Moskisvet.com
Michael in Corinna Schumacher

Visoki obrati

11 stvari, ki jih radi pozabljamo o Michaelu Schumacherju

A.P.
01. 03. 2020 06.00
2

Michael Schumacher je najbolj okiteni dirkač v zgodovini formule ena. Sedemkratni svetovni prvak je vse od smučarske nesreče decembra 2013 v francoskem Meribelu v zdravstveni oskrbi in skrit pred očmi javnosti. Čeprav o njegovem zdravstvenem stanju ne vemo dosti, pa zato veliko vemo o njegovi preteklosti. A tokrat si bomo pobliže pogledati dejstva o Nemcu, ki jih radi pozabljamo.

Kariera nemškega dirkača formule ena Michaela Schumacherja je bila dolga in uspešna. Njegovo ime je sinonim za formulo ena, seznam njegovih dosežkov pa dolg kot le pri redko katerem športniku. Nemec je svoje celotno življenje posvetil ljubezni do avtomobilov, dirkanja in adrenalina, ki so ga prinašala tekmovanja. Njegova neusahljiva sla po zmagah je včasih mejila že na norost in v želji po zmagovanju se je posluževal tudi psiholoških igric.

Bratska naveza: slavni bratje (in sestre) v športu
Preberi še
Bratska naveza: slavni bratje (in sestre) v športu

Velja za enega najboljših voznikov formule ena v zgodovini in čeprav novinarjem ni ušla nobena podrobnost iz njegovega življenja, obstajajo številna manj znana dejstva o njem, ki so mnoge izmed nas zaobšla ali ušla iz spomina.

Talisman sreče

Schumacherju je žena Corinna podarila v Afriki izdelano zapestnico, ki je hitro postala njegova talisman sreče. Schumacher je bil namreč precej vraževeren. Nosil jo je vsakič, ko je dirkal, redkokdaj pa smo ga videli brez nje. Nosil jo je tudi v času smučarske nesreče, a jo pri tem izgubil. Ko je Corinna opazila, da so ga v bolnišnico pripeljali brez nje, je organizirala iskalno akcijo, talisman kmalu našla v snegu in ga prinesla možu. Ko je Michael še dirkal, je verjel, da mu srečo prinaša tudi krtača hčerke Gine-Marie, največ pa mu je pomenil zlati križ, ki mu ga je podaril sin Mick.

Ni si želel, da Mick postane dirkač

Čeprav danes o Schumacherjevih govorimo kot o dirkaški dinastiji, saj je dirkal ne le njegov brat Ralf, ampak dirkata tudi Ralfov sin David in Michaelov sin Mick, pa si ''Schumi'' ni želel, da bi šel njegov sin po očetovih stopinjah. Storil je vse, kar je bilo v njegovi moči, da bi sina držal proč od dirkaških stez, saj se je zavedal nevarnosti poklica, zato se je do njega vedel zelo zaščitniško. A na koncu je bila ljubezen do oktanskih hlapov premočna in Mick je na dobri poti, da debitira v formuli ena in nadaljuje očetovo tradicijo.

Ne mara prestižnih avtomobilov

Pričakovali bi, da nekdo, kot je Michael Schumacher, ljudi prestižna in hitra vozila, a v primeri Nemca to ne drži. Morda je vozil enega najboljših dirkalnikov v zgodovini formule ena (F2004), a zasebno ni prisegal na superšportnike in prestiž na štirih kolesih. Njegov okus je bil precej skromen. V zasebnem življenju naj bi tako vozil Fiatovega 500 Abarth, z družino pa se je naokoli prevažal s Fiatom Chromo. V garaži je imel tudi Ferrarija FXX, ki pa ga je dobil v dar, potem ko je naznanil upokojitev.

