Potni madeži na oblačilih, mokre dlani, kapljice znoja, ki polzijo po čelu in morebitni neprijeten vonj nam predvsem v poletnih mesecih lahko zagrenijo marsikateri bolj ali manj pomemben dogodek in nas spravljajo v zadrego. A čeprav je potenje popolnoma naraven fiziološki proces, telo se namreč prav z znojenjem ohlaja in izloča strupe, se ga trudimo na vse mogoče načine preprečiti. Žal je to nemogoče, lahko pa ga omilimo in nevtraliziramo neprijeten vonj. Znoj sicer največkrat nima vonja – smrad je v večini primerov posledica kopičenja bakterij na vlažnih mestih, kot so pazduhe, kjer imajo idealne razmere za življenje.
Higiena je na prvem mestu
A moteče je lahko potenje v kakršni koli obliki, ne samo zaradi videza, pač pa predvsem zaradi počutja. A lahko si omislite še tako učinkovite pripravke proti posledicam znojenja, vam ne bodo pomagali, če ne boste najprej poskrbeli za osnovno higieno. Prekomerno tuširanje sicer ni priporočljivo, a v poletnih mesecih je dobro, da se stuširate vsak dan, sicer se bodo na prepoteni koži naselile bakterije in od vas se bo tako širil vonj, ki si ga vsekakor ne želite. Toda pozor, izberite antibakterijsko milo, uporabite pa ga le zjutraj; ob pretirani uporabi mila bo namreč koža postala suha in razpokana, kar imajo bakterije še raje. Priporočljiva je tudi depilacija, ki je na srečo zadnja leta zelo popularna, saj je kapljice znoja lažje odstranit z gladke kože kot iz dlačic. In seveda se je poleti potrebno tudi večkrat preobleči, verjetno ni treba posebej poudarjati, zakaj. Oblačila naj bodo iz naravnih materialov, da bo koža lahko dihala, poleg tega na čisto kožo vedno oblecite sveža oblačila. Če si boste namreč sveže oprhani nadeli preznojena oblačila, bo učinek enak, kot če sploh ne bi stopili pod prho.
Dezodorant ali antiperspirant?
Potem ko ste poskrbeli za osnovno higieno, uporabite dezodorant ali antiperspirant, ki je le pika na i dišečih pazduh. A ker je obojih na voljo malo morje, se znajdemo pred dilemo – katerega izbrati? Tisti, ki se potite v mejah normale, se raje odločite za dezodorant, ker nevtralizira neprijeten vonj in ne moti naravne funkcije znojenja. A tudi tu morate biti pazljivi; čeprav so najučinkovitejši deodoranti, ki vsebujejo aluminijeve in cinkove spojine ter alkohol, je bolje, da si omislite tiste naravne in zdravju bolj prijazne z vsebnostjo sode bikarbone ter eteričnih olj. Prvi namreč kožo izsušijo in razdražijo, predvsem če je sveže depilirana.
Če imate občutljivo kožo, strokovnjaki priporočajo uporabo kristala, ker ne povzroča alergičnih reakcij. Je naraven, na koži pa ustvari zaščitni sloj, ki deluje antiseptično ter preprečuje razmnoževanje bakterij. Za antiperspirant se odločite tisti, ki imate težave s prekomernim potenjem, saj ta ne samo nevtralizira neprijeten vonj, pač pa znojenje do neke mere tudi preprečuje. Večina jih vsebuje soli aluminija, cinka in cirkonija, ki ožijo pore in s tem preprečujejo znojenje. A če je pri deodorantu praksa, da se ga nanese zjutraj, pri antiperspirantu ni tako. Tega uporabite zvečer na suhi in ne ravnokar depilirani koži, zjutraj pa ga sperite.
Pomembno je še …
… da ste pozorni tudi na to, kaj zaužijete. Predvsem telesu zagotovite zadostne količine vode, saj s tem preprečite dehidracijo ter očistite organizem. Ker seveda želite, da se poleti ne bi potili še bolj kot sicer in še bolj zaudarjali, se kolikor je to seveda mogoče, izogibajte kofeinu, sladkorju, alkoholu in močno začinjeni hrani. In le ob upoštevanju vseh pravil spopadanja z znojenjem, boste poletje preživeli sveži, dišeči in sproščeni, zaradi česar vas bodo tudi predstavnice nežnejšega spola obletavale kot za stavo.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV