Moskisvet.com
Najtežje preizkušnje - 1

Svet na Kanalu A

Najtežje preizkušnje na svetu

N.J.
12. 12. 2013 11.28
11

"Ko telo nima več moči in niti energije, se počutim, kot da lebdim, in na tekmo in druge tekmovalce gledam iz neke druge perspektive, iz zraka: vse to mi daje moč in dodatno krepi željo po tem, da nadaljujem s tekmovanjem; tako osredotočen sem na stvari okoli mene, da sploh ne čutim več bolečin," je občutek med prestajanjem ultramaratona opisal eden mlajših ultramaratoncev, Italijan Simone Leo.

Simone Leo, ultramaratonec in avtor več knjig, se je v maratonske preizkušnje zaljubil po tem, ko se je odločil za največji korak v življenju. Pri 14 letih mu je namreč umrla mama in zatem je začel uteho iskati v hrani. Ko se je pri 29 letih zredil na 95 kilogramov, je ugotovil, da mora spremeniti življenjski slog in takrat je začel teči. Novembra 2009 je v New Yorku pretekel svoj prvi maraton v življenju, strast do teka pa je s tem začela le še naraščati. Dve leti kasneje pa je pretekel svoj prvi ultramaraton '100 km del Passatore', ki velja za enega težjih na svetu in pri katerem tekmovalci tečejo od Firenc do Faenze. Po prvem tovrstnem izzivu, ki nikakor ni njegov zadnji, je izdal knjigo 'Spostando il limite un po' più in là' – in naslov knjige, ki v prevodu pomeni 'Premik meje nekoliko dlje', je tudi glavno vodilo mnogih ekstremnih športnikov.

Premikanje mej, potiskati telo čez meje lastnih zmogljivosti in si zadajati vedno težje naloge ter dokazovati samim sebi in okolici, česa vse je človeško telo zmožno, je bistvo ekstremnih športnikov. In ko govorimo o teku, plavanju in kolesarjenju, so atletski izzivi, kot so ultraman, ironman in podobne preizkušnje tisti dogodki, na katerih resnično pridejo do izraza osebe z največ telesne in psihične vzdržljivosti.

V oddaji Svet ob 18.00 na Kanalu A danes ekskluzivno razkrivajo vzrok za Mirovo kazen!
Ti dogodki se odvijajo po celem svetu in se med seboj razlikujejo po težavnosti in trajanju. Če nekateri triatloni trajajo več dni, se drugi zaključijo v nekaj urah, vsem pa je skupno to, da tekmovalca pripeljejo do popolne izčrpanosti. Katere preizkušnje v svetu veljajo za najtežje?

Ultraman

Ultraman je izjemno priljubljen atletski izziv. Gre za tekmo, na kateri vzdržljivost igra najpomembnejšo vlogo, in triatlon, ki vključuje plavanje, kolesarjenje in tek. Velja za enega najbolj napornih atletskih izzivov, kajti udeleži se ga lahko le 40 povabljenih posameznikov. Tekmovalci v treh dneh preizkušajo svoje zmogljivosti na Havajih, sicer pa preizkušnja vključuje 10 kilometrov plavanja v oceanu, 144 kilometrov na gorskem kolesu, 275 kilometrov cestnega kolesarjenja in 84kilometrov teka. Po podatkih spletne strani Ultraman World Championships je 95 odstotkov ultraman tekmovalcev povratnikov, nekaj pa pri tem tekmovanju zagotovo drži: vsakdo, ki mu uspe zaključiti vse tri težke stopnje tekme, je zmagovalec.

No, eden takšnih povratnikov je tudi slovenski triatlonec Miro Kregar. 51-letnik je po 30 letih tekaške kariere in v osmem poskusu na ultratriatlonu na Havajih letos osvojil zmago. To je dosegel zadnji dan tridnevnega tekmovanja, med 84-kilometrsko tekaško preizkušnjo, ko je s hitrim ritmom teka ugnal Brazilca Alexadra Ribeiro. Zmagal je kljub 12-minutni kazni, ki si jo je 'prislužil' zaradi tehnične napake spremljevalne ekipe, več o njegovem tridnevnem preizkusu, vzrokih za kazen in izjemnem podvigu pa ne spreglejte danes ob 18h v oddaji Svet na Kanalu A!

Miro Kregar
Miro Kregar FOTO: Twitter

Ironman

Ironman je preizkušnja, ki je med športniki verjetno najbolj poznana. Prvo tovrstno tekmovanje so izpeljali leta 1978, ko je prvih 15 atletov uspešno premagalo 3,8 kilometrov plavanja, 180 kilometrov kolesarjenja in 42,2 kilometrov teka. Tako kot pri ultramanu, gre tudi tukaj za priganjanje telesa do skrajnosti in tudi v tej 'disciplini' imamo Slovenci izjemno uspešne tekmovalce. Med najuspešnejše prav gotovo sodijo France Cokan, ki je leta 1985 na Havajih postal prvi Slovenec, ki je osvojil naslov Ironmana, z izjemnimi uspehi pa so mu sledili še Jani Tomšič, Igor Kogoj, Konstantin Preradovič-Miki, Uroš Velepec in seveda Miro Kregar. V 12 urah, kolikor običajno traja, da tekmovalci prestanejo izziv, naj bi tekmovalci porabili okoli 9000 kalorij.

'The Tough Guy Challenge'

The Tough Guy Challenge je ena izmed najtežjih enodnevnih preizkušenj, na kateri morajo udeleženci izkazati vso svojo fizično in mentalno pripravljenost. Preizkus, ki so ga prvič izpeljali leta 1986, velja za enega najbolj 'varnih nevarnih dogodkov' na svetu, odvija pa se v Pertonu, v Angliji. V svoji črni statistiki sicer beleži dve smrtni žrtvi, prav tako pa so izjemno pogoste tudi poškodbe. Tekmovalci se na 12-kilometrski progi namreč spopadajo z bodečimi žicami, ognjenimi ovirani, premagujejo vodne in blata polne jarke, zato ureznine, odrgnine, zlomi, zvini in opekline niso nobena redkost. Tekmovalci, vsako leto se jih preizkušnje udeleži okoli 6000, progo premagajo v približno 4 urah.

Najtežje preizkušnje - 2
Najtežje preizkušnje - 2 FOTO: Profimedia

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607