Moskisvet.com
Michael Schumacher

Visoki obrati

Besede Ališiča o stanju Schumacherja vas bodo privedle na rob solz

A.P.
09. 05. 2019 14.16
28

Ko Slovenec pomisli na Formulo 1, si v istem trenutku prikliče glas Mirana Ališiča, dolgoletnega komentatorja te kraljice motošporta, ki je slovel po svojem hripavem in raskavem glasu ter znamenitem vzkliku ''ulala''. Ko malce širše pomislimo na Formulo 1, je nemogoče mimo zapuščine Michaela Schumacherja, ki je zaznamoval elitni svet Formule 1 in ga je decembra leta 2013 za vedno zaznamovala tragična smučarska nesreča v Meribelu. Ališič in Schumacher sta v tistih letih spletla posebno vez, in besede nekdanjega komentatorja o trenutnem stanju nekdanjega šampiona Formule 1, človeka spravijo na rob solz.

Zdravstveno stanje Michaela Schumacherja, ki je 3. januarja dopolnil 50 let, na njegovo željo in željo njegove družine ostaja zavito v tančico skrivnosti. Iz kome so go zaradi možganskih poškodb prebudili šele leto po nesreči, na začetku leta 2019 pa je družina vendarle spregovorila o stanju Nemca. ''Lahko ste prepričani, da je v najboljših možnih rokah in da mu nudimo vse, kar je v naši moči. Prosim, razumite, ker spoštujemo Michaelovo željo, da njegovo zdravstveno stanje ostane zasebno.''

Michael Schumacher čaka na boljše čase. Jih bo dočakal?
Michael Schumacher čaka na boljše čase. Jih bo dočakal? FOTO: Profimedia

Bolj natančen vpogled v Nemčevo zdravstveno stanje pa je ponudil naš nekdanji komentator Formule 1, Miran Ališič, ki je o nesreči Michaela Schumacherjeva spregovoril v intervjuju za časnik Večer. Na vprašanje, kaj se z njim dogaja in ali ga bomo kdaj še videli, je dejal: "Težko bo. Mislim, da je zadeva nespremenjena. Zelo, zelo slabo je. Ta smučarska nesreča je bila tragedija, ki bo Schumija postavila na eno posebno mesto, kot sva že prej omenjala ob Senni ... Sem si pa šel pogledat to mesto nesreče." ... "Gre za prostor med dvema progama, kjer je ogromno velikih skal. Sneg je rahlo prekril te skale, toliko, da se niso videle. Schumacher pa je naredil neumnost, ki je ne narediš, če smučaš od mladih nog. Zapeljal je med skale, katapultiralo ga je v zrak, z glavo pa je treščil v drugo skalo. Preklalo mu je čelado in povzročilo možganske poškodbe. Tragedija ...," zaključi Ališič, ki danes živi v Švici.

Nemec je Mirana Ališiča izredno spoštoval.
Nemec je Mirana Ališiča izredno spoštoval. FOTO: Miro Majcen

Kot je pojasnil, sta bila s s sedemkratnim svetovnim prvakom tesno povezana: "Imela sva poseben odnos. Ker sem bil vedno prisoten, je Schumacher to znal ceniti. Ko je po vojni leta 1996 obiskal Sarajevo, se ni mogel načuditi, da grem domov z avtom. Spraševal je, ali je dovolj varno in ali mene in mojo novinarsko ekipo zapelje z letalom na poti do Nemčije. Ko pa je v Gorici sodeloval na dobrodelnem turnirju, je rekel svoji piarovki, da je ne potrebuje, če bom jaz tam. Pogosto mi je dal tudi intervju, ko ga drugim ni. Nemški novinarji so me na tiskovni konferenci včasih zadolžili, da mu kar jaz postavim kakšno neprijetno vprašanje, češ da se midva bolje razumeva. Morda je k vsemu temu pripomoglo to, da sva v formulo ena prišla skoraj istočasno, skupaj sva 'rasla gor'. Pomagalo je tudi to, da sva z njegovo ženo Corinno pogosto posedala v 'paddocku', razlagala je, kako gojita piščance in kako si Michael peče ta jajčka ... Pri formuli ena je tako - ali si popolnoma notri ali te pa ni. Ob tem si nisem dopustil, da bi se kot novinar iz male, nepomembne Slovenije postavil v neki kot. Kar v BBC-jev prostor sem prodrl in potem te opazijo, bolj resno te obravnavajo. Sem pa do vseh imel profesionalno distanco."

Veliki šampijon bije največjo bitko svojega življenja.
Veliki šampijon bije največjo bitko svojega življenja. FOTO: 24ur.com

V intervjuju za Večer je pokomentiral tudi tragični konec tedna v Imoli leta 1994, ki je vzel dve imeni Formule 1 – Rolanda Ratzenbergerja in Ayrtona Senne – in za vedno spremenil ta šport. Ališič je tedaj bil kakopak na kraju zločina. "Jaz sem sicer formulo ena spremljal od druge polovice 70-ih, torej ravno od takrat, ko se je končalo smrtonosno obdobje v formuli ena. Dotlej je bilo še veliko smrtnih žrtev, z McLarnovo revolucijo karbonskih šasij pa se je varnost izboljšala. V 80-ih sta na dirkaških koncih tedna umrla le Gilles Villeneuve in Riccardo Paletti (oba leta 1982, op. p.) ter Elio de Angelis na testiranjih (1986). Skratka, smrt je postala precej redek pojav. Jaz sem bil še mlad, dirke sem spremljal od daleč, po televiziji. Ko sem leta 1990 prvič z akreditacijo šel na dirko, je bila smrt nekje daleč. Ta vikend v Imoli pa se je v petek zgodila najprej huda nesreča Rubensa Barrichella, v soboto je umrl Roland Ratzenberger in potem v nedeljo še Senna. Jaz sem bil tam kot novinar. Ko si v svojem delu, o tem ne razmišljaš. Ko delaš pod adrenalinom, to potem pride malce za tabo. Že popoldne je avstrijski novinar Helmut Zwickl izvedel od Sennove družine, da je Ayrton umrl."

Schumacher na balkonu lovil sončne žarke
Preberi še
Schumacher na balkonu lovil sončne žarke

Pred dnevi pa je po Schumacherju ponovno udaril Jacques Villeneuve, nekdanji rival in smrtni sovražnik Nemca, ki je dejal, da je Schumiju manjkalo spoštovanja do tekmecev in spomnil na eno najbolj kontroverznih trčenj v zgodovini Formule 1, ko je Schumi na zadnjo tekmo v sezoni prišel s točko prednosti pred Kanadčanom in v enem od zavojel med prehitevanjem trčil vanj in odstopil. Villeneuve je na tisti dirki osvojil 3. mesto kar je zadostovalo za njegov prvi in edini naslov svetovnega prvaka. ''Preveč negativnih stvari je bilo in preveč vprašajev je ob nekaterih njegovih zmagah in naslovih,'' je odgovoril na vprašanje, zakaj ga ni uvrstil med pet najboljših dirkačev v zgodovini.

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382