Če je kriza srednjih let do sedaj spadala v domeno moških predstavnikov vrste homo sapiens in so jo redki znanstveniki priznavali zlasti kot posledico družbenih vrednot, so pred kratkim znanstveniki našli nove "žrtve" druge moške pubertete – opice!
Med opazovanjem primatov v laboratorijih, rezervatih, živalskih vrtovih in zavetiščih so znanstveniki in skrbniki opazili depresivno obnašanje šimpanzov in orangutanov, ko so ti vstopili v srednja leta. Večje opice v ujetništvu živijo do 50 let, pomanjkanje volje in veselja ter apatičnost sta najizrazitejša okrog 30. leta in trajata do vstopa v starost.
Odziv šimpanzov in orangutanov na krizo srednjih let je seveda drugačen kot pri ljudeh. Opice nimajo sposobnosti dolgoročnega načrtovanja …, kar bi lahko rekli tudi za nekatere moške, vsekakor pa še noben šimpanz ni zapustil svoje družine, zapravil življenjskih prihrankov in se s športnim kabrioletom v družbi prsate mladenke odpeljal v sončni zahod.
Po anketi, ki so jo izvedli med skrbniki šimpanzov in orangutanov v ZDA, Avstraliji, na Japonskem, v Kanadi in Singapurju, se opice na pozno puberteto odzovejo povsem preprosto in skromno – z depresijo. Krizo srednjih let naj bi povzročile starostne spremembe v možganih, kar so v nekaterih raziskavah zaznali tudi pri ljudeh. Vsekakor obstaja nekaj skupnih točk med ljudmi in opicami, ki bi lahko vodile do upada življenjske sle.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV