Moskisvet.com
seks

Zdrav in v formi

Kaj je krivo, da ne uspe?

J.P.
06. 12. 2012 13.23
1

Vzrokov za nastanek moške neplodnosti je ogromno. Eden izmed njih je tudi premajhno število spermijev, ki hitro poveča možnost težav pri spočetju. Kako izboljšati kvaliteto sperme?

 Oligospermija oziroma oligozoospermija, kakor strokovno imenujemo zmanjšanje števila spermijev v izlivu, predstavlja resen problem, s katerim se srečuje vse več in več moških. Je eden izmed vzrokov moške neplodnosti in močno povečuje težave pri spočetju.

Nastanek spermijev vsekakor velja za kompleksen proces, da celoten postopek steče brez težav, pa so potrebna zdrava moda in živčni center hipotalamus. Slednji proizvaja moške hormone, ki spodbujajo nastanek spermijev v zdravih modih. Vzroki za zmanjšanje števila spermijev v izlivu so tako posledica nepravilnega delovanja mod ali hipotalamusa, nastanejo pa zaradi zdravstvenih težav, vplivov okolja ali nezdravega življenjskega sloga oziroma slabega zdravstvenega stanja posameznika.

Kako odkrijemo tovrstni problem?

Da je par neploden, govorimo takrat, ko se vsaj eno leto neuspešno trudi spočeti otroka. Na oligospermijo tako lahko moški pomisli pri dolgotrajnem neuspelem poizkušanju spočetja otroka. Pojavijo se lahko tudi slaba erekcija ali splošno pomanjkanje spolne sle. Pri nekaterih moških se lahko pojavijo tudi bolečine v modih ali pa nenavadne otekline. Vsi ti simptomi namigujejo, da je lahko s proizvodnjo moških spermijev nekaj narobe.

Glavni vzroki

Določanje točnih vzrokov za zmanjšano količino spermijev je vsekakor zelo kompleksno. Oligospermijo tako lahko povzroči varikokela. Gre za razširitev ven znotraj mošnje, ki zmanjšajo proizvodnjo spermijev. Naslednji možni vzrok je lahko tudi poškodba semenovoda, ki je lahko posledica različnih okužb, operacij ali dedne nagnjenosti, lahko pa spermije napadejo tudi anti-spermatozoidna protitelesa, ki v telo prodrejo s predhodno narejeno vazektomijo, različnimi okužbami ali pa poškodbami moških mod. Težave s proizvodnjo spermijev pa so lahko tudi gensko pogojene, kar pomeni, da ima moški spremenjeno kromosomsko strukturo, različni sindromi ali hormonske motnje pa lahko vplivajo na delovanje hipofize, ki je glavna endokrinološka žleza v glavi.

Srečen par
Srečen par FOTO: iStockphoto

Kaj še vpliva na produkcijo spermijev?

Do oligospermije lahko pride tudi zaradi različnih zunanjih dejavnikov. Tako je že nekaj časa dokazano, da kajenje in tudi pasivno kajenje ogrožata nastanek spermijev. Tu lahko omenimo tudi zlorabo prepovedanih drog. Predvsem kokain in marihuana naj bi vplivala na znižanje števila spermijev. Hiter življenjski slog, ki povzroča stres in zatekanje k nezdravi prehrani je vsekakor eden problemov, ki zavira nastanek spermijev. Tu naj omenimo prekomerno težo, ki lahko privede do hormonskih sprememb in posledično do slabše plodnosti. Tudi zunanji vplivi okolja igrajo pomembno vlogo pri nastanku spermijev. Tako je pomembno, da se izogibate strupenim kemikalijam v ozračju, ki se lahko pojavijo v določenih industrijskih področjih, radioaktivnemu sevanju ter težkim kovinam (tudi železo v pitni vodi predstavlja resen problem).

V zadnjem času pa se težave s proizvodnjo spermijev v izlivu pojavljajo tudi zaradi pregrevanja moških mod. Pregrevanje je tako lahko posledica daljše uporabe savne, vročih kopeli, nošenja ozkih hlač in uporabe prenosnih računalnikov v naročju. Za ljubitelje kolesarjenja pa naj povemo, da lahko tudi takšna dolgotrajna aktivnost lahko privede do pregrevanja. Zato previdno.

Kako rešiti probleme?

Oligospermijo je mogoče zdraviti na več načinov. Obisk osebnega zdravnika je seveda nujen, saj je za lažje zdravljenje potrebno najti vzrok. Zdravnik vas bo tako napotil na različne raziskave ter pregledal tudi plodnost partnerke. Morda se bo odločil za odstranitev verikokele, kar bo izboljšalo število spermijev, če se težava skriva v hipotalamusu in hipofizi pa bo predpisal harmonsko terapijo, na primer gonadotropinske injekcije ali zeliščne preparate, kar tudi izboljša plodnost. Obstajajo tudi pomožne reproduktivne metode – ART, ki lahko pomagajo povečati produkcijo spermijev. Ko je dosežena zadostna količina, je spermo nato mogoče uporabiti tudi pri postopkih umetnega oplojevanja IVF (in vitro fertilization) ter pri oplojevanju s pomočjo introcitoplazmačnih injekcij. Pri slednjem potopku se v jajčece vbrizga samo en spermij, ki začne postopek oploditve.

Najboljši način, da se problemom izognete, je preventiva. Ta se nanaša na zgornje vzroke, ki lahko privedejo do problema pomanjkanja števila spermijev. Zato se poskušajte odpovedati kajenju, prekomernemu pitju alkoholnih pijač, drogam, nezdravi prehrani in prepogostim uporabam savn.

Bodite aktivni, jejte zdravo hrano (predvsem sadje, zelenjavo in oreščke) ter redno spremljajte svoje spolno stanje. Spolna abstinenca je priporočljiva le za kratek čas (dan ali dva), zato bodite spolno aktivni ter redno nadzirajte vaš spolni nagon. Ob upoštevanju vseh teh dejavnikov do težav pri spočetju ne bi smelo priti.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660