"Obstajajo dokazi, da rastline in žuželke komunicirajo z zvokom," so v torek sporočili znanstveniki z Univerze v Tel Avivu.
V študiji, objavljeni v reviji eLife, je samica molja zaznala zvočni signal dehidriranega paradižnika in te informacije uporabila za odločitev, ali bo odložila jajčeca ali ne. Molji običajno odložijo jajčeca na paradižnik, da imajo hrano za svoje ličinke, ko se izležejo. Raziskavo sta vodila Rya Seltzer in Guy Zer Eshel v laboratorijih Yossija Yovela in Lilach Hadany, profesorjev na Univerzi George S. Wise v Tel Avivu.
"Našli smo prvi dokaz akustične interakcije med rastlino in žuželko," je sporočila znanstvena ekipa.

Nove ugotovitve temeljijo na prejšnjih raziskavah, ki so pokazale, da rastline oddajajo podzvočne zvoke, ko so pod stresom.
Odkritje bi lahko imelo bistvene posledice pri načinih zatiranja škodljivcev, saj odpira možnost uporabe zvoka v kmetijstvu.
Podzvočni zvoki rastlin so zunaj dosega človeškega sluha, vendar jih lahko slišijo številne žuželke in nekateri sesalci, kot so netopirji.
"Zdaj smo videli, da obstajajo živali, ki so sposobne interpretirati te zvoke," je dejal Hadany. "Menimo, da je to začetek. Morda se veliko živali odziva na različne rastline."
Vir: zimo.dnevnik.hr
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV