Moskisvet.com
Pri izbiri ohišja je najbolje staviti na kombinacijo kovina-plastika, saj najbolje preneseta padce.

Tehnologija

Vodič za nakup pametnega telefona

Ma.K.
06. 12. 2021 05.00
0

V sodobnem času brez pametnega telefona enostavno ne znamo več živeti. Potrebujemo ga za vsakdanjo komunikacijo, osveščanje, prosti čas in mnoge druge aktivnosti. Žal pa izbrana pametna naprava pogosto ne nudi vsega, kar bi si od nje želeli. Osnovna težava je verjetno izbira napačnega modela, zato razkrivamo 5 ključnih vprašanj, na katera si morate odgovoriti, preden si omislite novega 'pametnega prijatelja'.

Pametni mobilni telefoni nam pomagajo lajšati vsakdanje življenje, omogočajo komunikacijo, spremljanje raznih dogodkov, krajšajo nam čas in skrbijo, da smo v vsakem trenutku na tekočem z vsemi pomembnimi informacijami. V njihovi družbi preživimo veliko časa, zato je izjemno pomembno, da so v celoti prilagojeni našim potrebam in željam. V pestri ponudbi tako ne bi smel biti problem najti pravega 'pametnega prijatelja', ki vam bo zvesto služil v vseh okoliščinah. Pa ni čisto tako. Pogosto se zgodi, da izbrani model ne zadosti pričakovanjem, zato si pred naslednjim nakupom pametnega telefona obvezno odgovorite na 5 ključnih vprašanj, na podlagi katerih boste zagotovo našli pravi model zase. 

1. Koliko sem pripravljen odšteti za pametni telefon?

Prvo vprašanje, na katerega si je treba odgovoriti, ko začnete razmišljati o nakupu novega pametnega telefona, je, koliko ste pripravljeni odšteti zanj. Cene se gibljejo od nekaj deset pa do krepko čez tisoč evrov, od odštetega zneska pa so odvisne njegova zmogljivost, fleksibilnost in priročnost. Za čisto osnovno rabo boste potrebovali vsaj osemjedrni procesor, 4GB RAM-a in osnovno kamero, za boljšo uporabniško izkušnjo pa priporočamo še vedno cenovno dostopne modele telefonov z 6 ali 8 GB RAM-a oziroma delovnega pomnilnika in 128 ali 256 GB notranjega spomina z možnostjo razširitve. Če je k temu dodana še zmogljiva kamera in hitra povezava s svetovnim spletom, imate vse, kar potrebujete za vsakdanjo uporabo, pregled novic na spletu ter shranjevanje pomembnih trenutkov, ki jih ujamete v objektiv. 

Pri izbiri ohišja je najbolje staviti na kombinacijo kovina-plastika, saj najbolje preneseta padce.
Pri izbiri ohišja je najbolje staviti na kombinacijo kovina-plastika, saj najbolje preneseta padce. FOTO: Arhiv naročnika

2. Kateri operacijski sistem izbrati?

Če že od nekdaj uporabljate operacijski sistem IOS in imate nanj vezanih več domačih tehničnih naprav, potem boste težko preklopili na android, ki velja za bolj fleksibilen operacijski sistem, saj ga proizvajalci telefonov uspešno adaptirajo na svojih napravah ter spajajo s svojimi tovarniškimi sistemi ter nastavitvami. Eden takšnih je tudi operacijski sistem MIUI, ki temelji na odprtokodnem Android sistemu, razvili pa so ga pri podjetju Xiaomi. Zaradi svoje dodelanosti z mnogimi dodatnimi funkcijami, privlačne grafične podobe ter stabilnega delovanja in odzivnosti je v zadnjih letih postal eden izmed najbolj priljubljenih prirejenih operacijskih sistemov na osnovi Androida. Najaktualnejši modeli Xiaomi serije 11T temeljijo na operacijskem sistemu Android 11 in vmesniku MIUI 12, ki omogočata vrhunsko tehnološko izkušnjo na vseh ravneh uporabe pametnih naprav. 

3. Kakšno ohišje potrebujem?

Odgovor na to vprašanje se bo verjetno razlikoval glede na spol. Medtem ko je pri ženskah pomemben zlasti videz, je moškim pomembna predvsem vzdržljivost. Dejstvo je namreč, da je že vsak med nami razbil vsaj ekran pametnega telefona, večina še kaj več. Večina ogrodij mobilnih telefonov je zgrajenih iz kovine in plastike. Nekateri proizvajalci so jih sicer v celoti odeli v steklo, a se tovrstne površine pogosto lomijo. Da si ne delate prevelikih stroškov, je pri ohišju najbolje staviti na kombinacijo kovina-plastika, saj najbolje preneseta padce. Prav tako so modeli, katerih ohišje temelji na zmogljivi plastiki, tudi občutno lažji, kar pomeni, da jih brez težav nosimo v žepu, ne da bi nas pri tem vleklo proti tlem. 

