Moskisvet.com
smrčanje

Erotika

Da ne bo v spalnici preglasno

N.J.
29. 01. 2016 08.16
0

Verjetno poznate vsaj eno osebo, ki glasno smrči. Lahko je to vaš brat, oče, stric, sostanovalec ali pa celo žena. Ni prijetno.

Smrčanje je pogosto tarča posmeha, na primer v vicih, a ko ima človek simptom resne motnje spanja (OSA – obstructive sleep apnea), zadeva ni več tako smešna. Takrat se je treba posvetovati z zdravnikom, ki oceni, ali je za rešitev težave potrebna celo operacija. No, tu bomo govorili o blažji obliki smrčanja, ki kdaj pa kdaj doleti vsakega in ki se jo da z nekaj metodami preprečiti oziroma ublažiti.

Kaj je smrčanje?

Odvajanje od kajenja
Odvajanje od kajenja FOTO: iStockphoto

Smrčanje je medicinsko opredeljeno kot glasno dihanje, ki se najpogosteje pojavi med spanjem na hrbtu. Moteči zvoki so posledica nihanja tkiv v žrelu, še posebej mehkega neba in jezička, ki se premikata pri dihanju med spanjem. Največkrat ga povzročijo manj nevarna bolezenska stanja, kot so zamašen nos zaradi alergij, okužb ali polipov. Težave s smrčanjem imajo tudi tisti, ki imajo upognjen nosni pretin ali pa spremembe doživijo tisti deli žrela, ki povzročajo smrčanje. Ker smrčanje spodbudi vse, kar oži žrelni prehod in tako zmoti prehod zraka, so vzroki za smrčanje lahko tudi otekli mandlji ali jezik, odvečno tkivo v gubah in dolg mali jeziček.

 
 

Življenjski slog

Znano je, da življenjski slog, ki ga živimo v zahodnem, razvitem svetu ni najboljši za zdravje in posledično veliko pripomore tudi k neustreznim spalnim navadam in smrčanju. Veliko sedenja za računalnikom, premalo rekreacije, neustrezna prehrana, slabe razvade in še kaj se močno poznajo na našem zdravju in na spremembah, ki se dogajajo v telesu. Veliko dejavnikov, ki neposredno spodbujajo nastanek smrčanja, je povezanih z nezdravim življenjskim slogom.

Prekomerna teža

Eden najpogostejših problemov, ki najprej rezultirajo v glasnem in prekomernem smrčanju, je prekomerna teža. Ta je najprej posledica nepravilne prehrane, dodatno pa se povečuje z nizko stopnjo aktivnosti. Osem ur sedenja v službi in nato še kakšne štiri ure doma na kavču naredijo svoje. Pojavljajo se spremembe v tkivih, ki nato pritiskajo na žrelo. Strokovnjaki ugotavljajo, da je še posebej slaba začinjena hrana, saj draži sluznico. Ko se redimo, postaja smrčanje glasnejše, izdihi pa vedno daljši, pogosto prav tako slišni.

 

Kajenje

Da pusti kajenje številne negativne posledice, ve vsak, precej pa vpliva tudi na nastanek rednega smrčanja. Kajenje cigaret namreč povzroča ovire na dihalnih poteh, oteka mehko tkivo v grlu in nosna sluznica, kajenje pa oži dihalne poti in blokira pravilno delovanje pljuč.

Alkohol in uspavalne tablete

Podobno kot cigarete tudi alkohol precej pripomore k delni okvari dihalnih poti, predvsem v ustih in žrelu. Žgane pijače pripomorejo, da se tkiva v zgornjem delu dihalnih poti med spanjem nenormalno sprostijo in s tem ovirajo prosti pretok zraka med spanjem. Če gre za kronične alkoholike, se lahko hitro razvijejo tudi kronična obolenja dihal, kar vodi v konstantno glasno smrčanje.

Spalne navade

Znano je, da gre človek med spanjem čez več faz. Od začetnega alfa stanja do trdnega spanca, ko se največkrat pojavljajo tudi sanje. Če se pogosto zbujamo, pomeni, da gremo večkrat skozi prvo fazo, kjer dihanje še ni tako umirjeno, kot se dogaja v fazi trdnega spanca. Zaradi teh motenj prihaja do neenakomernega dihanja, kar se pokaže v čedalje glasnejšem smrčanju.

Neprijazno okolje

Zatohla spalnica, polna pršic in drugih prašnih delcev je tudi eden precej pogostih vzrokov za smrčanje. Vsa nesnaga namreč močno draži nosno sluznico in s tem povzroča moten pretok zraka preko dihal. Glede na to, da lahko večino težav, če ne gre za zdravstvene, kot so upognjen pretin, premehka nosna in žrelna tkiva, otekli mandlji ali jezik, rešimo že sami, samo če bomo malce spremenili naše življenjske navade, vam v nadaljevanju ponujamo še nekaj nasvetov, ki bodo precej osrečili vašo partnerico.

 

pivo
pivo FOTO: Reuters

Nekaj nasvetov, kako omiliti smrčanje:

– spite na boku oz. trebuhu,
– prenehajte kaditi,
– shujšajte,
– pred spanjem ne pijte alkohola,
– očistite nos s fiziološko raztopino,
– spite na ustrezni vzmetnici.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660