Moskisvet.com
Red Bull Flugtag Fortaleza - 13

Zdrav in v formi

Kakšna krila so najboljša?

S.R.
14. 06. 2012 08.09
0

V dneh, ko se nezadržno približuje 2. slovenski Red Bull Flugtag, ki bo potekal 16. junija na ljubljanski Špici, se marsikdo sprašuje, kakšne letalne naprave letijo najdlje, kakšni materiali so najboljši in kakšne so sploh omejitve pri gradnji kar se da izvirnih letalnih naprav, s katerimi piloti nato čim dlje poskušajo kljubovati gravitaciji in ostati suhi.

red bull mainz1 - 12
red bull mainz1 - 12 FOTO: Red Bull Content Pool
Da letenje z doma izdelanimi letečimi napravami ni ravno preprosto, vedo že majhni otroci, saj niti mala iz papirja izdelana letala največkrat ne letijo tako, kot si otroci to zamislijo. Pomislite torej, kako težko je izdelati napravo, ki mora leteti povsem brez pogona, poleg tega pa mora v zrak vzdigniti tudi pilota.
Ekipe, ki se bodo med seboj pomerile na 2. slovenskem Red Bullovem Flugtagu, bodo vsaka zase poskusile izdelati kar se da sposobno letalno napravo, pri tem pa ne bodo smele pozabiti tudi na umetniški vtis. In kakšna so sploh pravila za ekipe in izdelavo letalne naprave, ki bo poletela nad v in Ljubljanico?
Prenos 2. slovenskega Red Bullovega Flugtaga si lahko v živo ogledate na VOYO.SI 16. junija.

Za začetek je treba omeniti, da morajo biti vsi člani ekipe stari najmanj šestnajst let, v ekipi pa so poleg pilota lahko še največ štirje člani, ki pilotu pomagajo pri vzletu. Razpon kril letalne naprave je lahko največ 10 metrov, sama naprava pa ne sme tehtati več kot 100 kilogramov. V to seveda ni všteta teža pilota, pri kateri omejitev ni, seveda pa ekipe same dobro vedo, da bo naprava z lažjim pilotom ponavadi poletela dlje. Ker vse letalne naprave slej ko prej končajo v vodi, Red Bull od ekip zahteva tudi, da so vsa letala izdelana iz okolju prijaznih materialov oziroma materialov, ki ne povzročajo kratkotrajne ali dolgotrajne škode vodi ali okolici (torej brez vnetljivih, strupenih ali v vodi topnih snovi). Vsaka ekipa ima na ploščadi za polet na voljo 30 sekund.
red bull mainz1 - 11
red bull mainz1 - 11 FOTO: Red Bull Content Pool

In kakšne so nagrade za najboljše in najbolj kreativne nastope? Zmagovalec dobi licenco za zasebnega pilota, celotna ekipa pa obišče Hangar 7 in poleti z zgodovinskim bombnikom B25 Mitchell. Celotna drugo uvrščena ekipa dobi skok s padalom, ekipa, ki bo zasedla tretje mesto, pa dobi tandemsko jadralno padalstvo. Vse ekipa med 4. in 10. mestom dobijo toliko pločevink Red Bulla, kolikor decimetrov preletijo.
Kot smo že omenili, sodniki na Red Bullovem Flugtagu ne ocenjujejo le dolžine leta, temveč tudi ustvarjalnost in umetniški vtis. Poleg skupnih uvrstitev od prvega do 10. mesta posebno nagrado prejme tudi ekipa, ki poleti najdlje, in sicer dobijo polet z najboljšim akrobatskim pilotom Petrom Podlunškom. Ekipa, ki bi najbolj navdušila s kreativnostjo, pa bo prejela panoramski polet z balonom.
Oglejte si, kako se na 2. slovenski Red Bullov Flugtag pripravljajo ekipe z Gorenjske. Kako se bodo odrezali na tekmovanju? Bodo poleteli najdlje ali bodo navdušili z umetniškim vtisom?

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660