Moskisvet.com
Prometna nesreča na štajerski avtocesti

Varni v prometu

Kako ravnati, ko pride do verižnega trčenja?

M.S.
06. 12. 2021 05.00
0

Nesreča (žal) nikoli ne počiva. Tudi na cesti ne. Prevelika hitrost, neupoštevanje varnostne razdalje, uporaba telefona med vožnjo, človeška napaka. Vzrokov za nesrečo je veliko, sploh v zimskem času, ko so razmere na cestah še posebej zahtevne. Kljub temu, da se prometne nesreče dogajajo ves čas – v Sloveniji se, statistično gledano, zgodi na vsaki dve uri – je za vsakega udeleženca to zelo nepričakovan in stresen dogodek. Posebej to velja za verižna trčenja, ki so zelo nevarna. Je tedaj bolje počakati v vozilu ali tega zapustiti. To ugotavljamo v nadaljevanju.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vsi se verjetno spomnite najhujše prometne nesreče po številu udeležencev v Sloveniji iz leta 2016, ko je na primorski avtocesti v več naletih trčilo okoli 70 vozil. Kako ravnati v primeru prometne nesreče nasploh, si lahko preberete TU, na tem mestu pa se bomo osredotočili na verižno trčenje. Te definicije policija ne uporablja. V praksi običajno slišimo, da gre za povezana ali neodvisna naletna trčenja med več vozili. Trčenje več vozil uvrščamo med množične prometne nesreče, ki jih opredeljujemo kot veriženje med seboj povezanih posameznih prometnih nesreč, ki ustvarjajo videz ene prometne nesreče. V primeru zavarovalnice o verižnem trčenju govorimo, ko so v prometni nesreči udeležena najmanj tri vozila in si zaporedje dogodkov sledi v kratkih časovnih intervalih, en dogodek pa sproži drugega.

Verižno trčenje je ob vsem pokanju pločevine strašljiva izkušnja.
Verižno trčenje je ob vsem pokanju pločevine strašljiva izkušnja. FOTO: AP
Kdaj je v primeru prometne nesreče potrebno poklicati policijo?
Preberi še
Kdaj je v primeru prometne nesreče potrebno poklicati policijo?

Verižna trčenja povzročijo veliko gmotne škode, najhujše prometne nesreče pa so pogosto posledica prav tovrstnih nesreč. Vzroki zanje so največkrat premajhna varnostna razdalja, neprilagojena hitrost, pa tudi razmere na cesti oz. slabi vremenski pogoji, kot je bila megla in vlažno cestišče v primeri nesreče iz leta 2016.

Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
Preberi še
Kako ravnati v primeru prometne nesreče?

In kako ravnati v primeru verižnega trčenja na avtocesti? Enoznačnega odgovora (žal) ni. Ob tem se je treba zavedati, da največja nevarnost ne preži pred nami, ampak za nami. V Agenciji za varnost v prometu (AVP) in na policiji pravijo, da je načeloma varneje vozilo zapustiti in se postaviti za varnostno oz. odbojno ograjo ter iti stran od kraja nesreče – v smeri vožnje. Če se ograje ne da prečkati, se umaknemo v smeri vožnje, da nismo v območju morebitnih novih naletov. Pri množičnih nesrečah je možen izliv goriva in olj, zatorej se je treba zaradi nevarnosti požara z mesta čim prej umakniti. Seveda je treba biti ob tem sila previden, saj je hoja po avtocesti vse prej kot varna. Na vašo odločitev naj vpliva tudi podatek, kako hitro je potekal promet pred naletom in gostota prometa. Na to, ali vozilo zapustimo – pred tem ne smemo pozabiti nase nadeti varnostnega brezrokavnika – pa v veliki meri vpliva tudi velikost našega jeklenega konjička, saj bolj kot je varen avto, boljše so naše možnosti, če ostanemo v kabini. Malčki ob naletu tovornjaka žal nimajo dosti možnosti. V vsakem primeru vklopite varnostne utripalke in vozilo, če je to le mogoče, umaknite. Ne pozabite, da ste takrat na cesti potencialna nevarnost.

Čemu služijo modri odsevniki na obcestnih količkih?
Preberi še
Čemu služijo modri odsevniki na obcestnih količkih?

Kot je pokazala študija inštituta IIHS za varnost na avtocestah, na poškodbe vplivata dva dejavnika. Prvi je teža vozila. Ta določa, koliko se bo njegova hitrost spremenila med trkom. Večja kot je razlika med težama vozil, večje sile bodo delovale na udeležence šibkejšega vozila, s tem pa se bo povečalo tudi tveganje za poškodbe. Drugi faktor je razdalja med sprednjim/zadnjim delom vozila ter potniško kabino. Večja kot je ta razdalja, manjše bodo sile na potnike. Če imate torej večji in težji avto, pretehtajte razdaljo med varnim mestom in stanjem na cesti. Ob tem velja dodati, da pustite ključ v avtomobilu, da lahko reševalne ekipe avto po potrebi kasneje prestavijo. Če niste udeleženi v nesreči in na vas ne preti več nevarnost naleta, ostanite v vozilu, da niste ogroženi ob prihodu intervencijskih vozil in jih ne ovirate.

Za vozilom, ki je udeleženo v prometni nesreči, se mora na ustrezno varnostno razdaljo postaviti varnostni trikotnik. Na avtocesti mora biti varnostni trikotnik na suhem vozišču postavljen vsaj 150 metrov za vozilom, na mokrem vozišču pa mora biti razdalja od 200 do 300 metrov. Ko gresta postavljati varnostni trikotnik, hodite ob desnem robu odstavnega pasu in z dviganjem in spuščanjem iztegnjene roke opozarjajte prihajajoče voznike na oviro.

V primeru, da se verižno trčenje zgodi na avtocesti, vozilo, če je to mogoče, umaknite z vozišča, bodisi na skrajni rob odstavnega pasu ali skrajno desno. Ko se nesreča zgodi v predoru, mora voznik vozilo, ki je sposobno za vožnjo, umakniti v odstavno nišo ali zapeljati iz predora. V primeru, da ni vozno, je treba čim prej zavarovati kraj nesreče.

Uporaba smernikov je stvar inteligence, ne upoštevanja pravil!
Preberi še
Uporaba smernikov je stvar inteligence, ne upoštevanja pravil!
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376