Moskisvet.com
smrčanje

Osvoji lepotno operacijo

Ko se trese spalnica ...

Aleš Majerič
14. 02. 2013 15.00
1

Pa ne zaradi ekscesnih posteljnih užitkov, temveč zaradi smrčanja. Nočno "žaganje" ni tako nedolžno, kot se morda zdi na prvi pogled. Poleg zdravstvenih posledic je nemalokrat vzrok za težave v partnerskih zvezah.

Smrčanje je zvok, ki ga ljudje proizvajamo v spanju, povzroča pa ga vibriranje mehkih tkiv zgornjih zračnih poti nosu, grla in mehkega neba zaradi oviranega pretoka zraka. Smrčanja ne moremo opravičiti zgolj s pojasnilom: "Dedec spi na hrbtu in smrči kot star traktor," saj so vzroki za smrčanje različni, nanje pa lahko vplivajo alergije, ohlapno tkivo dihalnih poti, položaj jezika, ovirane zračne poti ali nenaravni položaji spanja. Medtem ko občasno smrčimo prav vsi, so k smrčanju bolj nagnjeni moški. Smrčanje spada med motnje v spanju, prizadene 40 odstotkov moških in 25 odstotkov žensk, povzroči pa lahko resne zdravstvene in družbene težave.

Izum - maska
Izum - maska FOTO: Profimedia
Vzroki za smrčanje

Za uspešen boj proti smrčanju je najprej treba odkriti pravi vzrok smrčanja. Ti so lahko starostni, saj z leti zračne poti postajajo ožje, mišice grla slabijo, svoje pa opravi tudi nalaganje maščobe na območju grla, ramen in vratu. Pomemben dejavnik je sama zgradba telesa, pri čemer imajo moški že v osnovi ožje dihalne poti. Oviran pretok zraka povzročajo tudi težave z nosom in sinusi, čezmerna teža in slabša telesna pripravljenost. Ne nazadnje pa vzrok za nočno razgrajanje nemalokrat tiči v uživanju alkohola in zdravil, kajenju in položajih telesa med spanjem.

Seveda vam bo glede vzrokov za smrčanje najbolje svetoval zdravnik, obstaja pa nekaj hitrih načinov, kako jih lahko prepoznate sami. Ob vsej sodobni tehnologiji, ki je dandanes na voljo za majhen denar, vam svetujemo, da se med spanjem posnamete, če spite s partnerjem, vam pri tem lahko pomaga tudi on.

Če smrčite z zaprtimi usti, je vzrok za smrčanje v položaju vašega jezika.
Če smrčite z odprtimi usti, je verjetni krivec mehko grleno tkivo.
Če smrčite le, ko spite na hrbtu, sta najverjetnejši vzrok vaših nočnih težav neurejene spalne navade in neurejen življenjski slog.
Smrčanje v vseh telesnih položajih pa lahko pomeni resnejše oblike tega stanja in lahko zahteva bolj strokovne medicinske posege.

Kako se spopasti z nočno nadlogo?

Seveda obstajajo načini, ki bodo v vašo spalnico spet vrnili spokojni nočni mir in partnersko harmonijo.

Za začetek vam svetujemo, da se s smrčanjem spopadete s spremembo svojih dnevnih navad. Poskrbite, da se znebite odvečnih kilogramov, se dnevno rekreirate in opustite škodljive razvade v obliki alkohola, cigaret in uspavalnih sredstev. Obenem naredite urnik spanja in se ga držite! S temi navadami boste poleg izboljšanega vsesplošnega počutja zmanjšali maščobne obloge v grlu, utrdili mišice, sprostili in očistili svoje dihalne poti in povečali kakovost spanja.

Pred spanjem si temeljito očistite nos (priporočamo fiziološko raztopino) in poskusite posebne obliže, ki razširijo nosnice, v spalnico si namestite vlažilec zraka, pozimi pa poskrbite, da bo na radiatorju vedno polna posoda z vodo. Za boljši položaj vratu in glave si lahko omislite posebno blazino, ki bo sprostila vaše mišice. Poskusite spati na boku ali trebuhu. Spanje na hrbtu preprečuje preprost trik – na hrbet svoje pižame prišijte teniško žogico, ki bo ponoči preprečevala, da bi se obrnili na hrbet. Dve uri pred spanjem se izogibajte kofeinu, energijskim pijačam, pravim čajem, ki vsebujejo kofein, in težjim obrokom.



Svoje dihalne poti in mišice lahko sprostite in okrepite tudi z nekaj preprostimi vajami, ki jih izvajajte 30 minut dnevno:

- nekajkrat dnevno glasno izgovarjajte samoglasnike (a, e, i, o, u),
- konico jezika položite za zgornje zobe in jo nato tri minute pomikajte proti grlu in nazaj,
- zaprite usta in za 30 sekund našobite ustnice (kot bi želeli nekoga poljubiti),
- odprite usta, spodnjo čeljust pomaknite čim bolj v desno in jo v tem položaju zadržite 30 sekund, na to jo pomaknite še v levo in ponovite,
- z odprtimi usti pokrčite mišice mehkega neba – to boste najlažje storili pred ogledalom, kjer boste lahko opazovali, kako se dviga in spušča vaš mali jezik (majhna vrečica, ki vam binglja z mehkega neba).

Tisti bolj skrajni se lahko lotite pevskih lekcij, ki okrepijo in povečajo nadzor nad grlenimi mišicami in mehkim tkivom, še bolj učinkovito pa je igranje avstralskega inštrumenta didžeriduja. Smrčanja se seveda ne boste znebili čez noč, saj so prvi rezultati opazni po nekaj tednih redne vadbe.

Če smrčanja ne morete omiliti sami, če smrčite glasno in težko in se ne morete naspati ter ste podnevi zaspani in razdraženi, je čas, da se posvetujete z zdravnikom. Sodobna medicina pozna kar nekaj postopkov, ki odpravljajo smrčanje. Z nočno nadlogo se spopadajo z raznimi pripomočki, ki spominjajo na ščitnike za zobe, preveze, ki preprečujejo odpiranje ust, in pršila, ki ohromijo mehko nebo. Le-ti fiksirajo spodnjo čeljust, da jezik ne more zdrsniti pregloboko v žrelo. Odvečno mehko tkivo vam lahko odstranijo s klasičnim kirurškim ali laserskim posegom, potrebno pretočnost vaših zračnih poti pa lahko zagotovi tudi dihalni aparat, ki vas ponoči oskrbuje z zrakom pod tlakom.

Kaj pa vaši najdražji?

Smrčanje ponavadi najbolj prizadene najbližje. Če se smrčanje ponavlja vsako noč, se partner ne more naspati, kar povzroča neprespanost in razdražljivost. Zavedajte se, da partner ne smrči namenoma, in se izogibajte pogovorom o smrčanju sredi noči. Teme se lotite obzirno in skupaj s partnerjem poskusita rešiti težavo. Vsekakor pa nočna "obračunavanja" s komolci niso dolgoročna rešitev za te glasne težave.

Če smrčite vi, poskusite razumeti svojega partnerja, ki mu vaše početje krati spanec. Smrčanje je pogost pojav, ki se ga ni treba sramovati. Raje uberite pozitiven in konstruktiven pristop k odpravljanju težav, ki bo koristil tako vašemu partnerju kot vam.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660