Moskisvet.com
Težave

Fit

Vam ni več do spolnosti? Razlog je lahko ta!

S.C.
17. 09. 2018 13.41
6

Dolgo je veljalo prepričanje, da so večinoma ženske tiste, ki so krive za pomanjkanje spolne aktivnosti v zvezi, ker preprosto ne čutijo potrebe po seksu in ne uživajo v intimnosti, a se s tovrstnimi težavami spopada tudi vedno več predstavnikov moškega spola.

O zmanjšani želji po spolnosti govorimo takrat, ko oseba nima želje ali potrebe po kakršni koli seksualni aktivnosti, torej tako po samem spolnem odnosu kot tudi po masturbaciji, božanju ali poljubljanju, o spolnosti pa niti ne razmišlja oziroma ne sanjari. Nekateri se bodisi zaradi vpliva okolja (predvsem vere) s to težavo spopadajo že od nekdaj, pri večini pa je pomanjkanje želje po spolnosti posledica številnih dejavnikov, med drugim psihičnih težav (depresija), ki so dandanes zaradi stresnega načina življenja vedno pogostejše, bolezni ali jemanja nekaterih vrst zdravil (za zniževanje krvnega tlaka) in tudi znižanja koncentracije testosterona v krvi.

Seks
Seks FOTO: iStockphoto

Oh, ta testosteron!

Testosteron je moški spolni hormon, ki ga proizvajajo Leydigove celice v modih, njegovo proizvodnjo in izločanje v kri pa nadzirajo nadzorni centri v možganih. Vpliva na razvoj primarnih in sekundarnih spolnih znakov pri moškem, pomembno vlogo pa ima tudi na proizvodnjo beljakovin v telesu in razvoj mišic. Če je torej koncentracija testosterona znižana, pride lahko pri moškem do psihičnih motenj, manjše telesne in obrazne poraščenosti, sprememb v telesni konstituciji, neplodnosti in kot rečeno do zmanjšanja libida, s tem pa tudi do zmanjšanja števila spolnih odnosov.

Zakaj pride do padca testosterona?

Nivo testosterona začne upadati nekje po končani puberteti, po 30. letu za okoli 1 odstotek letno in po 40. letu za 1,6 odstotka letno, pri nekaterih bolj pri drugih manj. Dokazano je, da naj bi imelo pomanjkanje testosterona kar od 6 do 12 odstotkov moških med 39. in 70. letom starosti. Razlog zmanjšanja nivoja testosterona je lahko fizične narave, torej posledica različnih bolezni, na primer obolenja jeter, ledvic, hipofize ali različnih rakavih obolenj oziroma zdravljenja le-teh, najpogosteje pa gre za psihološki vpliv.

Povrnite si željo po seksu!

Najprej je treba ugotoviti, kje se skriva razlog za upad seksualne želje, da lahko težavo odpravite.

- Kot rečeno je vsakdanji stres eden glavnih ubijalcev želje po spolnosti, zato ga je treba čim prej ublažiti. Pomaga veliko gibanja, predvsem na svežem zraku, počitek, razne antistresne terapije in konec koncev tudi posvet pri psihologu ali psihiatru, vendar pozor. Če ta ugotovi, da bolehate za depresijo, vam lahko predpiše antidepresive, ki pa še dodatno vplivajo na zmanjšanje seksualne želje. Sicer pa, kako že pravijo, ne odganjajte seksa s stresom, pač pa stres s seksom.

- Velikokrat na upad želje po spolnosti vpliva tudi nesoglasje med partnerjema, prepiri ali celo žalitve, ki pa se jih morda tisti, ki jih izreče, niti ne zaveda. Če se torej vaša najdražja posmehuje določenim vašim telesnih hibam in podobno ter ste zato v postelji nesproščeni, je najbolje, da se o vseh strahovih in občutkih odkrito pogovorita. Konec koncev pa, v postelji se najlažje zgladijo spori.

- Tudi monotonost v postelji počasi, a vztrajno ubija željo po seksu, zato se potrudite, da bo vajin repertoar čim bolj pester, da bo tudi partnerica zadovoljna in zadovoljena, saj boste tako z večjim veseljem in vnemo pričakovali naslednjič.

- Če pa je upad želje po spolnosti posledica zdravstvenih težav, čim prej obiščite osebnega zdravnika, ki vam bo na podlagi preiskav predpisal ustrezno zdravljenje.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382