1. Dobra ustna higiena
Dobra ustna higiena je prvi pogoj. Četudi se vam zdi banalno, si umijte zobe po vsakem obroku (da, tudi v službo lahko vzamete zobno krtačko in zobno kremo). Zob ščetkajte vsaj dve minuti, pri tem pa se osredotočite na predel ob dlesni, saj se tam včasih zatakne kakšen delček hrane, ki pa ob gnitju lahko povzroča slab zadah. Ščetkajte tudi jezik.
Slab zadah je lahko tudi posledica izsušenosti ustne votline. Pomembno je, da tekom dneva zaužijete dovolj tekočine, najbolje vode, da ne poškodujete zob in dlesni.
2. Ne preskakujte obrokov
V boju proti slabemu zadahu vam bo pomagalo tudi to, da ne preskakujete obrokov. Morda se vam to ne zdi smiselno, a če je želodec prazen, se sproščajo želodčni sokovi, ki lahko povzročijo slab zadah.
3. Opustite kajenje
Tudi kajenje povzroča slab zadah. Nikotin suši ustno votlino, bakterije pa se množijo in pri tem nastajajo neprijetne vonjave.
4. Pojdite h zobozdravniku
Redni obiski pri zobozdravniku vam lahko zelo pomagajo, če vas pestijo težave s slabim zadahom. Zobozdravnik vam lahko odstrani zobne obloge, ki povzročajo neprijetne vonjave, lahko pa vam recimo tudi kateri od zob gnije in je to razlog, zakaj vaš zadah ni prijeten.
Česen, čebula, pikantna hrana, kisle in gazirane pijače, kava, alkoholne pijače, mlečni napitki in sladke pijače so tiste, ki prav nič ne prispevajo k svežemu zadahu, ampak povzročajo prav nasprotno. Povečajte vnos sadja in zelenjave, popijte veliko vode in si tako zagotovite več svežine v ustih.
6. Naravni načini
Peteršilj: Če ste jedli česen ali čebulo, lahko vonj nekoliko nevtralizirate tako, da vzamete vejico peteršilja in jo nekaj časa žvečite nekaj minut. Za silo bo zagotovo pomagalo.
Poprova meta: Čaj iz poprove mete vam bo osvežil ustno votlino. Pripravite si takšen čaj, nalijte v steklenico in tako poskrbite, da boste imeli ves dan pri sebi nekaj, kar vas bo odžejalo in nevtraliziralo neprijeten zadah.
Kardamom: Če nimate pri sebi zobne ščetke, si lahko omislite kardamom. Žvečite ga, kot bi imeli v ustih bombone, in to vsaj 15 minut.
Olje čajevca: Gre za snov, ki deluje protibakterijsko. Kanite ga nekaj na zobno ščetko med običajnim ščetkanjem zob z zobno kremo. Zagotovo bo svež dah trajal dlje. Kapljico olja čajevca lahko kapnete tudi na zobno nitko, preden z njo očistite prostorčke med zobmi in tako razkužite še najbolj nedostopne kotičke.
Vitamina C in D: Prehrana lahko pomembno vpliva na zadah. Uživajte živila, ki vsebujejo vitamin C (agrume) in D (losos, jajca ...).
Limona: če na zobno ščetko skupaj z zobno kremo kapnete nekaj limoninega soka, bodo vaše zobje bolj beli in bleščeči. To je posebej priporočljivo predvsem za kadilce, ki imajo pogosto težave s porumenelimi zobmi.
Zeleni čaj: Tudi skodelica zelenega čaja lahko pomaga, da si osvežimo zadah, saj zavira razmnoževanje bakterij v ustni votlini.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV