Moskisvet.com
Mesta svet

Tehnologija

Življenje v metasvetu

Oskar Sokolov
05. 11. 2021 05.00
0

Že dolgo se pojavljajo ugibanja, da bo v prihodnosti tehnologija tako napredovala, da človeški delavci ne bomo več potrebni. V resničnem svetu ne bo služb in vsakodnevnih opravil, zato bomo svoje življenje prestavili v simulacijo, ki bo poskrbela za zadovoljitev naših potreb po delu, zabavi in druženju. Življenje v virtualni resničnosti, ki bi še pred nekaj leti zvenelo kot napoved privrženca teorij zarote, bo očitno postalo resnično hitreje, kot smo si predstavljali.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Kaj so NFT-ji?
Preberi še
Kaj so NFT-ji?

Od NFT-jev do Marka Zuckerberga

Nedavno smo pisali o maniji NFT-jev. Digitalna lastnina, ki je obnorela svet, je zanimiva zlasti zato, ker odpira debato o možnosti menjave virtualnih predmetov v videoigri za resničen denar v resničnem svetu. Ideja, da bi lahko ves dan igrali videoigrice in živeli od virtualnega zaslužka, že spominja na utopično digitalno prihodnost. A kljub velikim obljubam NFT-ji ta trenutek predstavljajo le interes izredno majhne niše tehnoloških "freakov" – do trenutka, ko bodo NFT-je sprejele množice, bo minilo še precej časa.

Mark Zuckerberg in njegov metaverzum.
Mark Zuckerberg in njegov metaverzum. FOTO: AP

To pa ne pomeni, da se prehod v virtualni svet ne bo zgodil; trend v povojih je vseeno trend. S tem se očitno strinja Mark Zuckerberg, direktor podjetja Facebook. Prejšnji teden so pri Facebooku naznanili, da podjetja z značilnim modrim F ne bo več – preimenovali so se v Meto. Facebook kot družbeno omrežje ostaja, a se je fokus celotne korporacije obrnil v razvoj virtualne in nadgrajene resničnosti. Razvijajo svet v svetu – metasvet.

Bodo zaslonske zareze ostale še nekaj let?
Preberi še
Bodo zaslonske zareze ostale še nekaj let?

Srhljivo ali futuristično?

Predstavitev, ki na trenutke spominja na epizodo serije Black Mirror, obljublja evolucijo družbenih omrežij in tehnologije v smer integracije nadgrajene in virtualne resničnosti v vsakdanje življenje. V predstavitvi Zuckerberg izbere virtualno obleko in se v obliki virtualne figure pogovarja z robotskimi liki v virtualni sobi v virtualni vesoljski ladji – v metasvetu. Futuristično? Gotovo. Srhljivo? Tudi.

Tudi seks se seli.
Tudi seks se seli. FOTO: Shutterstock

Razvoj virtualnega okolja, v katerem lahko sodeluje več ljudi z različnih koncev sveta, seveda terja goro denarja in več let. V desetih letih naj bi se Facebookovo, pardon, Metino virtualno okolje že precej razvilo in razširilo med uporabniki, v virtualnem svetu pa naj bi Meta omogočala delo, igranje igric, spremljanje koncertov in druženje. Preimenovanje družbenoomrežnega velikana vidijo mnogi le kot iskanje načina za izboljšanje javne podobe podjetja – Facebook se vedno znova sooča s kritikami zaradi pomanjkljive varnosti svojih platform in ne ravno optimalne zaščite osebnih podatkov. 

Velika slika – korporacije verjamejo v virtualno selitev

A če se osredotočimo na to, da si želi Facebook z Metino pomočjo samo oprati ime, spregledamo veliko sliko – Facebook, največje družbenoomrežno podjetje, verjame v prihodnost, v kateri bodo meje med resničnostjo in digitalnim svetom zabrisane. V nekaj deset letih bomo bržčas nosili očala za nadgrajeno resničnost in se s prijatelji namesto na kavi dobili na virtualni vesoljski ladji, na kateri si bomo za virtualni denar izmenjevali NFT-je.

To je prvo mesto na svetu, ki se bo ogrevalo z rudarjenjem kriptovalut
Preberi še
To je prvo mesto na svetu, ki se bo ogrevalo z rudarjenjem kriptovalut

Mnogi milijarderji se spogledujejo z idejo o simulaciji; Elon Musk recimo verjame, da že zdaj živimo v simuliranem svetu, ki v resnici ne obstaja. Zuckerberg si želi razviti svet v svetu. Apple, Microsoft in ostali tehnološki giganti vlagajo ogromne količine denarja v razvoj virtualne in nadgrajene resničnosti. Govorice o tem, da bomo v prihodnje živeli v digitalnem svetu, bi še pred nekaj leti pripisali tistim, ki so film Matrica vzeli preveč resno. A če vsi tehnološki geniji verjamejo v to ekstremno idejo, vprašanje o tem, kdo je tu nor, nenadoma postane precej bolj zapleteno.

Umetna inteligenca v telefonih – se je moramo bati?
Preberi še
Umetna inteligenca v telefonih – se je moramo bati?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660