Morda boste presenečeni, ampak bolečine v hrbtenici se pogosto pojavijo zaradi našega nezdravega življenjskega sloga, torej niso vedno posledica poškodb ali resnejših zdravstvenih težav, zato so tudi razne terapije, masaže in zdravila zgolj začasna rešitev. Namesto da torej blažite posledice, čim prej odpravite vzrok.
Kateri so najpogostejši vzroki bolečine?
- pomanjkanje fizične aktivnosti (to je pravzaprav najpogostejši vzrok)
- preobremenjenost hrbtenice (zaradi premalo razvitih oziroma čvrstih mišic, ki naj bi hrbtenici dajale oporo)
- premalo razvite trebušne mišice, ki dajejo oporo spodnjemu delu hrbtenice, a le če so okrepljene
- dolgotrajno nepravilno sedenje (v službi, v avtomobilu, za računalnikom)
- nepravilen položaj telesa med spanjem ter spanje na neustrezni vzmetnici ali blazini
- nepravilna drža ter čezmerna telesna teža
- slabe razvade, kot je kajenje (nikotin blokira dotok kisika v hrbtenico)
- v določeni meni je kriv lahko tudi stres
Kaj storiti, da preženete bolečine v hrbtenici?
Bolečine v hrbtenici znajo biti nadvse neprijetne in vam lahko močno zagrenijo dneve ter onemogočijo opravljanje marsikaterih opravil. In če ne boste ukrepali pravočasno ter odpravili vzroka, bodo postale kronične in intenzivnejše. Za začetek se nujno začnite gibati, še najbolj vam bo pri odpravljanju bolečin koristilo plavanje, če ne drugega, začnite teči, kolesariti ali hoditi v hribe. Priporočljivi so tudi treningi v fitnesu, a preden primete v roke uteži, se nujno posvetujte s strokovnjakom. Če vam finance ne predstavljajo težav, najemite osebnega trenerja vsaj za nekaj ur, ta vam bo znal svetovati, katere vaje izvajajte, kako pogosto in kakšne naj bodo obremenitve. Velikokrat so bolečine v hrbtenici tudi posledica pretiravanja v fitnesu, zato sta pravilna tehnika in primerna obremenitev ključni. S fizično aktivnostjo okrepite predvsem mišice, ki dajejo podporo hrbtenici, ter povečate splošno mišično maso, pri čemer vam bo v pomoč hrana, bogata z beljakovinami, in večje količine vode. Nenehno pazite tudi na pravilno držo – to ne pomeni, da je hrbtenica popolnoma zravnana, ampak naravno zakrivljena v obliki črke S, spite le na trdem ortopedskem ležišču, še najpomembneje pa je, da se čim prej znebite odvečne telesne teže, predvsem velik trebuh je hrbtenici nevaren.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV