Moskisvet.com
Prometna nesreča

Varni v prometu

Zaradi tega se marsikdo nikoli več ne vrne domov

V.H.
12. 08. 2020 06.00
0

V sončnih dneh se radi odpravimo na lepše, od dopustov, vikend pobegov do enodnevnih izletov, toda lahko se zgodi, da do cilja sploh ne pridemo. Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi razlogi za prometne nesreče z najhujšimi posledicami.

Marsikaj vas lahko premami, da malo pospešite, na primer dobro razpoloženje, suha ali prazna cesta, glasba v avtomobilu, želja, da bi čim prej prišli na želeno destinacijo in še in še, istočasno pa lahko nepremišljeno vožnjo  obžalujete za vse življenje

Pozor! Poostreni nadzori po vsej Sloveniji 

Agencija za varnost prometa zato v sodelovanju s policijo ta teden izvaja nacionalno preventivno akcijo Hitrost, ki bo potekala vse do 16. avgusta z namenom zmanjšanja prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi neprilagojene hitrosti. Policija bo v tem času izvajala poostrene nadzore po vsej Sloveniji, kar pomeni, da bodo prehitre voznike ustrezno sankcionirali, istočasno pa bodo pozorni tudi na vse ostale kršitve v cestnem prometu, s katerimi bi lahko ogrožali svojo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu.

Neprilagojena hitrost je pogosto vzrok za nesreče z najbolj tragičnim izidom.
Neprilagojena hitrost je pogosto vzrok za nesreče z najbolj tragičnim izidom. FOTO: Arhiv naročnika

Varna pot do cilja

Aktivnosti agencije so usmerjene predvsem v informiranje in ozaveščanje, zato skupaj s policijo pozivajo k strpni udeležbi v prometu, še posebej v času povečane gostote prometa, ko se mnogi odpravijo na počitnice ali izlete, ob tem pa na cestah ni samo veliko avtomobilov, ampak tudi motoristov in kolesarjev. S poostrenim nadzorom želijo umirjati promet in vsem udeležencem v prometu zagotoviti varno pot do cilja

»Med športom in druženjem ne hitiš, zakaj hitiš med vožnjo?«

Akciji so se pridružile tudi košarkarske legende Sani Bečirović, Marko Milič in Boštjan Nachbar, ki so v sodelovanju z agencijo posneli preventivno video-sporočilo, ki so ga naslovili »Med športom in druženjem ne hitiš, zakaj hitiš med vožnjo?« Udeležence v prometu želijo opozoriti predvsem na to, da lahko s prehitro vožnjo nekomu za vselej spremeniš ali še huje – vzameš življenje.

Ali ste vedeli? 

● Večja kot je hitrost, večja je možnost, da bo prišlo do prometne nesreče z najtežjimi posledicami, saj je že trk avtomobila s pešcem pri hitrosti 50 km/uro, enak padcu z višine skoraj 10 metrov. Pri hitrosti vozila s 60 km/h pa je verjetnost preživetja pešca samo še 10 %.

● V lanskem letu je življenje zaradi neprilagojene hitrosti izgubilo kar 49 oseb, kar pomeni, da je bila skoraj vsaka druga žrtev, žrtev neprilagojene hitrost. 

● Od začetka leta pa do julija 2020 se je na slovenskih cestah zaradi zgodilo že približno 1500 prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti. Kršitve, katerih vzrok je hitrost pa predstavljajo okrog 34,6 % vseh ugotovljenih kršitev. 

● Večletni podatki tudi razkrivajo, da so nesreče pogostejše ob koncih tedna

Upoštevajte cestno-prometne predpise, ki vam in drugim lahko rešijo življenje

Zmerna vožnja, ki je prilagojena razmeram, je odgovornost vsakega voznika, poudarjajo pri Agenciji za varnost prometa, ob tem pa opozarjajo, da je upoštevanje cestno-prometnih predpisov ključno.

Na nevarnosti prehitre vožnje opozarjajo tudi nekdanji zvezdniki košarkarskih parketov.
Na nevarnosti prehitre vožnje opozarjajo tudi nekdanji zvezdniki košarkarskih parketov. FOTO: Arhiv naročnika

Agencija svetuje

Omejitve hitrosti v naseljih, območjih umirjenega prometa in območjih omejene hitrosti so namenjene predvsem zaščiti ranljivejših udeležencev v prometu, kot so pešci in kolesarji, na katere bodite še posebej pozorni. Prav tako pri zaviranju ali vključevanju na regionalnih cestah vedno preverite, če se morda približuje motorist ali drugo vozilo. Z upoštevanjem varnostne razdalje, ki jo še povečajte v slabših pogojih vožnje, v mraku, megli, močnih nalivih in podobno, boste imeli več maneverskega prostora pri zaviranju, kar pomeni, da se lahko tudi pravočasno ustavite. Kljub temu, da se vam kdaj mudi, ne vozite prehitro, ampak raje sporočite, da boste zamudili

Torej, z zmerno in varno vožnjo, prilagojeno predpisom in razmeram, boste prispeli do cilja.

 

Sponzorirana objava

Nakupuj preko spleta
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376