Moskisvet.com
Če ima migreno kateri od vaših bližnjih sorodnikov, obstaja velika verjetnost, da se pojavi tudi pri vas.

Svet na Kanalu A

Moški, tudi vi se ji ne morete izogniti!

Sandra Cvetkovič
03. 01. 2013 07.58
3

Čeprav se kar trikrat pogosteje pojavljajo pri ženskah, tudi moški niso varni pred migrenskimi glavoboli, ki so lahko zmerni do zelo intenzivni in bolnikom močno otežujejo že tako stresen vsakdan. A kljub temu, da migrena ni ozdravljiva, lahko njene simptome učinkovito blažimo.

Migrenski glavoboli so najdlje poznani in veljajo za najbolj boleče vrste glavobolov, ki se pojavljajo periodično pri 10 do 20 odstotkih prebivalstva in bolnikom onemogočajo opravljanje marsikaterih vsakodnevnih obveznosti. Utripajoča bolečina na neki določeni točki glave lahko traja od nekaj ur do nekaj dni, pogosto pa jo spremljajo tudi prebavne motnje, slabost, bruhanje ali motnje vida, včasih je celo tako hudo, da mora prizadeti ležati v zatemnjeni sobi. Približno 60 odstotkov bolnikov občuti pred pojavom migrene opozorilne simptome, kot so občutek strahu, depresija, evforija, razdražljivost, utrujenost, zaspanost, pretirano uriniranje, driska, zaprtje, otrdel vrat, zehanje, žeja in želja po hrani ter občutljivost na svetlobo, zvok in dišave.

Če ima migreno kateri od vaših bližnjih sorodnikov, obstaja velika verjetnost, da se pojavi tudi pri vas.
Če ima migreno kateri od vaših bližnjih sorodnikov, obstaja velika verjetnost, da se pojavi tudi pri vas. FOTO: iStockphoto

Migrena se najpogosteje začne v najstniških ali zgodnjih dvajsetih letih ter ponavadi izzveni nekje med 30. in 40. letom starosti. Poznamo več vrst migrene, najpogosteje pa jo delimo na tisto z avro (bliskanje, cikcak črte, svetleče strele, svetle pikice …), ki je zastopana v 20 do 40 odstotkih, ter tisto brez avre, ki je torej pogostejša. Prav poseben tip je menstrualni migrenski glavobol, ki se pri nekaterih ženskah pojavi med prvim dnem pred začetkom in do štiri dni po začetku menstrualne krvavitve.

Kaj jo povzroča?

Žal kljub razširjenosti migrene še ni najbolj raziskano, kaj jo dejansko povzroča. Čeprav obstaja več teorij o njenem nastanku, ne moremo z gotovostjo trditi, kje točno je vzrok. Ta je lahko dedne narave, v okoli 70 odstotkih se je namreč raziskalo, da ima migreno ali jo je imel še vsaj eden izmed družinskih članov, lahko pa se pojavi tudi kot posledica nekaterih drugih dejavnikov, med katerimi je najpogostejši zagotovo stres. Naporen življenjski tempo, pomanjkanje spanja, neustrezna prehrana, delo za računalnikom, telesni napor, vremenske spremembe, svetloba, hrup ali močne dišave so prav tako dejavniki, ki lahko sprožijo migrenske glavobole.

Kako jo zdravimo?

Da dejansko imate migreno, bo na podlagi preiskav in pogovora potrdil zdravnik in vam predpisal ustrezno zdravljenje. Obstajajo zdravila, ki učinkovito lajšajo simptome migrene, in takšna, ki delujejo preventivno, torej zmanjšajo pogostost in jakost migrenskih napadov.

Treba se je zavedati, da veliko lahko naredite sami. Privoščite si dovolj spanja, poskrbite za čim manj stresa v svojem življenju ter se izogibajte vsem dejavnikom, ki vam sprožijo napad migrene. Bodite redno telesno aktivni, če ne veste, kateri šport je za vas najprimernejši, se posvetujte z zdravnikom, poleg tega pa se izogibajte alkoholu, čokoladi, siru ter večjim količinam kave. Če do napada kljub vsemu pride, počivajte v mirnem, zatemnjenem prostoru in vzemite zdravilo, ki vam ga je v ta namen predpisal zdravnik. V veliko primerih se je za učinkovito izkazalo tudi zdravljenje z akupunkturo in bioresonanco.

Ko se pojavi glavobol, je najbolje, če imate možnost, da se umirite, uležete v zatemnjeni sobi in vzamete zdravilo, ki vam ga je predpisal zdravnik.
Ko se pojavi glavobol, je najbolje, če imate možnost, da se umirite, uležete v zatemnjeni sobi in vzamete zdravilo, ki vam ga je predpisal zdravnik. FOTO: iStockphoto

Naj vas migrena ne ovira

Morda boste presenečeni, toda če je verjeti znanstvenikom, migrena nima tako zelo negativnih posledic. Raziskave potrjujejo, da pri osebah, ki imajo migrenske glavobole, ne pride do slabših kognitivnih sposobnosti v tretjem življenjskem obdobju od preostalih. In ne nazadnje, tega boste predstavniki močnejšega spola še posebej veseli, pri ženskah z migreno naj bi bil povečan tudi libido in so tako posledično večkrat razpoložene za posteljne užitke (verjetno med napadi ravno ne), seks pa, kot vemo, pozitivno učinkuje na številne zdravstvene tegobe, med drugim tudi zmanjšuje glavobol. Ravno zato bodo raje seksale, da bi ublažile bolečino, seveda.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660