Ena najpogostejših napak, ki jih delajo začetniki, ko se odločijo za vedno znebiti maščobnih oblog, ki jim načenjajo samozavest, je ta, da preskakujejo obroke in z jedilnika črtajo pomembna hranila, ki jih telo, predvsem če je izpostavljeno napornim treningom, krvavo potrebuje. Čeprav obstaja veliko diet, ki narekujejo, da po 18. uri ne smete zaužiti ničesar ali da omejite ogljikove hidrate na minimum, se jih nikar ne lotevajte.
Morda bo številka na tehtnici res kmalu manjša in s tem vaš nasmeh širši, ampak obstaja velika razlika med izgubo teže in izgubo maščobe. Z napačnim pristopom boste izgubili mišice, vodo in anabolične hormone, kot sta rastni hormon in testosteron, torej vse tiste stvari, ki jih nujno potrebujete, da boste močni in zdravi. Dolgoročno boste dosegli ravno nasprotno od pričakovanega – kmalu vam bo zmanjkalo volje, ker boste preprosto utrujeni in brez energije, pojavila pa se bo tudi nenadzorovana želja po hrani. Tako boste težo pridobili veliko hitreje, kot ste jo izgubili, imeli pa boste manj mišic kot prej. Vaš namen pa je drugačen, torej izgubiti maščobo in pridobiti mišice, kajne? Za kaj takega trije obroki dnevno pač ne zadostujejo.
Ne preskakujte obrokov
Strokovnjaki ne poudarjajo zastonj, da je treba zaužiti več manjših obrokov na dan, pri čemer upoštevajte preprosto kmečko pravilo – zajtrk za kralja, kosilo za kmeta in večerja za berača, vmes pa ne pozabite niti na malice; kaj jesti kdaj, pa je med drugim odvisno tudi od tega, kdaj, kako in koliko trenirate. Pet do šest manjših obrokov čez cel dan telesu pomaga optimalno delovati; krvni sladkor je stabilen in raven energije konstantna. Na ta način tudi pospešimo metabolizem, maščobe se topijo hitreje, prekine pa se tudi mehanizem stradanja. Če namreč dlje časa ne jemo, telo misli, da stradamo, zato začne hrano, ki jo zaužijemo, shranjevati v maščobe zaloge, hkrati pa začne razgrajevati lastne mišice.
Večina "nevednežev" preskakuje predvsem večerjo ali jo zaužije več ur pred spanjem, potem pa nič do drugega dne, saj se bojijo, da se bodo zaradi tega zredili. Napaka! Kakovostna prehrana v večernih urah je za telo zelo pomembna, saj se na ta način obnovi in opomore mišično tkivo, poškodovano od napora med treningom. A poudarek je seveda na kakovostni prehrani, torej ustreznih živilih in majhni količini le-teh, v nasprotnem primeru se kopičenju maščobnih oblog pač ne boste mogli izogniti. Telo tudi med spanjem potrebuje energijo, čeprav so mnogi zmotno prepričani, da to ni tako. Seveda je potreba po energiji ponoči močno zmanjšana, zato pa mora biti tudi prehrana pred spanjem temu prilagojena.
Kaj torej jesti pred spanjem?
Večerja naj bo lahek obrok z malo ali nič škrobnimi ogljikovimi hidrati, torej kakšno pusto piščančje ali puranje meso, ribe in druge morske dobrote, zelenjava in preostala tovrstna počasi prebavljiva živila. Tri ure po večerji, pred spanjem, zaužijte še manjšo količino beljakovin. Strokovnjaki priporočajo sveži sir, nemastni jogurt, tuno, jajca ali beljakovinski šejk.
Pred spanjem se izogibajte ...
Verjetno ni treba posebej poudarjati, da hitra in mastna hrana, bogata s sladkorji, soljo in predelanimi ogljikovimi hidrati, nikakor ni primerna. Pa saj jo morate tako ali tako črtati iz katerega koli obroka, če želite doseči zastavljene cilje ter ohraniti splošno zdravje. Izjemoma se je takoj po napornem treningu dovoljeno pregrešiti ter zaužiti manjšo količino sladkorjev. Sicer pa takšna hrana, ki se hitro prebavi, telo le za kratek čas oskrbi z dozo energije, ker pa toliko energije telo pred spanjem zagotovo ne potrebuje, gre vse v "šlaufke".
Zapomnite si!
Da povzamemo, nikar se ne bojte pred spanjem česar koli zaužiti. Če boste izbirali med ustreznimi živili, se vam odvečne maščobne blazinice in dodatni kilogrami zagotovo ne bodo nabrali, prej obratno, seveda če boste tudi sicer "pridni", torej se držali zdravega ter uravnoteženega načina prehranjevanja in boste telesno aktivni.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV