Moskisvet.com
Gaja - naslovna

Tehnologija

To je slovenski recept za uspeh na spletu

Ma.K.
29. 11. 2021 05.00
0

Ste se kdaj spraševali, kako slovenskim influencerjem tipa Cool Fotr in Challe Salle uspe narediti na stotine video posnetkov v slogu pravih profesionalcev? Naj vam zaupamo njihovo veliko skrivnost: uporaba ustrezne tehnične opreme oziroma poenostavljeno - pametnega telefona s kinematografskimi zmogljivostmi!

Še ne tako dolgo nazaj smo za pripravo video posnetkov potrebovali kamero. Te so bile sprva velike, težke in okorne, posnetke so zajemale na trakove VHS kaset, slika je bila pogosto kockasta, a za tiste čase je bilo snemanje skorajda revolucionarno početje, ki so se ga lotili le dobro izučeni mojstri. Z leti so kamere postajale vse manjše, tanjše in lažje, dobile so LCD zaslone, kjer je bilo mogoče enostavneje spremljati kadre, trakove in kasete pa so zamenjale spominske kartice. No v zadnjih nekaj letih pa so tudi te že skorajda v celoti izpodrinili pametni mobilni telefoni, s katerimi lahko hitro in enostavno ovekovečimo vse, kar pritegne naše zanimanje. In jih nato naložimo na svetovni splet!

Včasih so bili osebni video posnetki na svetovnem spletu prava redkost, danes pa se jih zgolj na družbena omrežja naloži tudi po več milijonov na dan. Pri tem ne gre samo za bolj ali manj uspešne poskuse ljubiteljskih ustvarjalcev video vsebin – s pametnim telefonom so bili posneti tudi že povsem profesionalni videospoti ter celo televizijske oddaje. Jasno je torej, da so tako imenovane 'telefonske' video vsebine sedanjost in prihodnost svetovnega spleta, za kar je po eni strani odgovoren razmah spletnih platform, ki temeljijo na tovrstnih formatih, po drugi pa vzpon generacije influencerjev, ki preko kamere na pametnem mobilnem telefonu s svojimi sledilci delijo utrinke svojega vsakdana. 

Sodobni pametni telefoni omogočajo ustvarjanje vrhunskih video vsebin.
Sodobni pametni telefoni omogočajo ustvarjanje vrhunskih video vsebin. FOTO: Arhiv naročnika

Praktični nasveti za popoln Instagram posnetek

Cool Fotr in Coolmamacita, Gaja Prestor, Challe Salle in Rebeka Dremelj je le nekaj znanih imen slovenske medijske scene, ki na družbenih omrežjih dnevno objavijo vsaj en video – pa naj bo to v storyju oziroma zgodbi ali na feedu oziroma zidu. Čeprav se ob pogledu nanje zdi, da so posneti ob uporabi kopice dodatne tehnološke opreme, vam lahko iz prve roke izdamo, da temu ni tako. Vse, kar uporabljajo, so zmogljiv pametni mobilni telefon, kakšen filter, ki ga ponujajo razne aplikacije, ter nekaj priročnih trikov, ki bi jih moral poznati vsak, ki se vsaj malo navdušuje nad vizualnimi mediji: 

#1: Svetloba: Kljub poplavi svetlobnih obročev, odbojnikov in drugih tehnoloških pripomočkov poznavalci pravijo, da je najboljši vir svetlobe še vedno sonce. Najboljši posnetki bodo nastali zjutraj, zvečer ali ob oblačnem vremenu, ko je svetlost manj intenzivna in ne riše ostrih senc na obraze ter predmete. 
#2: Izbira kadra: Izberite preproste kulise s čim manj različnimi in kar se da zemeljskimi barvami: najboljša izbira bodo zid, zavesa ali velika rola papirja oziroma tapeta. Glavni element snemanja naj bo vedno nekaj metrov oddaljen od same kulise, da se izognete sencam. 
#3: Pravi format: posnetke za družbena omrežja je najbolje snemati v pokončnem oziroma portretnem formatu, saj gre ponavadi za snemanje samega sebe. Pri tem velja opozoriti na pomen nakupa kakovostnega pametnega telefona, saj se ti ponašajo tako z vrhunsko zadnjo kot tudi sprednjo kamero. A niti to vam ne bo pomagalo do vrhunskega posnetka, če ne boste pred tem objektiva telefona očistili s suho krpo, saj bodo posnetki zamegljeni, zrnati in temni.
#4: Zvok: čeprav večina meni, da vgrajeni mikrofon zaradi tehničnih omejitev ne zmore posneti kakovostnega zvoka, influencerji, ki si lastijo najnovejše in tehnološko najbolj dovršene pametne telefone dokazujejo nasprotno. Za klasične Instagram, TikTok in Snapchat posnetke so telefonski mikrofoni povsem ustrezni, paziti pa je potrebno, da ga med snemanjem ne prekrivate z roko in da je prisotnega čim manj šuma iz okolice. 
#5: Mirna roka: za kakovostne video posnetke je najbolje uporabiti stativ ali napravo položiti na trdno površino oziroma stojalo. Za zajem utrinkov vsakodnevnih dogodivščin pa bo tudi mirna roka povsem dovolj. Z nekaj vaje vam bo uspelo mobilnik držati čim bolj pri miru, premike pa izvajati počasi ter v gladkem zamahu. Pomagate si lahko s stabilizatorjem, ki ga nalepite na hrbtišče naprave, večina novejših telefonov pa ima vgrajen tudi stabilizator slike, ki ga lahko uporabite med snemanjem.

