Moskisvet.com
Imate težave s prostato?

Fit

Pozor, vse to grozi zdravju moških!

S.C.
01. 06. 2015 08.40
12

Namen seksa je, da v njem uživamo in ne da trpimo. Včasih sicer zaradi pregrobih ’prijemov’ spolne odnose spremljajo bolečine, ki nekaterim predstavljajo celo užitek, sicer pa niso samoumevne. Lahko pa so bolečine v penisu prisotne, čeprav zanje na videz ni nobenega razloga; takrat bi vas moralo skrbeti, saj so lahko posledica določenih resnejših bolezni.

Peyronijeva bolezen

Gre za enega najpogostejših vzrokov bolečih spolnih odnosov pri moških. Zaradi kroničnega vnetja vezivnega tkiva v penisu to tkivo zadebeli, zaradi česar pri erekciji nastane izrazito ukrivljenje. Manjša ukrivljenost ni znak bolezni, tako da brez panike, v kolikor pa gre za hujši primer, obstaja nevarnost; takrat lahko med erekcijo in predvsem med spolnim odnosom moški začuti močne bolečine v penisu, ta je lahko tudi otekel. Velikokrat je penetracija tudi močno otežena. Sčasoma se zadebeljeno tkivo razširi na brecilno tkivo, posledica česar so lahko motnje erekcije ali celo impotenca. Bolezen je sicer redka pred 40. letom, a ni izključena. Če torej opazite omenjene simptome, nujno obiščite zdravnika, saj je zdravljenje nujno potrebno; to je lahko kirurško ali nekirurško.

Ženska gleda penis
Ženska gleda penis FOTO: iStockphoto

Prostatistis

Izraz prostatitis uporabljamo za različna vnetna dogajanja v prostati ali bolj pogosto za dogajanja, kjer so prisotni simptomi in znaki vnetja, dejanskega vnetja pa ni. Na bolezen najpogosteje nakazuje bolečina in oteklina na področju pod mehurjem, med uriniranjem in erekcijo pa je prav tako prisotna bolečina, ki jo spremlja tudi pekoč občutek. Po ejakulaciji oboleli začuti bolečino v zgornjem delu penisa. Ločimo štiri klinične oblike prostatitisa (kronični, akutni, nebakterijski in prostadinija), vzrok za obolenje pa je največkrat bakterijska okužba ali povraten tok urina v prostato, lahko pa je tudi posledica pomanjkanja gibanja, nerednih spolnih odnosov z različnimi partnerji, sedenje ali uživanje nekaterih zdravil brez nadzora. Zdravnik v večini primerov predpiše antibiotike ter svetuje uživanje čim večjih količin tekočine, kirurško zdravljenje je zelo redko.

Glivična okužba

Moški se v večini niti ne zavedajo, kako pogoste so glivične okužbe penisa (največkrat jih povzroča glivica iz rodu Candida – Candida albicans). Penis lahko postane srbeč in mehak, lahko pordi ali pobledi. Obrezani moški imajo sicer manjšo možnost za okužbo, saj so pri njih pogoji (vlažno okolje) slabši, ni pa ta izključena. Zaradi okužbe je spolni odnos lahko neprijeten in boleč, da bi stanje zboljšali, pa največ lahko naredite kar sami. Nikar se ne umivajte z agresivnimi in odišavljenimi mili, najbolje bo, da uporabljate kamilični čaj, po tretmaju pa spolovilo zelo dobro osušite. Perilo mora biti bombažno in sveže, pazite pa tudi, da oblačila, torej spodnjice in hlače, ne bodo vlažna. Za zdravljenje glivičnih okužb so v lekarnah na voljo tudi razna mazila.

Vnetje sečil

Najpogostejše gre za vnetje mehurja, posledica katerega je pogosto in boleče uriniranje v majhnih količinah. V mladosti prizadene predvsem ženske, v zrelejših letih pa je razmerje nekako izenačeno. Pri moških je vnetje največkrat povezano z oviranim dotokom seča iz ledvic, na primer zaradi povečane prostate, tumorja ali kamnov. Pri obeh spolih pa se okužba z vnetjem lahko zgodi zaradi slabe osebne higiene, čezmernega uživanja alkohola, kave, zelo začinjene hrane in gaziranih pijač ter premalo zaužite tekočine (predvsem vode). Posledica vnetja je lahko tudi boleč spolni odnos. Zdravljenje je obvezno, saj se vnetje lahko še stopnjuje in razširi, najbolj učinkoviti so antibiotiki – že po zaužitju prvega občutite izboljšanje stanja.

Genitalni herpes

Čeprav v povprečju prizadene več žensk, se ga morate bati tudi moški. Gre namreč za eno najpogostejših spolno prenosljivih bolezni, ki jo povzroča virus herpesa simpleksa. Ta po okužbi doživljenjsko ostane v telesu ter se v neaktivni obliki običajno naseli v živčnih celicah v ledvenem predelu in vsake toliko izbruhne, pri nekaterih redkeje, pri drugih pogosteje, ter povzroči nastanek herpetičnih sprememb. Pred prvim izbruhom bolezni se posameznik ponavadi slabo počuti, simptomi so podobni gripi. Pacient nato na genitalijah občuti srbenje oziroma ščemenje, nekaj ur pozneje pa se pojavi rdečina, na mestu rdečine pa mehurčki, napolnjeni s prozorno tekočino, ki pozneje postane motna. Po dveh do treh dneh mehurčki počijo, na njihovem mestu pa ostanejo boleče razjede, ki se zacelijo s krastami in čez dva ali tri tedne izginejo. Pri moških se mehurčki pojavijo na glavici in kožici penisa, lahko pa tudi na zadnjici, okoli zadnjika, na zgornjem delu stegen, v dimljah ali nad sramno kostjo. Med spolnim odnosom moški zaradi mehurčkov lahko kljub uporabi kondoma občuti hude bolečine, zdravniki pa svetujejo, da se v času izbruha bolezni seksu raje izogibajte, saj lahko virus prenesete na partnerico, čeprav ste uporabili kondom.

Imate težave s prostato?
Imate težave s prostato? FOTO: iStockphoto

Fimoza in parafimoza

Fimoza je pravzaprav zoženje prepucija (kožice penisa), kar onemogoča glavici penisa, da pokuka na plan. Okoli 2 odstotka moških ima odprtino na prepuciju preozko, kar onemogoča normalno funkcioniranje penisa; oteženo je torej uriniranje, higiena in predvsem spolni odnosi, ki so lahko tudi boleči. Takšno stanje se lahko izboljša z obrezovanjem, s steroidnimi mazili ter tehnikami raztezanja prepucija, ki jih moški izvaja med masturbacijo. Pri parafimozi gre prav tako za težave s prepucijem, le da je v tem primeru kožica zataknjena tik pod glavico penisa in se ne more raztegniti čez. Tudi v tem primeru so spolni odnosi lahko boleči.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660