Moskisvet.com
Mike Pipenbaher - 3

Fit

To je Slovenec, ki je k nam pripeljal nov šport!

Nadja Jurca
24. 07. 2015 09.35
7

V poletnih dneh, ko sonce močno pripeka in so temperature tako vode kot na kopnem visoke, pridejo do izraza športi, ki združujejo zadostno mero adrenalina, zabavo in ohladitev. Za vse, ki bi se radi rekreirali in se hkrati vsaj malce ohladili, so tako več kot idealni vodni športi. Pogovarjali smo se z Mikom Pipenbaherjem, ki se profesionalno ukvarja s pri nas razmeroma novim športom, imenovanim wakesurf, pri katerem gre za surfanje za plovilom, kjer se ne uporablja pravzaprav ničesar razen deske, ne vrvi in ne vezi.

Mike Pipenbaher - 3
Mike Pipenbaher - 3 FOTO: osebni arhiv
Mike Pipenbaher se je leta 2008 začel rekreativno ukvarjati z wakeboardanjem. Leta 2012 je odkril wakesurf in se zaljubil v ta šport. "Ko sem se prvič peljal brez pomoči vrvice in začutil val, sem dejansko odkril nov svet popolne svobode in užitka. Predvsem mi je všeč to, da je šport precej varen in vsakomur ponuja iste možnosti," je dejal. Kaj pa wakesurfing sploh je? "Wakesurf je na naših tleh precej nov, šport. Najbolj enostaven opis, kaj wakesurfanje sploh je: je surfanje na umetnem krmnem valu za plovilom, kjer za surfanje ne potrebujemo vrvice in prosto stojimo na deski," nam je razložil Mike, sicer zaenkrat edini ponudnik tega športa pri nas. Surfanje za plovilom brez vrvice pravzaprav omogoča posebno plovilo proizvajalca Nautique, ki so izdelana prav za namen tega športa. "To pomeni, da je plovilo namenjeno ustvarjanju velikega in neskončnega umetnega vala. Gre za fenomenalen občutek, kjer lahko popolnoma svobodno surfam za plovilom na umetnem valu, dolgem tudi do 10 m in visokem tudi več kot en meter. Wakesurf je najbolj primerljiv z pravim surfanjem na valovih, le da je veliko bolj direkten in neskončen."

Let’s take a vacay from Matej Gostincar on Vimeo.

Deska za wakesurfanje se od običajne deske za surfanje nekoliko razlikuje. Je veliko krajša od običajne, med samimi wakesurf deskami pa obstajajo še različne podvrste, ki služijo različnim načinom vožnje; fun, surf in skim. Kot nam je pojasnil, se med seboj razlikujejo po dolžini in debelini, glede na to pa omogočajo najrazličnejše ‘ trike’ ali pa pač samo kot samo prosto surfanje. "Tukaj vsak najde, kar mu najbolj ustreza; konec koncev tudi sam veliko vozim z Naish Sup-i, kjer se sprehajam po surfu in naredim kakšno stojo," pravi.

Daje poseben občutek svobode

Mike se je v ta šport zaljubil, saj pravi, da mu daje poseben občutek svobode. "Ko enkrat začutiš val in se zliješ z njim, bi surfal cele dneve. Takšne svobode ne morem doživeti nikjer!" je navdušen. "Vroče poletje, čoln poln prijateljev in glasba s čolna po mojem okusu ter neskončen val, je zmagovalna kombinacija. Kot verjetno vsak šport, je bralcu težko približati občutek surfanja, če še ni nikoli poizkusil kaj takšnega. Sem mnenja, da takšne zabave in užitka ne ponuja noben sport."

Hitrosti, ki se dosegajo pri wakesurfanju, so ponavadi med 16 km/h in 20 km/h. Pri tem je treba, kot pravi, upoštevati globino vode in razne tokove. "Razlika v hitrosti povzroči razliko v valu. Hitreje kot peljemo, daljši je val, počasneje kot peljemo, višji je val. Vedno iščemo optimalno hitrost za optimalni val. Na sami deski smo lahko tudi hitrejši od plovila, saj potrebujemo dodatno hitrost iz zadnjega dela vala proti sprednjemu, kar nam omogoča skok na valu," pravi.

Mike Pipenbaher - 1
Mike Pipenbaher - 1 FOTO: osebni arhiv
Kaj pa varnost?

Verjetno vsakega, ki se odloča za določen šport,
zanima, ali je varen in kakšna so tveganja. "Šport je izredno varen, sploh če se izvaja za ustreznim plovilom," pravi. "Ker je pogonski vijak skrit pod lupino plovila in je od platforme oddaljen dober meter, ni strahu, da bi se kaj zgodilo. Tudi sama hitrost plovila je približno 18km/h, kar pomeni, da padec v vodo ni boleč."

