Moskisvet.com
Možgani

Znanost

Znanstveniki spremenili misli v govor

U.K.
19. 11. 2018 08.07
0

Najnovejše raziskave dveh univerz so dale upanje milijonom ljudi po vsem svetu, ki zaradi več razlogov ne morejo govoriti, in ne nazadnje tudi njihovim svojcem.

Sistemu je uspelo prevesti impulze v preproste besede, kot sta da in ne.
Sistemu je uspelo prevesti impulze v preproste besede, kot sta da in ne. FOTO: iStockphoto

Paraliza in določene nevrološke bolezni lahko uničijo povezavo med nevroni, ki nadzirajo govor. V tem primeru oseba ne more več govoriti drugače kot v mislih. Že leta se znanstveniki trudijo, da bi te misli spremenili v govor.

Novi superračunalnik oponaša možgane
Preberi še
Novi superračunalnik oponaša možgane

Poseben sistem elektrod

Znanstveniki univerze Columbia in Northwell Health so izdelali poseben sistem elektrod, ki naj bi brale posameznikove misli. Prvi poskusi so bili uspešni. Sistemu je uspelo prevesti impulze v preproste besede, kot sta da in ne.

Drugi uspehi

Čeprav je znanstvenikom uspelo izdelati umetne proteze, ki se premikajo s pomočjo misli, umetna ušesa in celo bionične oči, govor predstavlja posebno težavo, ki je ni lahko premostiti, saj gre za električne impulze, ki imajo različne pomene. Te je treba dekodirati. A vsaj delno je to omenjenim znanstvenikom uspelo. Kmalu se lahko nadejamo še večjih uspehov.

Ta tehnologija bi spremenila življenje vsem, ki so utrpeli poškodbe možganov.
Ta tehnologija bi spremenila življenje vsem, ki so utrpeli poškodbe možganov. FOTO: iStock

Mapiranje možganov

Prvi korak do sistema, ki bi lahko prevajal misli, je, da znanstveniki mapirajo del možganov, ki je odgovoren za govor. Deli možganov komunicirajo med seboj prek električnih impulzov in kemičnih sporočil. Poslušanje in govor sta v delu, imenovanem Broca, ki je odgovoren tudi za govor misli. Del Wernicke pa je odgovoren za izbiro besed. Znanstveniki so prepričani, da bodo lahko s poslušanjem intimnih govorov znotraj možganov prevedli impulze v besede. Seveda s pomočjo računalnika, ki se mora biti sposoben učiti.

Ta tehnologija bi spremenila življenje vsem, ki so utrpeli poškodbe možganov. A žal smo še precej daleč od razumevanja kompleksnejših misli. Težava je tudi, da je za zdaj za delovanje potrebna operacija glave. Seveda bi se tehnologija lahko uporabila tudi za bolj temačne namene, saj ne bi mogli skriti misli, če bi nam nekdo vsilil napravo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382