Moskisvet.com
shutterstock 792863236

Visoki obrati

Avtonomna vožnja: Spoznajte stopnje avtonomnosti

Oskar Sokolov
03. 06. 2022 05.00
0

Z bliskovitim tehnološkim napredkom po vsem svetu hitro raste število avtomobilov, ki si pri vožnji bolj ali manj pomagajo s tehnologijo. Če je pred dvajsetimi leti tempomat predstavljal višek moderne tehnologije, danes obstajajo že avtomobili, ki namesto nas pospešujejo, zavirajo, upravljajo z volanom ter opazujejo okolico za prometno signalizacijo in morebitne ovire na cesti. Ker pa je različic pametne pomoči pri vožnji res veliko, se splača poznati šeststopenjsko lestvico SAE (Societ of Automotive Engineers), ki loči med različnimi stopnjami avtonomnosti vozila na cesti.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Nivo 0 ni avtomatizacije

V to kategorijo spadajo vsi avtomobili, ki nimajo tehnologije, ki bi omogočala kakršno koli pomoč pri vožnji. Voznik upravlja z volanom, zavira in pospešuje. Četudi je avtomobil opremljen s tehnologijo, ki v primeru naleta sama zavre, da bi preprečila nesrečo, avto še vedno spada v kategorijo 0, saj vse pomembne inpute med vožnjo poda voznik.

Kriminal, ki vedno bolj cveti: povečal se je za 300 odstotkov
Preberi še
Kriminal, ki vedno bolj cveti: povečal se je za 300 odstotkov

Nivo 1 pomoč vozniku

Če imate v avtu tempomat ali radarski tempomat, spadate v to kategorijo. Vanjo spadajo vsi avtomobili, pri katerih lahko računalnik upravlja z volanom ali s hitrostjo, a nikoli z obojim naenkrat. Voznik še vedno opravlja vse ključne manevre in je popolnoma odgovoren za opazovanje okolice in ceste, če računalniška pomoč zataji.

Nekoč bo namesto nas volan sukala umetna inteligenca.
Nekoč bo namesto nas volan sukala umetna inteligenca. FOTO: Shutterstock

Nivo 2 delna avtomatizacija

V tej kategoriji so avtomobili, pri katerih lahko računalnik v določenih razmerah sam pospešuje, zavira in upravlja s smerjo vožnje; Teslin avtopilot in sodobni pametni avtomobili velike večine ostalih proizvajalcev, kot so Volvo, Cadillac, Audi in Nissan, spadajo v to kategorijo. Za vse taktične manevre in spremljanje okolice (npr. semaforji in table) je v celoti odgovoren voznik, ki bo v primeru nesreče, ki jo je zakrivil samovozeči avto, tudi odgovarjal. Od voznika se namreč pričakuje, da je ves čas pozoren na cesto in da lahko v katerem koli trenutku prevzame nadzor nad vozilom. Tudi zaradi tega številni avtomobili, ki spadajo v to kategorijo, od voznika zahtevajo, da se z roko dotika volana.

To so najbolj očitni znaki, da je vaš računalnik okužen z virusom
Preberi še
To so najbolj očitni znaki, da je vaš računalnik okužen z virusom

Nivo 3 pogojna avtomatizacija

Če vaš avtomobil spada v to kategorijo, bo v določenih okoliščinah sam prevzel večino voznih nalog. Glavna razlika v primerjavi s prejšnjo kategorijo je, da avto tu tudi aktivno spremlja okolico in se odziva na ovire in prometno signalizacijo, kar pomeni, da ima voznik večinoma z vožnjo res malo dela. Kljub temu se od voznika pričakuje, da bo pozoren in pripravljen, saj lahko pametni pomočnik v katerem koli trenutku od njega zahteva prevzem oblasti nad vozilom. Trenutno je nivo 3 najvišja komercialno dostopna stopnja avtonomnega vozila, ki ga lahko dobimo na primer v določenih modernih Audijih.

Med vožnjo smo lahko vse manj pozorni na dogajanje na cesti.
Med vožnjo smo lahko vse manj pozorni na dogajanje na cesti. FOTO: Shutterstock

Nivo 4 visoka avtomatizacija

Bližamo se tehnologiji, ki deluje kot znanstvena fantastika. V to kategorijo spadajo vozila, ki so sposobna tudi v nepričakovanih in kritičnih situacijah ohraniti nadzor. V večini primerov (z izjemo ekstremnih situacij) torej ne potrebujejo človeške pomoči, kar pomeni, da vozniku ni treba biti ves čas pozoren na cesto in se lahko večino časa vede kot potnik. Volan in pedala so torej prisotni, a večino časa samevajo. Ker vozniki postanejo potniki, se tehnologijo na tem nivoju testira predvsem za namene taksijev oz. deljenih prevozov, s čimer se med drugim ukvarjajo tudi velikani, kot sta Google in Volvo. Trenutno so po svetu taka testiranja omejena le na urbana okolja z nizkimi hitrostmi in budnim nadzorom, saj v primeru nezgode krivda v tem primeru pade na podjetje, ki je lastnik tehnologije v ozadju.

Pametna oprema za fitnes zanesenjake
Preberi še
Pametna oprema za fitnes zanesenjake

Nivo 5 popolna avtomatizacija

V to kategorijo spadajo vozila brez voznika, ki nimajo niti pedal niti volana. Od potnikov se ne pričakuje prav nič, avtomobilu morajo povedati le, kam želijo priti, na cilj pa jih bo samostojno pripeljala pametna tehnologija.

Spolno nadlegovanje na spletu. Kako ga prepoznati?
Preberi še
Spolno nadlegovanje na spletu. Kako ga prepoznati?

Kaka je situacija v Sloveniji?

V Sloveniji je trenutno legalna uporaba vozil do vključno drugega nivoja (delna avtomatizacija). Izjemoma so na naših cestah dovoljena testiranja bolj avtonomnih vozil, a se bo večina kupcev zaenkrat pri nas morala zadovoljiti z asistenco pri vožnji, ki pa še vedno zahteva stalno pozornost in pomoč voznika. V primeru nesreče zaradi napake v programski ali strojni opremi delno avtonomnega vozila bi v Sloveniji sicer vsaj delno odgovarjal tudi proizvajalec.

Pet največjih kibernetskih napadov v zgodovini
Preberi še
Pet največjih kibernetskih napadov v zgodovini
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382