Moskisvet.com
mišice

Fit

Pravijo, da drži kot pribito!

N.J.
29. 07. 2015 07.53
11

Že dolgo je znano, da je za topljenje odvečnih kilogramov vadba zjutraj na tešče odlična izbira. Preberite, kako lahko jutranja vadba vpliva ne le na vašo težo, temveč tudi spremeni potek vašega dneva!

Shawn Stevenson je ekspert za spanje in avtor številnih knjig, več kot deset let pa se posveča tudi študijam, kako optimizirati vse dnevne rutine, da bi lahko karseda dobro funkcionirali. Prepričan je, da je pravilen spanec ključen za spremembo življenja na bolje, zelo pomembno pa naj bi bilo tudi vključevanje jutranje vadbe v naše življenje.

Čeprav se o kortizolu pogosto piše in govori v negativnem smislu, saj gre za stresni hormon, katerega funkcija je povišanje krvnega tlaka in krvnega sladkorja ter imunosupresija – utišanje imunskega odziva na vnetje, Shawn pravi, da ni tako zelo slab.Težava je le, če gre za neravnovesje v organizmu.

Predvsem zjutraj naj bi bil nivo kortizola, to trdi, višji, saj nam pomaga, da se prebijemo skozi dnevne aktivnosti. Poveča našo storilnost, čez dan pa naj bi nivo počasi upadal, tako da zvečer lahko zaspimo. Medtem ko je pomemben za ohranjanje zdravega ciklusa spanja, je v bistvu pravo nasprotje melatonina, hormona, ki regulira cikluse spanja in je znan kot »hormon noči«. Izločanje in koncentracija v krvi sta največji sredi noči, v drugi polovici noči začne postopoma padati. Že manjša svetloba zmanjša tvorbo melatonina do določene stopnje, medtem ko lahko prekomerna razsvetljava pomembno zmanjša tvorbo. Ker je predvsem modra svetloba tista, ki zavre tvorbo melatonina, lahko nošenje očal, ki zaustavljajo modro svetlobo, v času pred spanjem zmanjša izgubo melatonina. Prav tako je nošenje očal, ki zaustavljajo modro svetlobo, priporočljivo za ljudi, ki se navajajo na zgodnejši čas spanja, saj melatonin izzove zaspanost.

Zakaj je jutranja vadba boljša od večerne?

Ko je govora o vadbi, gre v bistvu za to, da poženemo svoje telo. N ivo kortizola naraste, kar pomeni, da nas jutranja vadba dodobra zbudi in nas napolni z energijo. Po drugi strani nas vadba zvečer prav tako zbudi, zaradi česar imajo mnogi težave s spanjem in po večerni vadbi še dolgo ostanejo budni.

Vadba zvečer tako lahko močno vpliva na ciklus spanja, oseba, ki trenira zvečer, tudi težje pade v globoki spanec, ta del spanja pa je tisti, med katerim si telo resnično spočije in si opomore. Če smo fizično aktivni že zjutraj, pomagamo svojemu telesu, da se napolni s sicer naravno višjo koncentracijo kortizola, zaradi česar smo čez dan bolj polni energije, zvečer pa lažje zaspimo in ne preskočimo niti faze globokega spanca.

Kolebnica - 4
Kolebnica - 4 FOTO: Profimedia

Študije so pokazale, da tisti, ki telovadijo zjutraj, doživijo 75 odstotkov več globokega spanca v primerjavi s tistimi, ki telovadijo zvečer. Shawn je prepričan, da moramo našo aktivnost upoštevati, ko načrtujemo aktivnosti za vsak dan posebej.
To sicer ne pomeni, da moramo, takoj ko odpremo oči, že pričeti s 'pumpanjem' sklec, če tega sicer nismo vajeni, tudi ni treba, da se lotimo vadbe ob 5. uri, pred službo. Pomeni le, da je dobro, če smo zjutraj vsaj malce aktivni in se ne le prevalimo iz postelje v naslonjač (če recimo delamo od doma) ali celo na kavč pred televizijo.

Kakšna naj bo jutranja vadba?

Za zjutraj Shawn priporoča vsaj 10 minut joge ali druge umirjene vadbe, pri kateri bomo raztegnili svoje ude in vsaj malo napeli svoje mišice, toliko, da poženemo naš organizem, če smo vajeni, pa lahko tudi obiščemo fitnes ali se odpravimo na lahkoten tek, ki nas bo zagotovo dodobra zbudil.

Kakršna koli fizična aktivnost zjutraj bo povišala nivo kortizola in pomagala, da urednimo ciklus spanja in budnosti, hkrati pa bo tudi nočni spanec končno postal bolj kakovosten in se ne boste zbudili že ob vsakem minimalnem šumu.

Poskusite telovaditi zjutraj nekaj dni zaporedoma. Tako boste najlažje ugotovili, ali vam to ustreza, videli boste, ali boste imeli tekom dneva kaj več energije in če se boste bolje počutili.

Primerjajte z dnevi, ko se zjutraj le preoblečete, umijete in odidete v službo, in prepričani smo, da po prva možnost kmalu postala del vaše vsakdanje rutine.

tek - 3
tek - 3 FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660