Moskisvet.com
image (28)

Zdrav in v formi

Marihuana proti bolečinam brez stranskih učinkov?

S.R.
04. 04. 2011 15.30
2

Marihuana se v medicini kljub stranskim učinkom uporablja kot anestetik. Predpisujejo jo bolnikom z rakom, saj lajša bolečine, ki jih povzroči kemoterapija. Sedaj pa so znanstveniki dosegli pomemben napredek pri ločitvi anestetičnih in psihoaktivnih učinkov.

Idealno bi bilo namreč, da bi pacienti lahko kadili marihuano za lajšanje bolečin, ne da bi jih skrbeli stranski učinki, kot so halucinacije in oslabljena motorika. Ekipi z ameriškega državnega inštituta za zlorabo drog in alkoholizem v Bethesdi, pod vodstvon Lija Zhanga je sedaj uspelo prav to. Dokazali so namreč, da se tetrahidrokanabinol (krajše THC) – snov, ki uživalce marihuane popelje v višave in domnevno omilili bolečino – za povzročitev teh dveh učinkov veže na različne receptorje v celicah.

Že dolgo je znano, da THC omami ljudi s tem ko se veže na kanabinoidne receptorje tipa 1 (CB1). Zhang in njegova ekipa pa so odkrili, da THC bolečino lajša na drugačen način, saj se poveže z glicinom – živčnim prenašalcem, ki pošilja signale možganom – ter poveča njegovo aktivnost. Znanstveniki so domneve preizkusili na miših, rezultati pa so pokazali, da v primeru, ko je glicin odsoten, ali pa je njegovo delovanje blokirano z uporabo drugih zdravil, miši vseeno občutijo bolečino, tudi kadar so pod vplivom THC-ja. Tako so potrdili, da je omamne in anestetične učinku marihuane mogoče ločiti. Receptor glicin bi bil po besedah znanstvenikov vodilo pri razvoju oblike kanabisa brez psihoaktivnih učinkov. Po besedah Lesa Iversona ki na univerzi v Oxfordu preučuje učinke marihuane gre za pomembno odkritje pri ločevanju učinkov THC-ja, za kar si znanstveniki prizadevajo že dolgo časa.

Vsi pa se s tem ne strinjajo. Stephen Wright, vodja raziskav pri podjetju GW Pharmaceuticals v Veliki Britaniji namreč meni, da za izničevanje omamnih učinkov kanabisa v medicinske namene obstajajo tudi drugi načini. Leta 2010 je njegovo podjetje v evropske lekarne namreč poslalo zdravilo Sativex, ki je osnovano na kanabisu, namenjeno pa je bilo lajšanju mišičnih krčev pri bolnikih z multiplo sklerozo.

Wright pravi, da pri zdravilu niso opazili nobenih dolgotrajnih omamnih učinkov. Deloma zato, ker zdravilo v telesu učinkuje 20 do 40-krat počasneje kot THC pri kajenju marihuane. Tako kot THC tudi Sativex vsebuje kanabidiol (CBD), ki je eden glavnih zdravilnih kanabinoidov, med drugim pa tudi zavira psiho učinke THC-ja. V ZDA, kjer zdravilo trenutno testirajo do sedaj še niso opazili psihoatkivnih učinkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660