Moskisvet.com
Gorsko kolesarjenje – nasveti za začetnike

Fit

ABC gorskega kolesarjenja!

N.J.
25. 03. 2015 14.19
0

Že veste, kako lahko najlepše preživite prosti čas v naravi, se hkrati utrudite, sprostite, naužijete svežega zraka in po žilah poženete adrenalin? Potrebujete le kolo, čelado, rokavice, očala, primerno obutev in oblačila ter navigacijsko napravo, s katero boste vedno našli prave in najboljše poti ter v njej prepoznali novega najboljšega prijatelja! Pred vami je nekaj nasvetov za začetnike!

Osnovna oprema

Gorsko kolesarjenje je šport, primeren za vse tiste, ki si želijo adrenalina, imajo radi divje dogodivščine, uživajo na svežem zraku in radi poskrbijo za svoje telo.

"Kolesar, mlajši od 14 let, mora med vožnjo nositi na glavi pripeto atestirano zaščitno čelado, enako pa velja tudi za otroka, ki se na kolesu vozi kot potnik. Čelado pa priporočamo tudi odraslim kolesarjem, čeprav ni predpisana." Policija.si
Preden se lotite tega športa, boste poleg ustrezno pripravljenega kolesa, potrebovali še nekaj dodatne opreme. Čelada je obvezna oprema vsakega kolesarja, to pa še posebej velja pri gorskem kolesarjenju, kjer lahko kolesar z glavo udari v skale. Čelada je sicer obvezna za vse kolesarje, ki so mlajši od 14 let. Zaradi varnosti in možnosti poškodb, si omislite še dodatno zaščito za komolce in podlahti.

Potrebovali boste tudi kolesarske rokavice. Pri vožnji roke absorbirajo velik del tresljajev, kar rokavice ublažijo, je lahko za začetnike precej boleče. Poleg tega pa so navadno roke prvo, kar udari ob tla pri padcu.Čevlje izberite glede na teren, po katerem boste vozili. Biti morajo trpežni, udobni in imeti čvrst podplat, ki se bo prilagajal pedalom. Ne pozabite na očala, ki bodo zavarovala vaše oči pred vetrom, blatom, žuželkami in soncem. Zaradi varnosti morajo biti očala nezlomljiva.
S seboj morate imeti tudi osnovno opremo za popravilo kolesa za primer okvare, pod nujno opremo pa spada seveda tudi voda.

Navigacija

Predvsem za začetnika je iskanje primernih poti lahko pravi izziv, zato je priporočljivo, da si omislite navigacijsko napravo, prilagojeno za kolesarje, ki vam lahko močno olajša začetke, nepogrešljiva pa bo tudi za vse 'stare mačke'. Navigacija bo vaša velika rešiteljica, če slučajno zaidete na poti, ki jih ne poznate, krati pa je lahko vaš zelo dober prijatelj, ki spremlja vaš napredek in vam pomaga, da je vsako kolesarjenje popolnoma drugačen izziv.

Kakšna naj bo navigacija za kolesarjenje?

Ko kupujete navigacijsko napravo, izberite takšno, ki je primerna za kolesarjenje. Pomembno je, da zaslon ne blešči, da je meni preprost za uporabo, da je kompaktna in trpežna (da prenese tudi padce) in da je ohišje vodoodporno, za primer, da vas na poti ujame dež. Preden kupite napravo, preverite, koliko časa traja baterija, da vam ne bi naprava ugasnila že kmalu po začetku užitkov na prostem.

Pri Mio so izdelali posebno serijo elegantnih kolesarskih računalnikov, ki so zasnovani posebej za športne kolesarje, ki si želijo spremljati svoje zmogljivosti, napredek, zdravje.

Ena izmed vrhunskih naprav, primernih za kolesarje, je navigacijska naprava Mio Cyclo 105, ki je preprosta za namestitev, in ima pregleden 1,8-palični zaslon. Baterija zdrži 18 ur in zagotavlja uživanje v daljših razdaljah, brez skrbi o ponovnem polnjenju. Naprava je hkrati tudi vaš osebni partner za vadbo, saj beleži čas, hitrost, razdaljo, višino, porabo kalorij in proge z vgrajenim GPS-om. Preko aplikacije Mio Share lahko analizirate vse zabeležene proge, prenašate načrtovane poti ter uživate v novih poteh in območjih, ki jih priporočajo drugi kolesarji. Naprava ima vgrajen senzor ANT+™, ki omogoča enostavno povezavo z merilnikom srčnega utripa ter senzorjem kadence in kolesa. Primerna je tako za začetnike, ki se resneje lotevajo tega športa, kot tudi za izkušene kolesarje, tekmovalne in gorske kolesarje. 

Bodite praktični: zemljevide pustite doma!

