Moskisvet.com
Uporaba telefona med vožnjo

Varni v prometu

Ta kazen grozi kar 75 odstotkom slovenskih voznikov!

V.H.
25. 01. 2021 06.00
0

Uporaba mobilnega telefona je lahko nevarna, še posebej med vožnjo, kar dokazujejo številne raziskave, a kljub temu je kršitev vse več. S tem pa se povečuje tudi tveganje za prometne nesreče, zato bo v naslednjih dneh potekala nacionalna preventivna akcija. Te dni se je na ceste vrnilo več kot 64.000 otrok, zato je potrebna še večja pozornost v prometu.

Uporabnik, ki se ukvarja s telefonom, se navadno pozneje odzove na razmere in ovire, manj je pozoren na promet, marsičesa sploh ne opazi. Agencija za varnost prometa in Policija s partnerji zato pozivata, da odložite telefon: "Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih lahko počakajo. Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!" 

Agencija za varnost prometa začenja nacionalno preventivno akcijo za ozaveščanje o tveganjih uporabe mobilnega telefona v prometu Varno brez telefona. Vozniki, kolesarji in pešci se še vedno premalo zavedajo nevarnosti in tveganj, povezanih z uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, zato bo v času nacionalne preventivne akcije izvedla tudi terensko raziskavo uporabe mobilnih telefonov v prometu.

Uporaba telefona med vožnjo ima številne negativne posledice

Uporabnikova pozornost je zmanjšana s kar treh vidikov zaznavanja in upravljanja, torej z vidnega, telesnega in miselnega. Namesto na cesto in okolico svoj pogled nehote usmerimo v zaslon telefona, sočasno pa še izpustimo volan in se posvetimo držanju telefona, pisanju ali brskanju po spletu. Miselni procesi se usmerijo predvsem v dogajanje, ki nam ga sporoča naša naprava, vse to pa vpliva tudi na slabši reakcijski čas. Voznik tako spregleda ključne informacije iz okolja in še prehitro naredi usodno napako, zaradi katere lahko ogrozi sebe in druge udeležence v prometu. Tveganje za prometno nesrečo se po različnih mednarodnih raziskavah lahko poveča tudi za triindvajsetkrat. Tuje raziskave pa razkrivajo še več, med pisanjem SMS ali pregledovanja družbenih omrežij je voznik v povprečju vsaj 5 sekund izključno osredotočen na telefon, kar je pri večji hitrosti podobno vožnji z zaprtimi očmi.

Vožnja z uporabo mobilnega telefona ni enaka vožnji v normalnih pogojih, saj je reakcijski čas tudi do 50 % slabši od običajnega, kar pomeni, da vozniki počasneje zaznavajo prometno signalizacijo, imajo daljši zavorni čas, zmanjšano zaznavanje okolice in vidno polje, počasneje se odzivajo na nepredvidene dogodke, vozijo z neustrezno varnostno razdaljo in ne zmorejo vzdrževati enakomerne hitrosti.

V Sloveniji mobilne telefone med vožnjo uporablja kar 75 % voznikov 

V zadnjih devetih letih je zaznati naraščajoč trend tovrstnih kršitev, od leta 2012 do 2020 za kar 100 %. In to kljub temu da naša zakonodaja vozniku med vožnjo prepoveduje uporabo opreme ali naprav, ki bi zmanjševali njegovo služno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. V zadnjem letu je bilo zaznanih več kot 36 tisoč kršitev, zato je pričakovati, da se bodo kazni še zvišale. Agencija za varnost prometa je predlagala spremembo Zakona o pravilih cestnega prometa, da se uporaba telefona med vožnjo opredeli kot prekršek, za katerega se predvideva 250 evrov denarne kazni in 3 kazenske točke.

Bodite boljši voznik 

Pomislite, preden sedete za volan, in se odpovejte uporabi mobilnega telefona med vožnjo, saj s tem lahko rešite tako svoje kot življenje drugih. Vedno upoštevajte prometne predpise in prilagodite svojo vožnjo, saj ne gre zgolj za kršitve in kazni, ampak je to vaša odgovornost.

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660