Vloga v filmu

Tako kot britanski voznik formule ena, Lewis Hamilton, je bil tudi Schumacher del Pixarjeve oktanske franšize Avtomobili. Ko je Disney ''snemal'' prvi del animirane trilogije o avtomobilih in ljubezni do jeklenih konjičkov (Cars), je režiser John Lasseter želel, da glasove junakom posodijo tudi pravi dirkači. S tem namenom je v film vključil Ferrarija F430 (2004), ki mu je glas posodil nihče drug kot Michael Schumacher. Nemec je glas za lik posnel med VN Kanade leta 2005 v Montrealu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Za dirkaški volan je poprijel pri šestih

Včasih lahko izjemen talent opazimo že pri rosnih letih in pri Schumacherju je bilo tako. Ko je štel komaj šest let, je pokazal velik dar za dirkanje in osvojil svoje prvo prvenstvo v kartingu. Za vse skupaj je ''kriv'' njegov oče Rolf, ki mu je pri štirih kupil gokart na pedala in vanj vgradil star motor. ''Schumi'' je kmalu za tem končal v cestni svetilki in oče zidar se je odloči, da je varneje, če ga pošlje na bližnje dirkališče. In strast je vzplamtela. Vse ostalo je zgodovina. Svojo talent je nato pridno brusil in postal eden najboljšim dirkačev vseh časov.

Tehnični svetovalec

Ko je čelado obesil na klin, se ni umaknil iz dirkaškega sveta, saj je njegova strast do dirkanja gorela še naprej. Nedolgo za tem, ko se je zdaj dokončno podal v dirkaški pokoj (2012), je namreč postal Ferrarijev tehnični svetovalec in deloval iz ozadja.

Njegov vzdevek je Rdeči baron

Podobno kot nemški vojaški pilot Manfred von Richthofen, se je tudi Schumacherja držal vzdevek Rdeči baron. Če se je slovitega pilota ime prijelo zaradi značilnega rdečega letala, pa se je ''Schumija'', tudi ''kralja dežja'', zaradi značilne rdeče čelade. Tudi sicer pa je rdeča barva, ki je tudi zaščitna barva Ferrarija, v mnogočem zaznamovala njegovo dirkaško kariero, zato je vzdevek Rdeči baron povsem na mestu.

Velikodušnost

Michael Schumacher je v svoji karieri zaslužil na stotine milijonov – razglašen je bil za prvega športnega milijarderja – ki njegovi družini še danes omogočajo mirno in udobno življenje. A s svojim denarjem je osrečil tudi številne, ki jim zvezde v življenju niso bile tako naklonjene. Bil je namreč ne le velik dirkač, ampak tudi velik človek. V dobrodelne namene je razdelil velik del svojega premoženja. Ena njegovih najbolj odmevnih donacij je bilo več kot devet milijonov evrov (10 milijonov ameriških dolarjev) za pomoč žrtvam cunamiju v Indijskem oceanu leta 2004. Naravna nesreče, ki je terjala skoraj 300.000 življenje in rajske plaže spremenila v množična grobišča, je vzela tudi življenje njegovega telesnega stražarja Burkharda Cramera, s katerim sta si bila zelo blizu.

Nič kaj zvezdniški

Čeprav so mu uspehi in slava pridno polnili osebni račun, pa mu slava ni stopila v glavno, zato se nikoli ni obnašal ali živel pretirano zvezdniško. Zvezdniškega statusa se sicer ni otepal, a je njegova strast do dirkanja prevladala nad željo po slavi.

Pomagal zasnovati Ferrarija

Michael Schumacher ni bil le Ferrarijev dirkač, ampak je bil močno vpet v organizacij, zato je njuno sodelovanje preseglo dirkaške steze. Tako ima Nemec zasluge pri nastanku enega najbolj priljubljenih Ferrarijev vseh časov – Enza. Odigral je pomembno vlogo pri končnem dizajnu in zmogljivostih vozila.

Svoj prvi naslov prvaka je posvetil Senni

Michael Schumacher je svoj prvi naslov svetovnega prvaka osvojil leta 1994, to je v sezoni, ko je se v italijanski Imoli tragično ponesrečil Ayrton Senna. V času nesreče je Nemec vozil za Brazilcem, ki bi dirko po besedah Schumacherja dobil, če se ne bi zgodila tragedija, ki je dirkaški svet zavila v črnino, saj je vzela enega največjih dirkačev v zgodovini formule ena.

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382