Predvsem začetniki pazite, da boste izbirali ne preveč zahtevne poti, kjer boste lahko obvladovali svoje kolo in tako previdno preizkušali svoje meje. Pri izbiri poti je nepogrešljiv 'prijatelj' prav navigacijska naprava, saj vsi vemo, da je pregledovanje velikih zemljevidov med kolesarjenjem praktično nemogoče in zamudno. Navigacija Mio Cyclo 315 HC je tanka, lahka, z ravnim nebleščečim 3-paličnim zaslonom, ki je povezljiva preko brezžičnega omrežja, na njej pa so prednaložene kolesarske poti. Odlikuje jo tudi posebna opcija, ki omogoča, da vas naprava, podobno kot navigacija za vožnjo z avtomobilom, z narekovanjem ovinka za ovinkom privede do točno določene točke.

Zanimiva je tudi opcija Surprise Me™ feature, ki je idealna za nekoga, ki že pozna vse običajne poti in si želi presenečenj na domačem terenu. Naprava, katere baterija zdrži kar 12 ur, sama določi pot glede na vnesene razdalje in čas vožnje uporabnika. Čeprav se znajdete vsakič na isti začetni poti, vam ponudi vsakič novo in novo pot. Ponuja tudi možnost izbire posebnih programov treningov, ki jih lahko izvajate tako zunaj kot tudi doma, ko se vam morda zaradi vremena ne ljubi ven, ter tako pridobite kondicijo in se pripravite na zahtevnejše izzive. Naprava meri čas, hitrost, razdaljo, višino, porabo kalorij, z ANT+™ pa še srčni utrip in kadenco.

GORSKO KOLESARJENJE: NASVETI ZA ZAČETNIKE

Navadite se na svoja pedala

Odstranjevanje stopala iz pedala je lahko ključnega pomena pri padcih, zato mora biti vsak kolesar navajen hitro odstraniti nogo s pedala. Še posebej to velja za pedala, ki s trakovi in zaponkami objamejo čevelj.

Pozicija na kolesu

Sedite na sedež in poganjajte kolo. Roke morajo biti rahlo upognjene. Sedež mora biti nastavljen približno tako, da bodo noge iztegnjene 70 do 90 odstotkov ob vsakem sunku na pedala. Telo imejte vseskozi sproščeno.

Prestave – kako in kdaj

Navadite se prestavljati. V višjih prestavah je težje poganjati, a dosežemo višje hitrosti, z nižjimi pa bomo lažje poganjali navzgor. Predvsem se je potrebno navaditi v katerih prestavah lahko vozite po različnih strminah. Bolje je prestaviti v nižjo prestavo preden se podate na strmejši del.

Poganjanje v stoječi poziciji

Nekaj časa namenite stoječi poziciji na kolesu. Roke morajo biti rahlo upognjene, kolena pa sproščena. Nagibajte telo proti zadnjemu delu kolesa. To je pozicija v kateri boste peljali preko ovir, kot so korenine ali pločniki. Naučite se poganjati, medtem ko na kolesu stojite, tehniko pa vadite tudi v različnih prestavah.

Vožnja čez ovire

V stoječi poziciji zapeljite iz robnika. Pustite, da roke in kolena absorbirajo udarce. Vadite 'skoke' pri različnih hitrostih, dokler ne bo pozicija in absorpcija nekaj popolnoma naravnega za vaše telo. Pri vožnji na robnik, tik pred robnikom pritisnite sprednji del kolesa v tla, da boste dobili nekaj energije iz vzmetenja, nato pa, ko boste peljali čez robnik, potegnite sprednji del kolesa navzgor. Še preden boste robnik prepeljali z zadnjim kolesom, razbremenite zadnji del s tem, da se naslonite na ročke. S tem boste pri sprednjem in zadnjem kolesu precej zmanjšali udarce in preprečili padec.

Pravila za turne kolesarje

Kot vsak šport ima tudi gorsko kolesarjenje svoja pravila, ki jih je določila IMBA, mednarodno združenje gorskega kolesarjenja. Komisija za turno kolesarstvo pri PZS je pripravila tudi pravila za turno kolesarjenje pri nas, ki jih velja upoštevati. Kolesarite le po dovoljenih poteh in upoštevajte morebitne zapore poti. Pri kolesarjenju ne puščajte sledi in vselej odnesite smeti s seboj v nahrbtniku do prvega smetnjaka. Prav tako upoštevajte hitrostne omejitve, priporočila in, seveda, svoje sposobnosti. Pazite na živali in jih ne plašite, bodite tudi uvidevni do pešcev. Ture načrtujte vnaprej. S pomočjo navigacijske naprave je to veliko lažje, saj lahko vnaprej označite pot, navigacija pa vas nato usmerja, s tem pa tudi preprečite, da bi se izgubili. Ne pozabite: dobro izpeljana tura je v zadovoljstvo in ne v breme drugim!

Pa veliko užitkov želimo!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660