Moskisvet.com
zadah

Zdravje

Slab zadah? To je lahko razlog!

N.J.
12. 06. 2015 07.59
2

Slab zadah povzroča ogromno stvari. Na vrhu seznama pa seveda kraljujejo slaba prehrana, stres, kajenje, določena zdravila, težave z dihanjem, slaba prebava in slaba ustna higiena.

Čebula
Čebula FOTO:
Kot je že dolgo znano, v ustih živijo številne bakterije, ki se prehranjujejo z beljakovinami iz hrane. Na ta način proizvajajo pline, ki izparevajo in postajajo najpogostejši vzrok slabega zadaha. Zanimivo je, da se bakterije najbolje razmnožujejo v suhem okolju, brez zraka.

Stres in kajenje

Hiter ritem življenja je enostavno preveč izčrpajoč. Že ko zjutraj vstanete, običajno zamujate. Vedeti morate, da stres povzroča refluks (vračanje) kisline iz želodca v požiralnik. Naučite se sprostiti. Vzemite si dovolj časa za popolni in uravnotežen zajtrk, ki ga boste pojedli v miru, brez hitenja. Tekom dneva si privoščite tudi kratke odmore.

Ker mnogi ljudje, ko so pod stresom, kadijo, vam bo sprostitev morda pomagala opustiti tudi to navado. Kajenje namreč izjemno osuši ustno sluznico, kar je za bakterije dobra novica. K slabemu zadahu pa pripomore še približno štiri tisoč kemikalij, ki v ustih ustvarjajo slab vonj.

Prehrana

Številne dišeče arome hrane se v ustih lahko spremenijo v obupen smrad. Najboljša rešitev je, da se odrečete zadovoljstvu okusa, redno ščetkate zobe in se naučite majhnih trikov s katerimi lahko prikrijete slab zadah – uživajte osvežilne bombone, kapsule, razpršila priti slabemu zadahu, žvečilne gumije …

Najidealnejša hrana za bakterije so mlečni izdelki, ki vsebujejo veliko beljakovin. Pa ne mislite, da se boste s preskakovanjem obrokov izognili slabemu zadahu – post namreč povzroča zmanjšano izločanje sline, kar pomeni, da se bodo bakterije spet začele veselo razmnoževati.

Bolezni dihal

Sinusitis, prehlad in angina vedno čakajo v zasedi. Vse bolezni dihal vplivajo na slab zadah, saj je nos povezan z ustno votlino.

Težave v ustih

Imate poškodovan zob, krvavite iz dlesni, vas v ustih kaj boli in je zatečeno? To je eden najpogostejših vzrokov slabega zadaha. Propadanje ali gnitje v ustih močno vpliva na dah, saj se na tem mestu najbolj množijo bakterije.

Vznemirjen želodec

Vračanje prebavne želodčne kisline v požiralnik (refluks) se lahko pojavlja ob določenem položaju telesa, še posebej v ležečem. To je lahko vzrok za vnetje požiralnika, saj kislina začne razjedati sluznico. Slab zadah pa je lahko tudi posledica hiatalne hernije, stanja, ko skozi odprtino v trebušni preponi lahko del želodca zdrkne iz trebušne votline v prsni koš. Ta težava pa je najpogostejša pri kadilcih in pretežkih ljudeh.

In še nekaj nasvetov …

- redno čistite ustno votlino (dvakrat dnevno ščetkajte zobe, dlesni in jezik in uporabljajte zobno nitko);

- redno obiskujte zobozdravnika (da se boste izognili infekcijam, kariesu in drugim neprijetnostim);

- pijte veliko vode (voda odplakne ostanke hrane iz ustne votline in stimulira izločanje sline);

- žvečite klorofil (klorofil, veliko ga je v peteršilju, osvežuje zadah);

- žvečite začimbe (najboljše so janež, klinčki, kardamom, meta in koriander);

Če slab zadah še vedno ni izginil, obiščite zdravnika, saj je lahko posledica nekaterih bolezni (sladkorne bolezni ali kakršne koli infekcije).

Zadah
Zadah FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 400