Moskisvet.com
image (28)

Fit

Kako trenirajo ameriški Tjulnji

S.R.
16. 08. 2018 08.01
18

Po medijsko razvpitem uboju najbolj iskanega terorista na svetu Osame bin Ladna so bili za kratek čas v središču pozornosti tudi pripadniki posebne enote SEAL ali 'Tjulnji', ki so nalogo uspešno opravili.

Gre za precej skrivnostno ameriško posebno enoto, kar je navsezadnje razumljivo, saj večinoma opravljajo tajne operacije za ameriško obveščevalno agencijo CIA. Čeprav se Američani lahko pohvalijo s celo vrsto posebnih vojaških oddelkov, pa so pripadniki Tjulnjev med najbolje pripravljenimi, poleg tega pa se neprestano dokazujejo tudi v boju. Seveda pripradnik te enote ne more postati prav vsak, saj je trening med najbolj zahtevnimi na planetu.

Celotno urjenje traja več kot eno leto (s posebnim usposabljanjem še precej dlje), po njem pa so mladi mornarji pripravljeni za bojne naloge. Peklensko urjenje preživi le peščica najboljših, medtem ko velika večina rekrutov odneha že po nekaj tednih. Tisti, ki trening uspešno končajo, so po njem pripravljeni na praktično vse naloge. Že pogoji za vpis v program so dokaj strogi, saj se vanj lahko prijavijo le moški, stari največ 28 let, z dobrim (popravljenim) vidom in izvrstno fizično in psihično pripravljenostjo. Poleg dobre pripravljenosti je pomembna tudi prava osebnost ter 'dobra morala kandidatov,' kamor spada tudi odsotnost kakršne koli kazenske datoteke.
Ko nadobudne mornarje enkrat sprejmejo v program, se začne pravi pekel. Že ob vstopu morajo biti kandidati v izvrstni formi, saj morajo z uporabo posebne plavalne tehnike preplavati 460 metrov v manj kot 10 minutah, v dveh minutah narediti vsaj 79 sklec ter 79 trebušnjakov, vsaj enajst dvigov na drogu (brez časovne omejitve), preteči pa morajo tudi 2,4 kilometra v manj kot 10 minutah in 20 sekundah. Seveda so to le okvirni časi, saj se od kandidatov pričakuje, da bodo precej boljši. Prva testiranja in priprave trajajo od štiri do 12 tednov, nato na vrsto pride osnovno urjenje ali BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL), ki traja 25 tednov. Sedem tednov je namenjenih fizični pripravljenosti, osem potapljanju ter deset boju na kopnem. Med osnovnim urjenjem kandidati izboljšajo fizično pripravljenost, vodstvene sposobnosti, predvsem pa se naučijo delovati kot ekipa.

Prva faza osnovnega urjenja je pravzaprav brutalno mučenje, saj ob vseh ostalih vajah rekruti neprestano izvajajo sklece in trebušnjake, po mehkem pesku v opremi morajo večkrat preteči 6,4 kilometra v 32 minutah. Najhujši del treninga je tretji teden, bolj znan kot 'peklenski teden.' Gre za 132 ur neprestane fizične aktivnosti, v celem tednu pa spijo le okoli štiri ure. Seveda lahko kandidati kadar koli odnehajo (DOR – 'drop on request'), kar oznanijo z udarcem na zvonec.
V vsakem razredu povprečno odneha med 70 in 80 odstotkov kandidatov, večina že pred peklenskim tednom, nekateri pa tudi kasneje. Načeloma velja, da imajo tisti, ki preživijo peklenski teden, precej dobre možnosti za dokončanje urjenja. Inštruktorji Tjulnjev pravijo, da okoli 10 odstotkov kandidatov fizično preprosto ni dovolj sposobnih, okoli 15 odstotkov jih treninga ne konča zaradi poškodb, medtem ko imajo preostali rekruti vse možnosti za uspeh, če so le dovolj motivirani. Inštruktorji že takoj na začetku kandidate seznanijo s krutim dejstvom, da jih urjenja večina ne bo prestala. Znan je tudi primer razreda, ko treninga BUD/S ni končal niti eden.

Po prestanem osnovnem urjenju vse preostale rekrute čaka napredno urjenje SEAL Qualification Training ali SQT. Gre za naporen 26-tedenski trening, na katerem se kandidati naučijo vseh veščin, ki jih bodo potrebovali med napornimi nalogami. Ker ime enote SEAL pomeni SEa, Air and Land, morajo biti Tjulnji pripravljeni na delovanje v vse mogočih razmerah. Med urjenjem se tako rekruti učijo delovanja na morju, v gorah, boja na blizu, upravljanja z eksplozivi in nešteto drugih veščin.
Zaradi velikega osipa rekrutov na osnovnem urjenju tu odpade le okoli 5–10 kandidatov, večinoma zaradi slabih rezultatov, vedno pa se najdejo tudi taki, ki jim težave predstavljajo napredne bojne taktike ali pa nimajo zadostnih vodstvenih sposobnosti.
Peščica, ki konča napredno urjenje, vstopi med elitne vrste Tjulnjev. Okoli petina novopečenih komandosov se takoj poda na bojne naloge, ostali pa so napoteni na dodatno usposabljanje za specializirane poklice, kot so na primer ostrostrelec, strokovnjak za eksplozive ali operater brezpilotnih letal. Enote SEAL danes štejejo okoli 2.400 pripadnikov, njihove naloge pa, z izjemo medijsko odmevnih, kot je bil uboj Osame bin Ladna, povečini za vedno ostanejo skrivnost.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549