Moskisvet.com
Telovadba, maščobe in ogljikovi hidrati

Fit

Preverite najpogostejše napake pri treningu!

S.C.
13. 08. 2018 09.17
2

Redna telesna aktivnost ima številne pozitivne učinke na naše zdravje. Poleg tega, da preprečuje pojav srčno-žilnih bolezni, je tudi edina pot do lepo oblikovanih mišic. A če treningov ne izvajate pravilno, učinka ni ali je ta ravno nasproten.

Z napačnim pristopom k vadbi, pretiravanjem in nepravilno izvedbo vaj lahko svojemu telesu povzročite več škode kot koristi. Katere so torej najpogostejše napake, ki jih ljudje delajo med treningom?

Ne ogrejete se

Seveda ni nujno, da je vsak trening sestavljen iz aerobne in anaerobne vadbe, tudi če izvajate le vaje za moč, se je treba prej ogreti. Mišice namreč potrebujejo nekaj časa, da se segrejejo in pripravijo na zahteven trening. Vsaj desetminutna zmerna aerobna aktivnost bo za začetek čisto dovolj.

Ne raztegnete se

Raztezne vaje oziroma trening fleksibilnosti pred vadbo in po njej je izredno pomemben. Na ta način boste namreč ohranili mišice prožne in jih pripravili na energično ter zahtevno gibanje. Namen raztezanja mišic je poleg odličnega počutja, preprečevanja poškodb, sprostitve po naporni vadbi in odpravljanja zakrčenosti mišic predvsem povečati obseg gibljivosti sklepov in mišic.

Raztezanje
Raztezanje FOTO: iStockphoto

Prisegate le na en način vadbe

Ne glede na to, ali je vaš namen izgubiti odvečno maščobo ali se "nabildati", je zelo pomembno, da so vaši treningi sestavljeni tako iz aerobne vadbe, s katero boste "stopili" odvečno maščobo, kot iz vaj za mišično vzdržljivost, eksplozivnost, gibljivost ter občutek za ravnotežje, saj boste le tako telo spravili v vrhunsko formo, kar vam bo v veliko pomoč tudi pri izvajanju vseh preostalih športnih aktivnosti. Prav tako se pri vajah za moč ne osredotočajte le na eno mišično skupino. Lahko določenim mišicam, recimo prsnim, posvetite več pozornosti, a ne pozabite na trebuh, hrbet, roke, zadnjico in noge.

Pozabite se ohladiti

Tako kot se je pred vsakim treningom treba ogreti, se morate po koncu tudi ohladiti. Vzemite si od 8 do 10 minut časa in naredite nekaj vaj statičnega raztezanja ter sproščeno dihajte. Pomembno je, da se vaš srčni utrip zniža in da zmanjšate napetost v mišicah, kar pripomore tudi k hitrejšemu okrevanju po vadbi.

Dvigujete preveliko ali premajhno težo

Pri treningu moči nikoli ne dvigujte večje teže, kot jo vaše telo prenese, saj lahko v nasprotnem primeru pride do nepravilne drže in poškodb. Težo raje povečujte postopoma, ponovitve pa izvajajte počasi in nadzorovano. Prav tako ni dobro predolgo vztrajati pri isti teži, saj ne boste dosegli želenega cilja, mišice je treba spodbuditi k rasti. Z dvigovanjem majhnih bremen in številnimi ponovitvami namreč stimulirate le počasna mišična vlakna, hitrih, ki se vključijo pri kratki in intenzivni vadbi, pa ne.

Vaša tehnika je nepravilna

Strokovnjaki vedno znova opozarjajo, da je vsak gib pri kateri koli športni aktivnosti treba izvesti pravilno, saj se v nasprotnem primeru poveča verjetnost poškodb. Predvsem pri treningu moči, ko je poudarek na dvigovanju težkih uteži, je potrebna velika previdnost. Mnogi namreč ubirajo bližnjice, a namen ni utež iz enega položaja spraviti v drugega, temveč mišico v čim večji meri uporabiti.

Telovadba, maščobe in ogljikovi hidrati
Telovadba, maščobe in ogljikovi hidrati FOTO: iStockphoto

Vaša vadba je preveč intenzivna

Pri visoko intenzivni vadbi se pospešita dihanje in srčni utrip, zato vam lahko, če niste ravno v vrhunski formi, kaj hitro zmanjka sape. To seveda pomeni, da ste pretiravali. Če boste prehitro utrujeni, tudi celega treninga ne boste mogli uspešno izpeljati do konca.

Pozabljate na počitek

Med treningom nastajajo mikropoškodbe v mišicah, zato je zelo pomembno, da se telo spočije. Kakovosten spanec od 6 do 8 ur dnevno bo za začetek pravi balzam za mišice, pazite pa tudi, da med enim in drugim treningom iste mišične skupine mine vsaj 48 ur. Če ste torej današnji trening posvetili rokam, jutri, recimo, izvajajte vaje za noge.

Ne pijete dovolj tekočine

Tudi če niste žejni, je nujno, da pred in med vadbo ter po njej pijete, saj se boste tako izognili dehidraciji. Najboljša izbira pri zmerni vadbi je navadna voda, ki naj bo ohlajena, saj se tako hitreje absorbira v kri.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578