Kljub temu, da je šport v osnovi varen, pa je potem nekaj nevarnosti pri izvajanju trikov. "Težje trike kot želimo osvojiti, težje postanejo poškodbe. Sicer sem prepričan, da za pravim plovilom razen modric ni nevarnosti za kaj hujšega," doda z nasmehom. "Včasih ob padcu pri kakšnem težjem triku dobim surf v glavo ali pa v kak drug del telesa, tudi v samo plovilo sem se že zaletel, to pa je tudi bolj ali manj to."

Nikar za vsakim plovilom!

Ta šport je lahko zelo nevaren, če bi se izvajal za neprimernim plovilom. "S tem mislim na gliserje, ki imajo zunanje motorje, t.i. ‘Z pogon’, kjer je pogonski vijak za plovilom in bi v primeru padca povzročil hude telesne poškodbe, v veliko primerih pa tudi smrt. Zato je zelo pomembno, da se športa lotimo na prav način, s pravilno opremo in spoštovanjem morja in plovila," še dodaja Mike. "Še enkrat bi rad poudaril bralcem, naj športa ne izvajajo za drugimi plovili in če se želijo s športom bolje spoznati, jim priporočam, da me obiščejo na otoku Ugljan, kjer jim bom rade volje predstavil šport, jih seznanil z opremo in jih naučil waksurfanja od osnov pa tudi prvih trikov," še pristavi.

Mike namreč od lanskega leta tudi poučuje wakesurfanje. In kakšni so njegovi učenci? "Moram povedati, da me ljudje vedno bolj pozitivno presenečajo. Do sedaj še nisem imel učenca, ki se ne bi peljal vsaj s pomočjo vrvice," je navdušen nad svojimi učenci. Kot pravi, je najprej potrebno osvojiti osnove, torej kako vstanemo iz vode, nato nekaj časa vozimo z vrvico, da se deske navadimo. Sicer je precej velik korak, do točke kjer lahko prosto surfamo brez vrvice, saj je potrebno kar nekaj ur, da ‘se spoznamo’ z valom. Za rekreativno wakesurfanje ni potrebe po čem posebnem, je pa, kot še pravi, zelo dobrodošlo, če je učenec že kdaj prej deskal na snegu, wakeboardal ipd., skratka stal na deski.

Wakesurfanje pa ni edini šport, ki navdušuje tega mladega adrenalinskega odvisneža. "Vsekakor sem izredno aktiven in zelo rad eksperimentiram. Tako skoraj vsako jutro dobro uro preživim na SuP-u (Stand up paddle - deski, na kateri stojimo in veslamo), kjer skušam ujeti kakšen naraven val, v kolikor se pojavi. Ukvarjam se tudi z downhill-om, kjer z mojimi norimi prijatelji in kdaj tudi s punco divjamo po gozdovih, rad imam tako enduro kot cestni motor, rekreativno longboardam in od letošnjega leta se potapljam s subwingom. Skratka aktivnosti mi ne zmanjka in vedno spremljam, ko se pojavi kaj novega in takoj zagrabim," navdušeno pove.

Mike Pipenbaher - 2
Mike Pipenbaher - 2 FOTO: osebni arhiv
Kaj pa treningi in tekmovanja?

Kot pravi, pozimi treningi potekajo "v telovadnici s solzami v očeh", saj takrat komaj čaka na poletje. "Skozi leto so pa treningi striktno na vodi; več ur kot namenimo wakesurfanju, bolj spoznavamo val in samega sebe. Seveda imam tudi veliko prijateljev iz tujine, ki mi pošljejo kakšen nasvet, ampak največ se naučim s samim poskušanjem, kjer imam tudi bujno domišljijo in se včasih lotim tudi kakšnih nemogočih zadev, ki se ponavadi končajo s smehom," pravi. Tekmovanja se v glavnem odvijajo čez lužo. "Svetovno prvenstvo se odvija v Ameriki, na evropskih tleh pa žal razen nekaj manjših tekmovanj, večjih eventov na področju wakesurfa ni. Ker je šport izredno drag in relativno nov, še nima veliko privržencev in tekmovalcev. Je pa res, da se vsako leto s športom ukvarja vedno več ljudi, predvsem pa je v zadnjih dveh letih nastala eksplozija novih trikov, v kar so nas 'prisilili' tudi proizvajalci plovil z raznimi inovativnostmi." Sam se zaenkrat tekmovanj še ne poslužuje, čeprav ga kdaj kar malo zamika.

Je pa to šport, ki zbuja zanimanje tudi pri ženskah, ne le pri moških. "Res je, da je sicer več moških predstavnikov kot predstavnic nežnejšega spola, ampak mislim, da ni velike razlike. Tudi kot učitelj imam kar lepo število pripadnic ženskega spola, ki uživajo v wakesurfanju. Ena izmed obetavnih je tudi moja mlajša sestra Ewa," še pravi.

Tako, dragi bralci, če nimate ideje, kaj bi z dekletom norega počela letos poleti, se odpravite do morja in se preizkusite v wakesurfanju, morda bo to postala vajina nova skupna strast!

wakesurf Pipenbaher
wakesurf Pipenbaher FOTO: osebni arhiv
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660