Tako kot težnja po zdravem in aktivnem življenjskem slogu je tudi zanimanje za najem osebnega trenerja vedno večje. Vse več je namreč ljudi, ki se v svojem telesu ne počutijo dobro, večinoma zato ker se spopadajo s čezmerno telesno težo in se gibljejo v začaranem krogu nezdravih prehranjevalnih navad ter neaktivnosti. A kljub temu, da je dandanes na voljo zelo veliko različnih oblik rekreacije, z vseh strani pa nas zasipajo s številnimi nasveti o zdravem izgubljanju odvečne telesne teže in pomembnosti fizične aktivnosti, ljudje še vedno ne najdejo dovolj časa in motivacije, da lenarjenju in uživanju nezdrave hrane naredijo konec, ali preprosto nimajo dovolj znanja, da bi se pravilno lotili projekta oblikovanja telesa. Zato so tu osebni trenerji fitnesa, ki so ustrezno usposobljeni in podkovani z vsemi potrebnimi znanji, da posameznikom pomagajo kar najhitreje in predvsem na pravilen način do želenih rezultatov.
Poklic osebnega trenerja torej ni le poklic, ampak je življenjski stil in poslanstvo. "Bistveno je, da stranko usmerjamo in jo na pravilen način pripeljemo od točke A do točke B," pove profesionalni osebni trener Primož Svete. "Da bi dosegli želene rezultate, je potrebna podrobna predhodna obravnava stranke, torej pogovor in meritve, pri čemer dobimo tiste bistvene informacije tako glede telesne sestave kot tudi glede fizičnih omejitev. Izhodiščno stanje je torej potrebno izboljšati, zato izdelamo ustrezen program vadbe ter sestavimo prehranjevalni načrt. Potrebno pa se je zavedati, da bistvene spremembe ne bodo vidne čez noč, ampak šele čez dva ali tri mesece, seveda odvisno od ciljev in želja. Lažje je namreč izgubiti pet kilogramov kot deset, petnajst ali dvajset."
V zadnjih letih se je ponudba osebnih trenerjev močno povečala, tako da vsak lahko najde tistega, ki mu glede na način dela najbolj ustreza. Je pa zelo pomembno, da je trener ustrezno usposobljen in ima opravljeno licenco. Dandanes bi bil namreč že vsak, ki nekaj mesecev obiskuje fitnes in pozna prehranske dodatke, osebni trener. "Veliko je tudi trenerjev, tako bivših tekmovalcev bodybuildinga kot rekreativnih športnikov, ki opravijo minimalno izobraževanje in začnejo z osebnim trenerstvom. Pogosto so ti treningi bazirani na vadbi, ki so jo trenerji opravljali v preteklosti sami, glede na njihove osebne izkušnje, neupoštevajoč strankine specialne zahteve. Osebni trener mora obvezno prirediti in prilagoditi trening posamezniku, njegovi telesni teži, pridruženim boleznim, morebitnim poškodbam, degenerativnim spremembam in omejitvam," pojasni ortoped dr. Mitja Maechtig, ki opaža zelo pogosto nepravilno izvedeno vadbo pod nadzorom neprofesionalnega osebnega trenerja. "Nepravilna vadba stranki prej škoduje, kot koristi. Gre bolj za dolgoročne posledice, ki se pokažejo kasneje predvsem kot obraba kolenskega in ramenskega sklepa ter ledvene hrbtenice. Neusposobljen trener ne pozna omejitev pri določenih bolezenskih stanjih, degenerativnih spremembah in poškodbah in ne priredi vadbenega programa tem spremenljivkam. Pogosto opažam, da stranke še ne usvojijo nekega osnovnega gibalnega vzorca, kot je na primer počep, in že delajo vajo, ki vključuje ta gibalni vzorec, in to z obremenitvijo, kar je popolnoma napačno. Pri obremenitvi se nepravilno izvajanje še potencira ter močno škoduje sklepom in hrbtenici. Pri neupoštevanju splošnega stanja vadečega in pridruženih bolezni lahko pride tudi do resnejših zapletov, kot so na primer možganska kap, srčni infarkt, hipertenzivna kriza. Že sama reakcija, ki se pojavi, ko oseba prehitro vstane in izgubi zavest, lahko povzroči hude nevšečnosti in zadrego osebnemu trenerju, če ta ne zna pravilno odreagirati."
Pomembna je strokovna usposobljenost
Da omenjenih nepravilnosti in predvsem resnejših ter dolgotrajnejših poškodb ne bi bilo, je torej potrebno, da ima osebni trener vsa potrebna znanja za kakovostno opravljanje svojega dela, ki jih lahko usvoji med študijem na Fakulteti za šport ali na strokovnih izobraževanjih in usposabljanjih. "Predvsem bi tukaj izpostavil znanja s področja funkcionalne anatomije, biomehanike, mišične fiziologije, dobrega poznavanja človeškega telesa, vseh temeljnih komponent fitnesa, povezanih z zdravjem, ter osnov zdravega načina prehranjevanja," odločno še pove osebni trener Primož Svete. "Prvi korak, ki ga mora vsak laik narediti, je, da se ustrezno usposobi z vidika pridobitve licence, potem pa se proces oblikovanja iz popolnega začetnika v dobrega trenerja šele začne. Bistvena je premostitev teoretičnega znanja v prakso, odločujoči dejavnik pa so predvsem osebne izkušnje pri delu s strankami, ki jih z leti in prakso hitreje in bolj uspešno pripelješ do končnega cilja oziroma rezultata." Dobri rezultati in zadovoljne stranke so vsekakor največja nagrada, predvsem pa motivacija za samega trenerja, slabih strani tega poklica po zagotavljanju številnih trenerjev pravzaprav ni. Da bi bil volk sit in koza cela, je pomembno, da je osebni trener popolnoma predan svojemu delu in ga opravlja z veseljem, saj lahko poleg tega, da stranki pomaga izgubiti odvečno telesno težo ali pridobiti mišično maso, bistveno vpliva na kakovost njenega življenja tudi v prihodnje.
Možnosti pridobitve licence za opravljanje dela osebnega trenerja je tudi v Sloveniji kar nekaj, letos že tretjič zapored pa je mogoče pri nas pridobiti tudi svetovno priznano in mednarodno uveljavljeno licenco, s katero lahko torej slovenski osebni trenerji fitnesa opravljajo svoje delo tudi zunaj slovenskih meja.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV