Moskisvet.com
Meso

Žar legende

Izognite se nevarnostim priprave mesa na žaru

N.J.
16. 03. 2019 09.15
10

Topli sončni dnevi so kot nalašč za druženje s prijatelji in pripravo piknikov. Če uživanje prijetno ohlajene pijače in slastnih, doma pripravljenih, čevapčičev nudi neizmeren užitek, pa je potrebna tudi določena mera pazljivosti. Piknikov se namreč še kako radi udeležujejo tudi nepovabljeni gosti, mikrobi.

Hrano iz hladilnika položite v skrinjo isti trenutek, ko se odpravite od doma.
Hrano iz hladilnika položite v skrinjo isti trenutek, ko se odpravite od doma. FOTO: Profimedia

Pikniki predstavljajo idealne razmere za razmnoževanje, opozarjajo na IVZ. Živila namreč običajno iz hladilnika postavimo kar ob žar, tam pa stojijo toliko časa, da se bakterije začnejo veselo razmnoževati. Še posebej so občutljiva živila z visoko vsebnostjo beljakovin, vode in sladkorjev. Vsekakor med najbolj 'nevarna' živila spadajo surovo meso in perutnina, nekuhane ribe ali morski sadeži, surova ali manj kuhana jajca ter vsa hrana, ki vsebuje jajca (tudi peciva in doma narejeni sladoled), kalčki, nepasterizirani sokovi in mleko, mlečni izdelki, mehki siri, gorgonzola, nepasterizirani siri, ohlajene paštete in mesni namazi, nekuhane hrenovke in sveže (ne sušene) salame.

Težav pa ne povzroča le visoka temperatura zraka, nevarnost predstavljajo tudi improvizirane pripravljalne površine - hrano pripravljamo na umazanih površinah, z umazanimi rokami, brez potrebnih pripomočkov, hladilnih naprav, tekoče vode ... Tako se lahko mikrobi z enega okuženega živila preselijo še na druga, kar še lažje pripelje do zastrupitve s hrano.

Najprej po nakupih …

Ko kupujete zmrznjeno ali ohlajeno hrano, na primer sladoled, meso ali ribe, to kupite, tik preden se odpravite domov. Meso v avtomobilu fizično ločite od ostale hrane, saj lahko sok iz mesa steče na drugo hrano, na kateri se pozneje lahko razmnožijo bakterije.

Ko nakupite vse stvari, se odpravite čim prej domov. Priporočljivo je, da imate v prtljažniku avtomobila vedno hladilno torbo, v katero boste po nakupovanju zložili najbolj občutljive stvari. Pokvarljiva hrana (sir, meso, zelenjava, jajca ...), ki ste jo kupili, mora prispeti do hladilnika v najkrajšem možnem času. Perutnino in drugo meso, ki ga nimate namena pojesti v enem do dveh dneh, doma takoj shranite v zamrzovalnik.

Prvo pravilo je, da meso marinirate v hladilniku in ne na kuhinjskem pultu.
Prvo pravilo je, da meso marinirate v hladilniku in ne na kuhinjskem pultu. FOTO: iStock

Priprava na piknik

Zamrznjeno hrano je pred pripravo treba najprej odtaliti. Da bi se hrana pravilno odmrznila, jo večer pred piknikom vzemite iz zamrzovalnika in jo dajte v hladilnik, nepredušno zaprto zamrznjeno hrano pa lahko odmrznete tudi v hladni vodi. Če želite hrano odmrzniti 'na hitro' in jo takoj zatem pripraviti, lahko uporabite tudi mikrovalovno pečico. Ko ste meso odmrznili, ga želite najverjetneje marinirati – marinada je omaka, v katero položimo meso, da mu obogatimo okus in ga zmehčamo. Prvo pravilo je, da meso marinirate v hladilniku in ne na kuhinjskem pultu. Perutnina in mleto meso lahko v marinadi v hladilniku zdržita dva dni, medtem ko lahko govedino, svinjino, teletino, jagnjetino in zrezke v hladilniku marinirate do pet dni.

Če želite marinado uporabiti tudi pozneje pri kuhanju, je dajte delček na stran, še preden vanjo namočite meso, ali pa pazite, da jo boste dobro prevreli in s tem uničili vse morebitne škodljive bakterije v njej.

Mesa nikoli ne popecite samo delno z namenom, da bi ga do konca spekli pozneje, temveč ga v trenutku specite do konca.
Mesa nikoli ne popecite samo delno z namenom, da bi ga do konca spekli pozneje, temveč ga v trenutku specite do konca. FOTO: iStock

Prevoz in priprava hrane

Ko hrano prevažate na drugo lokacijo, jo dajte na hladno (v hladilno skrinjo ali torbo z ledenimi vložki), da boste zmanjšali možnost razmnoževanja bakterij. Temperatura v hladilni skrinji naj bo 4 °C ali manj.

Hrano iz hladilnika položite v skrinjo isti trenutek, ko se odpravite od doma. Živila, predvsem meso, pa naj ostanejo na hladnem, vse dokler jih ne boste uporabili oziroma spekli. Hladilno skrinjo hranite v senci, nikar na soncu, čim manj jo odpirajte, saj boste tako vanjo spustili vroč zrak, pijačo pa prav zaradi tega zapakirajte v drugo torbo oziroma hladilno skrinjo.
Ko hrano spečete, je ne polagajte na krožnike in pladnje, na katerih je bila do tistega trenutka surova hrana. Na ta način namreč lahko okužite pečeno hrano s škodljivimi bakterijami. Na piknik s seboj vedno vzemite dovolj vode, da boste lahko sproti pomivali posodo in krožnike ter poskrbeli za higieno rok. Še bolje je, če si na piknikih omislite plastične krožničke in pribor, ki jih lahko po vsaki uporabi zavržete in uporabite nove.

Ko meso pečete, bodite pozorni, da bo popolnoma prepečeno, saj boste le tako uničili vse bakterije. Perutnina in drugo meso na žaru hitro porjavita, a to še ne pomeni, da je meso pečeno tudi od znotraj, zato naj vas to ne zavede. O prepečenosti mesa se lahko prepričate tudi z uporabo posebnega termometra za hrano.

In koliko stopinj mora kazati termometer?

Govedina, svinjina, jagnjetina in teletina so prepečeni, ko notranja temperatura mesa doseže vsaj 70°C ali več, pri perutnini pa zadostuje že temperatura 62°C. Mesa nikoli ne popecite samo delno, z namenom, da bi ga do konca spekli pozneje, temveč ga v trenutku specite do konca. Ko hrano pogrevate, jo spet segrejte na temperaturo od najmanj 62 do 70°C ali več. Če hrane nimate namena postreči takoj, ampak čez nekaj minut, jo za ta čas položite na rob žara.

Ko je hrana enkrat pečena, na zraku ne sme stati dlje kot eno uro, še posebej, če temperatura zraka presega 30°C. Ostanke shranite v primerni posodi in jih položite v hladilno skrinjo. Če je kuhana hrana na zraku več kot dve uri, jo zavrzite.

Redno si umivajte roke, poskrbite pa, da bo čista tudi posoda in vse površine, s katerimi pride v stik hrana.
Redno si umivajte roke, poskrbite pa, da bo čista tudi posoda in vse površine, s katerimi pride v stik hrana. FOTO: iStock

Kako prepoznati zastrupitev s hrano?

Simptomi zastrupitve so odvisni od vira okužbe. Pojavijo se lahko v nekaj urah po zaužitju okužene hrane ali pa nekaj dni kasneje, večinoma pa se kažejo z naslednjimi simptomi:

– slabost;
– bruhanje;
– tekoča driska;
– bolečina v spodnjem delu trebuha in želodčni krči;
– izguba apetita;
– utrujenost;
– povišana telesna temperatura.

Pustite želodcu, da se umiri.
Pustite želodcu, da se umiri. FOTO: iStock

Če bruhate več kot dva dni, v bruhanju ali blatu zasledite kri, več kot 24 ur ne morete v sebi zadrževati tekočine, imate močne želodčne krče, temperaturo višjo od 38,6°C, ste dehidrirani ali vam je slabo in se vam vrti, obiščite zdravnika.

Kako si pomagati doma?

Simptomi zastrupitve s hrano običajno izginejo po 48 urah. Da bi preprečili morebitno dehidracijo in poskrbeli za kar se da znosno prebolevanje zastrupitve, se držite naslednjih nasvetov:

– Pustite želodcu, da se umiri.

– Ližite led ali pijte vodo po požirkih.

– Jesti začnite zelo počasi in postopoma, po grižljajih.

– Dokler si ne opomorete, se izogibajte mlečnim izdelkom, kofeinu, alkoholu, nikotinu, mastni hrani in močno začinjenim jedem.

– Odpočijte si.

– Ne jemljite sredstev proti driski.

Kako se lahko zaščitite?

– Redno si umivajte roke, poskrbite pa, da bo čista tudi posoda in vse površine, s katerimi pride v stik hrana.

– Surove hrane ne hranite zraven že pripravljene hrane, ampak ločeno.

– Hrano kuhajte na varni temperaturi. Škodljivi organizmi običajno umrejo pri temperaturah med 63°C in 75°C ali več.

– Hitro pokvarljivo hrano nemudoma zamrznite. To morate storiti najkasneje v roku dveh ur od nakupa ali trenutka priprave. Če temperatura zraka presega 30°C, se ta čas skrajša na uro ali pa celo manj. Poleg tega enkrat odmrznjene hrane nikoli ne zmrzujte še enkrat.

– Hrano odmrznite na varen način. Hrane nikoli ne odmrzujte na sobni temperaturi. Najbolj varno je, če to storite s pomočjo mikrovalovne pečice ali štedilnika, lahko pa jo odmrznete tudi pod curkom vroče vode.

– Nikoli ne dvomite! Če imate občutek, da je hrana pokvarjena, jo takoj zavrzite. Hrane, za katero niste prepričani, ali je še užitna ali ne, nikar ne preizkušajte. Raje jo brezkompromisno vrzite v smeti in jo naslednjič bolj previdno shranite.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660