Moskisvet.com
Vojaško letalo tornado

Tehnologija

Vojna 2.0: ko letala strmoglavijo hekerji, ne rakete

M.S.
20. 05. 2022 11.30
0

Čeprav sami morda (še) niste bili žrtev kibernetskega napada, to ne pomeni, da se vas kibernetska varnost ne tiče. To je podobno kot politika, četudi jo ignorirate, ta vpliva na vaš vsakdan. Enako velja za kibernetske napade. Tarče napadov namreč niso le posamezniki in manjša podjetja, ampak vse pogosteje tudi dostopi do energetskih vozlišč, državni servisi, infrastrukture, odprte v splet itd. Vse to vpliva na naša življenja in nenazadnje na potek vojn, saj bodo v bodoče več letal strmoglavili kibernetski napadi kot rakete.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Povezljivost s pridom izkoriščajo kibernetski napadalci, ki so vsako leto bolj dejavni, kljub vse bolj kompleksnemu pristopu se še naprej poslužujejo nekaterih najbolj preizkušenih taktik, kot je izsiljevalska programska oprema. Nenazadnje se še vedno dve tretjini ciljno usmerjenih napadov začne z e-pošto. Strokovnjak za kibernetsko varnost v podjetju A1, Vladimir Ban, pravi, da je v zadnjem letu zgolj v ZDA nastalo za več kot 20 milijard ameriških dolarjev neposredne škode zaradi kibernetskega kriminala z izsiljevanjem, število napadov pa se v primerjavi s prejšnjim letom pošesterilo. Ob tem spomnimo samo na nekatere odmevnejše napade, in sicer na največji ameriški naftovod, na oskrbo z vodo na Norveškem in krajo dokumentov o cepivih Evropske agencije za zdravila (EMA).

S pojavom tehnologije nevarnost na nas preži tudi digitalno.
S pojavom tehnologije nevarnost na nas preži tudi digitalno. FOTO: Shutterstock
Nobenemu ni prijetno, da mora to priznati
Preberi še
Nobenemu ni prijetno, da mora to priznati

Stroški kibernetskega kriminala naj bi po ocenah strokovnjakov do leta 2025 dosegli 10,5 milijarde ameriških dolarjev na leto, kar je skoraj štirikrat več kot leta 2015, ko so stroški znašali okoli tri milijarde dolarjev. Letno naj bi se povečali za 15 odstotkov. Vse pogostejše tarče so majhna in srednje velika podjetja, napadi pa so ne le vse pogostejši, ampak tudi kompleksnejši, za podjetja pa so postali večja grožnja kot ''analogne'' oblike groženj, ko so kraja, kraja intelektualne lastnine ipd. Varen ni nihče: ne zdravstvo, bančništvo, energetika, ne transport, oskrba z viri itd. Kot poudarja Miloš Krunić, strokovnjak informacijske varnosti pri A1, ''državljani trpimo tudi, če se zgodi napad na podjetje za telekomunikacije, na državne inštitucije, finančne – niti en napad ni nepomemben.'' Ti najpogosteje nosijo podpis ruskih, kitajskih in iranskih hekerskih skupin, ki jih pri nas po navedbah Urada vlade za informacijsko varnost še niso zaznali. Če so bila podjetja žrtev napada z izsiljevalskimi programi (t. i. ransomware) leta 2016 vsakih 40 sekund, so bila leta 2021 po navedbah raziskovalnega podjetja Cybersecurity Ventures vsakih 11 sekund. Direktor Urada vlade za informacijsko varnost (URSIV), dr. Uroš Svete, opaža velik porast phishinga. ''Na raznorazne načine se napadalci skušajo dokopati do naših poverilnic, prav tako se zaznavajo določeni napadi, ki bi potencialno lahko omejili dostopnost servisov. Za zdaj so poskusi uspešno odbiti na strani omrežij.''

Kibernetska varnost je pomemben del strategije podjetja.
Kibernetska varnost je pomemben del strategije podjetja. FOTO: Shutterstock
Spolno nadlegovanje na spletu. Kako ga prepoznati?
Preberi še
Spolno nadlegovanje na spletu. Kako ga prepoznati?

Da je prišlo do vdora, podjetje po podatkih IBM-a v povprečju potrebuje 197 dni, še dodatnih 69 pa, da škodo zajezi. S številom napadov raste tudi finančni vložek v kibernetsko varnost. Podjetja naj bi tako zanjo v naslednjih teh letih zapravila 71 odstotkov več denarja kot do sedaj. Križem rok ne stoji niti Slovenija, ki se aktivno pripravlja na morebitne kibernetske grožnje. Nedavno je v Sloveniji potekala največja mednarodna vaja kibernetske obrambe in strateškega odločanja Locked Shiels 22, ki je potekal pod okriljem Natovega Centra odličnosti za kibernetsko obrambo (CCDCOE) in velja za svetovno največjo in najbolj kompleksno mednarodno vajo s področja kibernetske obrambe.

Tako so videti sodobni kriminalci
Preberi še
Tako so videti sodobni kriminalci

Najboljša obramba pred kibernetskimi grožnjami je preventiva – vlada je leta 2021 sprejela nacionalni načrt odzivanja na kibernetske incidente, ki se osredotoča na iskanje in odpravljanje kibernetskih ranljivosti – za katero poskrbimo z lastno kibernetsko obrambo oz. računalniško pismenostjo.

To je smrt za avto, a to počnemo vsi vozniki
Preberi še
To je smrt za avto, a to počnemo vsi vozniki
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382