

Vožnja z "jetskijem" je v nasprotju z okornimi večjimi plovili pravi "freeride". Morska prostranstva namreč praktično ne omejujejo vožnje, veter in vreme pa skrbita za raznolikost valov in odpirata neskončne možnosti zabave. Toda vsi vodni skuterji seveda niso enaki in pravzaprav je med serijskimi možnostmi le ena, ki nam resnično vzame sapo.

Na prvi pogled ni nič posebnega, za vrati pa se skriva samosvoj svet
Preberi še
Na prvi pogled ni nič posebnega, za vrati pa se skriva samosvoj svet

"Jetski", ki ima ne le ultimativni "juhu" efekt užitka, ampak na njem pravzaprav med šumenjem različnih čustev in morskih valov ter med navdušujočim hkratnim tuljenjem glasilk in pogonskega sklopa občutimo predvsem evforijo. To je sea-doojev RXT-X 300, plovilo, v katerem rohni, renči ali morda, še bolje povedano, rezgeta tristoglava horda čistokrvnih žrebcev.

Količina užitka in adrenalina, samovšečnosti, pa seveda tudi samohranitvenega strahu, ki jo daje 300 "morskih konjičkov", je težko primerljiva s čimerkoli. Misli skupaj s hormoni užitka izginjajo v dolgih curkih morske pene za hrbtom, pogled pa med slanimi kapljicami brizgajočih valov sega proti obzorju, za katerega se zdi, da se nenavadno hitro približuje. Ja, le dve dobri sekundi potrebuje takšno plovilo, da pospeši z mirovanja do 100 km/h, in to hitrost tudi krepko preseže.

Kar se pospeškov, okretnosti in zabavnosti tiče, se morajo tukaj v vrsto postaviti tudi skoraj vsi motocikli in superšportni avtomobili. Predvsem pa vsa druga plovila! Takšnemu razmerju med zmogljivostjo in okretnostjo se ne približa nič. Gliserji ob zmogljivih "jetih" izpadejo kot dolgočasna prevozna sredstva, ki vse bolj izgubljajo tudi na področju praktičnosti. Z vodnim skuterjem, ki je že tako ali tako bistveno bolj praktičen za prevoz, uporabo, nakup in vzdrževanje, lahko premagujemo tudi stokilometrske razdalje ali vlečemo smučarja ali prevažamo tudi dva sopotnika, novejši modeli pa z modularnim pristopom ponujajo tudi "sundeck" in prtljažni prostor.

Končna hitrost je za med valove osupljiva in se bliža 130 km/h. In še te ne omejuje pogonski sklop ali stabilnost trupa, ampak želja ameriške obalne straže. Kar se tiče želja voznika, pa z le enim stikalom, ki nadzira vertikalni nagib brizgalne šobe, izbiramo, ali bomo podirali hitrostne rekorde ali z večjo okretnostjo uganjali norčije. Lahko tudi zmanjšamo odzivnost agregata in povečamo doseg ali pa se odločamo, da bomo le pozirali. Vodnemu skuterju je vseeno, vozniku pa najbrž ne ... Čeprav, resnici na ljubo, večino zadovolji tudi že nekoliko manj zmogljivi "stroj", kot je Wake Pro 230, ki z lahkoto presega hitrost 100 km/h. Zdi se, da je vsaka trimestna številka na merilcu hitrosti med valovi razbrazdane gladine morja povsem dovolj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660