4. Kako velik zaslon naj ima telefon?

Velikost zaslona se meri diagonalno od vogala do vogala. Čeprav gre za najbolj obstojen trend pri pametnih telefonih, je ta v osnovi stvar osebnih preferenc. Telefoni manjših zaslonov se morda bolje prilegajo žepu in so pogosto cenejši. Večji prikazi so po drugi strani bolj zaželeni, zlasti pri tistih, ki veliko igrajo igrice in gledajo videoposnetke. V zadnjih letih so znova v trendu izjemno veliki pametni telefoni, a mnogi so prepričani, da je najbolj optimalna izbira med 6 in 7 palci (med 15 in 18 cm), saj gre v osnovi za velik zaslon, ki pa se še vedno lepo prilega roki in omogoča enostavno upravljanje s telefonom. 

5. Kako zmogljiva mora biti kamera telefona?

Še pred nedavnim se je video kakovost pametnih telefonov merila v številu barvnih mega pikslov (MP). A danes vemo, da ni nujno, da bo 108 MP kamera boljša od kamere z zgolj 64 MP. Kakovost fotografije je namreč odvisna še od drugih pametnih funkcij fotoaparata, zlasti stabilizatorjev slike in fotografska tipala. Nekateri sodobni pametni telefoni so opremljeni celo z več ločenimi in specializiranimi kamerami, slike katerih nato telefon avtomatično sestavi v eno, končno fotografijo, ki je praviloma izjemne kakovosti. Nekateri na papirju manj zmogljivi telefoni z več kamerami so sposobni digitalno tako dobro popraviti sliko, da je na koncu videti boljše kot tista z bolj zmogljive kamere.

Ob tem ne gre pozabiti niti na priljubljene selfieje oziroma slovensko sebke. Vsi sodobnim modeli pametnih telefonov imajo vgrajeno kamero na sprednji strani, ki omogočajo portretiranje samih sebe. Ločljivost posnetkov se razlikuje glede na model in proizvajalca mobilnega telefona, od 0,3 MP pa vse do 20 MP, s kakršno je denimo opremljen novi Xiaomi 11 Lite 5G NE. Gre za tehnološko in estetsko dovršen ter predvsem cenovno dostopen pametni mobilni telefon, ki združuje vse bistvene funkcije v ultra tankem in lahkem ohišju. 

Pametni mobilni telefoni Xiaomi serije 11T temeljijo na operacijskem sistemu Android 11 in vmesniku MIUI 12, ki omogočata vrhunsko tehnološko izkušnjo na vseh ravneh uporabe pametnih naprav.
Pametni mobilni telefoni Xiaomi serije 11T temeljijo na operacijskem sistemu Android 11 in vmesniku MIUI 12, ki omogočata vrhunsko tehnološko izkušnjo na vseh ravneh uporabe pametnih naprav. FOTO: Arhiv naročnika

Paradni konj v tankem in lahkem ohišju

Zahvaljujoč 6,55-palčnemu zaslonu AMOLED DotDisplay, 10-bitni podpori TrueColor in Dolby Vision®, Xiaomi 11 Lite 5G NE omogoča resnično osupljivo kakovost slike z živahnimi barvami, neverjetno svetlostjo, kontrastom in čudovitimi podrobnostmi. Nadaljuje dediščino fotoaparatov družine Xiaomi 11, saj omogoča najboljše fotografiranje v svojem razredu z glavno kamero 64 MP, ultra širokokotno kamero 8 MP in kamero 5 MP telemakro. V kompletu z naborom funkcij, ki jih poganja AI, so na voljo kinematografski video filtri in novi način Vlog, ki trenutke iz vsakdanjega življenja spreminjajo v filmsko čarovnijo.

Xiaomi 11 Lite 5G NE (NE je oznaka za New Edition oziroma novo izdajo) poganja zmogljiv procesor Qualcomm Snapdragon 778G, ki zagotavlja podporo za mobilna omrežja 5G, kjer je to mogoče. Z izjemno hitro povezavo na dosegu roke lahko brez zamudnega pretočnega predvajanja pretakate videoposnetke visoke ločljivosti ali igrate zahtevne igre ter uživate v kristalno čistih videoklicih. Naprava je opremljena tudi z baterijo 4.250 mAh in hitrim polnjenjem 33 W, ki se vklopi v hipu. Na voljo je tako s 6 kot tudi 8 GB delovnega pomnilnika in 128 ali 256 GB vgrajenega notranjega spomina, kar je več kot dovolj, da ovekovečite vse pomembne trenutke svojega življenja. 

 

Sponzorirana objava

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 342