Moskisvet.com
Planeti
Znanost

Znanstveniki opozarjajo: Prihaja dan, kot ga človeštvo še ni doživelo

E.R.
08. 07. 2025 03.00
0

Znanstveniki so ugotovili, da se zemljina rotacija pospešuje. Kakšne posledice ima to za človeštvo? Preverite v nadaljevanju.

Vsi poznate najdaljši dan in najkrajšo noč v letu. To je 21. junij, ko položaj Zemlje glede na Sonce prinese najdaljši dan (na severni polobli) in najkrajšo noč. Gotovo pa niste vedeli, da bi kmalu lahko doživeli najkrajši dan v zgodovini?

Graham Jones, astrofizik na Univerzi v Londonu, je opozoril, da bi se lahko Zemljina rotacija to poletje znatno pospešila, ta pospešek pa bi se lahko zgodil že jutri ali naslednjih tednih. Natančen datum pospeška namreč še ni znan, vendar Jones poudarja, da bi se lahko zgodil 9. julija, 22. julija ali 5. avgusta. Glede na to, kdaj se pospešek zgodi, bi se dan lahko skrajšal za 1,30, 1,38 ali celo 1,51 milisekunde.

Da, ko govorimo o milisekundah, se to ne sliši veliko, vendar znanstveniki, kot je Jones, opozarjajo, da bi lahko že to majhno odstopanje povzročilo težave s satelitskimi sistemi in natančnostjo lokacij GPS.

Težava je v tem, da nihče ne ve, zakaj se to zgodi. Leta 2020 so znanstveniki opazili, da ima Zemlja obdobja, ko se okoli svoje osi vrti hitreje. Zemlja namreč običajno potrebuje 24 ur oziroma 86.400 sekund, da se zavrti okoli svoje osi. Občasno pride do pospeševanja, za kar znanstveniki "krivijo" naravne sile, kot so potresi in oceanski tokovi, pa tudi dogodke v Zemljinem staljenem jedru.

V središču Zemlje se nahaja ogromno zlata: Ta se zdaj dviga na površje
Preberi še
V središču Zemlje se nahaja ogromno zlata: Ta se zdaj dviga na površje

Ker Zemlja, čeprav je videti tako, v resnici ni trdna. Njeno jedro je sestavljeno iz vroče tekoče kovine, ki se giblje po njeni notranjosti. Spremembe v njenem gibanju lahko spremenijo obliko in ravnovesje planeta. Oceanski tokovi, močni vetrovi v ozračju in potresi prav tako premikajo planetarno maso in vplivajo na hitrost njenega vrtenja.

Težava je v tem, da je bilo od leta 2020, ko so znanstveniki opazili odstopanja, zabeleženih več dni, ko je bil dan krajši od običajnih 24 ur.

Tako je bil 5. julija 2024 zabeležen najkrajši dan doslej, ko se je Zemlja vrtela hitreje, zato je bil dan krajši za 1,66 milisekunde.

Jones je za Daily Mail poudaril, da bodo morali strokovnjaki, če se bo Zemlja še naprej hitro vrtela, storiti tisto, česar si prej nihče ni mogel predstavljati – iz izračuna odstraniti sekundo (sicer se temu reče negativna prestopna sekunda).

Mimogrede, Zemlja se ni vedno vrtela s hitrostjo 24 ur. Pred nekaj milijardami let, ko se je Zemlja še oblikovala, je imela gravitacijska sila Lune takšen vpliv na njeno vrtenje, da je dan po mnenju znanstvenikov trajal le nekaj ur.

Moškisvet.com e-novice
Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: Daily Mail

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 1021