Moskisvet.com
Vročina

Varni v prometu

Se pnevmatike na asfaltu lahko začnejo topiti?

M.S.
21. 07. 2022 09.00
1

Ekstremna vročina in težek promet sta idealna kombinacija, da asfalt popusti, zato marsikje v takšni situaciji omejijo hitrost, da preprečijo deformacijo asfalta, čeprav je ta izdelan iz zelo trdnih asfaltnih sistemov in je meja zmehčišča res visoka. Kaj pa pnevmatike? Se te lahko zaradi visokih temperatur začnejo topiti? Če se lahko zmehča nekaj tako trdega, kot je asfalt ...

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Na stanje in obnašanje pnevmatik vpliva veliko dejavnikov. Kaj se z njimi zgodi ob vročinskem valu, ko se temperatura zraka približa ali celo preseže 40 stopinj Celzija, temperatura asfalta pa je še precej višja? Je lahko temperatura zraka previsoka in začne vplivati na stanje pnevmatike? Kako se v ekstremnih pogojih odnesejo gume? Vemo, da se zimske gume težje spoprijemajo s temperaturami, ki so višje od 12 stopinj Celzija, in začnejo hitreje propadati. Kako pa je z letnimi pnevmatikami? Imajo tudi te zgornjo mejo?

Pnevmatike načeloma niso občutljive na temperaturo asfalta.
Pnevmatike načeloma niso občutljive na temperaturo asfalta. FOTO: Shutterstock
Varčna uporaba klimatske naprave: tako boste znižali računa za elektriko
Preberi še
Varčna uporaba klimatske naprave: tako boste znižali računa za elektriko

Tudi tako visoke temperature, kot je 40 stopinj Celzija in več, ne predstavljajo bojazni, da bi se letne pnevmatike stopile ali uničile. Te so namreč ustvarjene za uporabo pri precej višjih temperaturah, kot jih poleti doseže asfalt, ki se lahko segreje do nekje 80 stopinj Celzija. Letne pnevmatike namreč nimajo predpisane zgornje meje, do katere so uporabne, in bi jim visoke temperature škodile. Najbolj optimalna je uporaba tipa pnevmatik, ki pridejo z avtomobilom, saj jih proizvajalci ne izberejo po naključju, saj so prilagojene uporabi posameznih modelov.

Pri tej temperaturi na delovnem mestu lahko nehate delati
Preberi še
Pri tej temperaturi na delovnem mestu lahko nehate delati

Bolj kot temperatura je pomemben tlak v gumah, na katerega pa ta neposredno vpliva. Ko se pnevmatika segreje, namreč naraste tudi tlak (običajno je to do 100 PSI). V primeru, da se temperatura zraka dvigne za 10 stopinj Celzija, se tlak v pnevmatiki poveča za 0,07 do 0,14 bara oz. se za vsakih 10 stopinj spremembe v temperaturi tlak spremeni za 1 PSI. Ali drugače povedano: vsakih dodatnih 10 stopinj Celzija pri temperaturi zunanjega zraka se v pnevmatiki izrazi v pribl. 100 kPa (0,1 bara) več. V poletnih mesecih se tako lahko tlak spremeni tudi do pol bara, zaradi višjega tlaka pa lahko pride do slabšega oprijema in nepravilne rabe gum, še posebej kadar vozilo še dodatno obremenimo s tovorom (npr. za dopust).

Pomembno je, da poskrbite za pravilen tlak v pnevmatikah.
Pomembno je, da poskrbite za pravilen tlak v pnevmatikah. FOTO: Adobe Stock
Miti in resnice o pnevmatikah: vse, kar morate vedeti pred nakupom
Preberi še
Miti in resnice o pnevmatikah: vse, kar morate vedeti pred nakupom

Visoke temperature kot take torej ne bodo škodovale vašim letnim pnevmatikam, ob upoštevanju, da boste poskrbeli, da bodo pravilno napolnjene. Ker so temperaturne spremembe med poletjem in zimo lahko tudi 50 stopinj Celzija in več, moramo tlak preverjati vsaj enkrat na dva meseca, še bolje pa mesečno. Zaradi nepravilnega zračnega tlaka (previsok ali prenizek) se pojavijo naslednje težave. Če je tlak previsok in so torej zračnice preveč napolnjene, bo stik pnevmatike s cestiščem slabši, kar pomeni slabši oprijem, težji nadzor vozila in daljša zavorna pot, zaradi poskakovanja pa to prinaša tudi manj udobja. Če je tlak prenizek, se poveča površina pnevmatike in se te hitreje obrabijo, pretirano trenje pa vodi v pretirano segrevanje, to pa povzroči tveganje, da preperijo ali počijo. Na prenizek tlak nakazuje tudi cviljenje pri zavijanju.

Veste, kaj pomenijo barvne pike na pnevmatikah?
Preberi še
Veste, kaj pomenijo barvne pike na pnevmatikah?

Zares bi temperatura na pnevmatiko začela vplivati šele pri 90 stopinjah Celzija, pri 121 stopinjah pa bi guma začela izgubljati strukturno trdnost. Topiti bi se začela šele pri pribl. 540 stopinjah Celzija, toda medtem bi začela pri pribl. 200 stopinjah Celzija razpadati, razneslo pa bi jo pri pribl. 400 stopinjah Celzija. Da se pnevmatika tako v resnici ne more stopiti, je posledica vulkanizacije, zato bo guma prej zgorela.

Zakaj zimskih pnevmatik ne smemo uporabljati poleti?
Preberi še
Zakaj zimskih pnevmatik ne smemo uporabljati poleti?
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376