Ko snemanje s telefonom postane kinematografska izkušnja

Ob upoštevanju zgornjih trikov bo snemanje posnetkov mala malica, če pa k temu dodate še kakovosten pametni telefon, lahko brez težav postanete čisto pravi influencer, saj boste z vrhunskimi posnetki (in izbiro prave vsebine) brez težav pridobili množice sledilcev. Prva izbira številnih slovenskih vplivnežev so pametni telefoni Xiaomi serije 11, ki so izdelani za povečevanje ustvarjalnosti med uporabniki in s ponudbo množice inovativnih filmskih funkcij 'Cinemagic' nadaljujejo revolucijo fotografiranja in snemanja ter omogočajo posnetke studijske kakovosti. Časi težke in drage filmske opreme so tako minili, saj je vodilna filmska tehnologija zdaj po povsem dostopnih cenah na voljo praktično vsem nadobudnim ustvarjalcem. 

Telefoni Xiaomi serije 11T s ponudbo množice inovativnih filmskih funkcij 'Cinemagic' omogočajo posnetke studijske kakovosti.
Telefoni Xiaomi serije 11T s ponudbo množice inovativnih filmskih funkcij 'Cinemagic' omogočajo posnetke studijske kakovosti. FOTO: Arhiv naročnika

Poleg modela Xiaomi 11T Pro najbolj izstopa Xiaomi 11T, ki se ponaša s trojno kamero z visoko ločljivostjo v kombinaciji z naborom orodij, ki jih poganja AI – vse z namenom povečanja ustvarjalnosti ter storilnosti. Trojna kamera je opremljena z visokoločljivostno 108 MP širokokotno kamero, ultra širokim kotom 120° in 2x telemakro kamero omogoča osupljive posnetke, naprava pa vse te funkcije z le enim klikom združuje s svojimi kinematografskimi načini, kot so Time Freeze, Night Time-Lapse, Magic Zoom ... In ker slika ni popolna brez pravega zvoka, je Xiaomi 11T opremljen z načinom Audio Zoom, ki je sposoben tudi najtišji zvok obuditi v filmsko predstavo. 

Ostrina pa ni osrednja skrb samo na posnetkih, narejenih s Xiaomi 11T, temveč tudi ob pogledu na samo napravo. 6,67-palični 120 Hz ravni AMOLED zaslon namreč omogoča HDR10+ z osupljivo ostrino in kristalno jasnostjo, več kot milijardo barv, mešanico funkcij za varovanje oči in vzorčenje do 480 Hz na dotik, kar zagotavlja, da bo že najmanjši stik z zaslonom uporabnikom omogočil zajem popolnega posnetka tudi med gibanjem. Ob tem ne gre zanemariti niti njegove privlačne zunanjosti: na voljo je namreč v treh elegantnih barvah z brušenim nanosom: Meteorite sivi, Moonlight beli in Celestial modri.

Ne glede na to, ali snemate ali urejate lastne posnetke, vam Xiaomi 11T pri tem sledi ves dan, zahvaljujoč energetsko učinkovitemu naboru čipov MediaTek Dimensity 1200-Ultra, izjemno zmogljivi bateriji 5000 mAh in 67 W žičnemu turbo polnjenju, ki doseže 100 % v vsega dobre pol ure. Glede na to, koliko posnetkov običajno naredite na dnevni bazi, lahko izberete bodisi 128 GB bodisi 256 GB internega spomina. Tako boste vsekakor imeli dovolj prostora, da shranite vse zgode in nezgode svojega vsakdana. Gre namreč za material neprecenljive vrednosti, ki ga boste čez desetletje ali dve z veseljem ponovno pogledali.


Sponzorirana objava


ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578