Moskisvet.com
AI robot

Tehnologija

Umetna inteligenca namesto igralcev?

Oskar Mastnak Sokolov
25. 04. 2024 05.00
0

Igralce je nedavno razburila vest, da bo BBC v dokumentarnem filmu z umetno inteligenco nadomestil glas Sare Poyzer, zvezde muzikala Mama mia. Sploh jih je razburilo, ker naj bi hudo bolna igralka dobila elektronsko sporočilo, da njene "storitve niso več potrebne", ker jih je nadomestila umetna inteligenca. Na družbenih omrežjih se je razvila burna debata; mnogi igralci se bojijo prihodnosti, v kateri jih bo lahko za neprimerljivo nižjo ceno nadomestil računalnik. Kaj se skriva v ozadju?

Namen BBC-ja

V primeru Sare Poyzer ne gre za varčevanje; hudo bolna zvezdnica je zaradi bolezni izgubila svoj glas, kar pomeni, da v dokumentarnem filmu ne more več peti. Umetno inteligenco, ki posnema njen glas, bodo uporabili le v kratkem odseku in občinstvo na to ustrezno opozorili. Z uporabo umetnega glasu, ki posnema Saro Poyzer, se strinja tudi njena družina; na tak način bodo zvezdnico občinstvu predstavili v takšni luči, v kakršni bi si sama želela biti predstavljena. 

Bi umetna inteligenca res lahko nadomestila pevce in igralce?
Bi umetna inteligenca res lahko nadomestila pevce in igralce? FOTO: Adobe Stock

Kljub temu so skrbi velike

Ko poznamo celoten kontekst, se zdi uporaba umetne inteligence, ki posnema igralko v njenih zlatih letih, etično ne pretirano sporna odločitev. Kljub temu pa so odzivi slavnih na odločitev BBC-ja precej burni. S svojo odločitvijo je namreč medijska hiša prekoračila Rubikon – dokazala, da je pripravljena delati z računalniško generirano vsebino, če so okoliščine uporabe resnične osebe problematične. Mnoge torej skrbi, da je BBC-jeva odločitev le prvi korak, ki ga trenutno še lahko upravičijo, na neki točki pa se bodo morda popolnoma nehali ukvarjati z upravičevanjem in postali "UI-medijska hiša". Po objavi novice o Sari Poyzer se je na socialnih omrežjih vnela burna debata; bo čez nekaj let igralski poklic nepotreben, ker bodo vse znali za majhno ceno generirati računalniki?

Sara Poyzer je izgubila svoj glas, zato ga bodo ustvarjalci nadomestili z umetno inteligenco.
Sara Poyzer je izgubila svoj glas, zato ga bodo ustvarjalci nadomestili z umetno inteligenco. FOTO: Profimedia

Koga najbolj skrbi

Poudariti gre, da bo v dokumentarnem filmu uporabljen glas – ne celotna generirana podoba. Skrb, da bodo vrhunske igralce čez noč nadomestili generirani videoposnetki, je verjetno odveč. Čeprav je tudi generiranje videa doseglo že precej visoko raven – samo pomislite na Soro Open AI-ja – so generirani videoposnetki še vseeno precej pod ravnjo profesionalne produkcije. To pa ne velja tudi za generiran zvok – že javnosti dostopni generatorji zvoka znajo srhljivo dobro oponašati glasove slavnih, produkcijske hiše pa imajo bržčas dostop do še bolj napredne tehnologije. Če se igralcem še ni treba bati za službo, to torej ne velja za glasovne igralce, pripovedovalce oz. naratorje. Osebe, ki delajo "voice-overje" oziroma sinhronizirajo, bi že danes lahko v veliko primerih nadomestil AI. Najbolj zaskrbljeni po objavi BBC-jeve novice so bili torej prav oni; ko lahko za nekaj odstotkov tvoje postavke računalnik naredi izdelek, ki je 90-odstotno skladen s tvojim, hkrati pa je ena izmed največjih medijskih hiš dokazala, da je takšne posnetke v pravih okoliščinah pripravljena uporabiti, se pač ne počutiš najbolje.   

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578