Eno petino kisika, to je 20 odstotkov pri enem samem vdihu porabijo naši možgani, da lahko opravljajo svojo funkcijo, čeprav je njihova teža v povprečju eden do tri odstotke celotne posameznikove teže. Povprečna teža človeških možganov je 1.4 kilograma, možgani slona so šestkrat večji, medtem ko mačji možgani tehtajo le 28 gramov.
Dejstvo je, da možgani brez kisika odmrejo, dovolj je že deset minut pomanjkanja za odmrtje številnih nevronov. Obstaja pa tudi izjema: nizke temperature in 'mrzla glava' uspešno varujejo pred odmrtjem možganskih celic. Dokaz temu so nekateri utopljenci v mrzli vodi, ki so po 40-tih minutah oživljanja preživeli brez možganskih poškodb.
Možgani so prav tako veliki porabniki krvi, poleg petine kisika potrebujejo prav toliko krvi za delovanje. Dobra stran je, da ne čutijo bolečine, saj nimajo živca, ki registriral bolečino, zato vam lahko nevrokirurg pobrska po možganih ne da bi vas pred tem uspavali. In prav 'rezanje na živo' lahko nevrokirurgu da koristne povratne informacije od pacienta za identifikacijo pomembnih področij kot sta govorni center ali center za vizualizacijo.
V možganih se nahaja okoli 160 tisoč kilometrov krvnih žil. Če bi jih razporedili v ravno črto, bi le ta štirikrat obkrožila Zemljo. V njih je okoli 100 milijard nevtronov, približno 85.000 nevronov nevrokorteksa (del možganov, ki je odgovoren za mišljenje) vsak dan odmre. V treh letih tako izgubimo manj kot odstotek pameti. Še dobro, da so nedavna znanstvena odkritja potrdila, da se možgani ob redni stimulaciji obnavljajo, k temu pa veliko pripomorejo igre za krepitev spomina.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV