Moskisvet.com
Vojska

Tehnologija

Tehnologije, ki nam jih je dala vojska

Oskar Sokolov
30. 05. 2023 05.00
0

Da bi bil svet boljši, če bi bili ljudje po naravi miroljubna bitja brez potrebe po vojaški agresiji in nadvladi, se strinjamo malodane vsi. Vojni zločini, obup in beda, ki ju za seboj pusti vojna, mnoge navda z odporom do vsega, kar je povezano z vojsko.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

A ta pogled je kljub upravičenim pomislekom kratkoviden – prav zaradi vojske smo namreč dosegli številne tehnološke preboje, ki se v popolnoma miroljubnem in razoroženem svetu nikoli ne bi zgodili. Motivacija izumiteljev je bila morda res slaba, rezultati pa – nasprotno – olajšajo vsakdan vsem. Za vas smo v tem članku pripravili seznam petih najpomembnejših tehnoloških prebojev, ki zahvaljujoč vojski vsakemu od nas olajšajo vsakdan.

Trditev znanstvenika: Nezemljani živijo med nami
Preberi še
Trditev znanstvenika: Nezemljani živijo med nami
Če vojska ne bi obstajala, bržčas nikoli ne bi brali tega članka – vsaj ne na spletu.
Če vojska ne bi obstajala, bržčas nikoli ne bi brali tega članka – vsaj ne na spletu. FOTO: Shutterstock
'Mala črna škatla' – cenzurirana tehnologija ali nateg?
Preberi še
'Mala črna škatla' – cenzurirana tehnologija ali nateg?

Internet

Če vojska ne bi obstajala, bržčas nikoli ne bi brali tega članka – vsaj ne na spletu. Vojaška želja po razvoju novih komunikacijskih omrežij je neposredno vplivala na razvoj svetovnega spleta. Predhodnik modernega interneta, ARPANET, je bil s strani ameriške vojske zasnovano komunikacijsko omrežje, ki naj bi prestalo atomski napad in omogočalo efektivno izmenjavo sporočil, ne glede na pogoje. Želja po decentraliziranem omrežju brez enega samega kontrolnega centra, ki bi bil lahka tarča za tuje napadalce, je vodila v razvoj internetne infrastrukture. Si sploh lahko predstavljate, kakšno bi bilo življenje, če se ta preboj nikoli ne bi zgodil?

Zakaj se Googlov AI boji Evropske Unije?
Preberi še
Zakaj se Googlov AI boji Evropske Unije?

GPS-navigacija

Iskanje naslova v neznanem mestu brez pomoči navigacije? Ne, hvala! Tudi za to udobnost se moramo zahvaliti vojski. Globalni pozicijski sistem (Global Positioning System) je bil v osnovi vojaška inovacija, ki je omogočala sledenje, lociranje in navigiranje vojaških enot. Ko je sistem postal dostopen javnosti, je v izredno kratkem času postal integralni člen našega tehnološkega vsakdana, avtomobilski zemljevidi in kompasi pa so začeli izginjati v pozabo.

Vremenske napovedi

Vojaška potreba po natančnem predvidevanju vremenskih okoliščin je vodila v razvoj natančnega vremenskega napovedovanja. Iz vojaške potrebe se je razvila celotna meteorološka znanost, ki je celotni populaciji olajšala življenje – si sploh lahko predstavljate, da ne bi imeli nikakršne ideje o tem, ali vas na izletu čaka nevihta ali sonce?

Med delom z magnetroni so inženirji opazili, da generirani mikrovalovi segrevajo hrano.
Med delom z magnetroni so inženirji opazili, da generirani mikrovalovi segrevajo hrano. FOTO: Thinkstock

Napreden transport

Vojaška potreba po hitrem, varnem in energetsko učinkovitem transportu je sprožila raziskave in razvoj bolj efektivnih načinov letenja, plutja in vožnje. Zahvaljujoč vojski imamo danes veliko bolj varčne motorje v avtomobilih, hkrati pa tudi energijsko ugoden, varen in časovno učinkovit javni zračni promet. 

Kako zamegliti vašo hišo/stanovanje na Google Zemljevidih in zakaj bi morali to storiti
Preberi še
Kako zamegliti vašo hišo/stanovanje na Google Zemljevidih in zakaj bi morali to storiti

Mikrovalovna pečica

Eden osnovnih elementov bele tehnike je izum, ki se brez vojske nikoli ne bi zgodil. Med drugo svetovno vojno je ameriška vojska veliko vlagala v razvoj boljših radarskih sistemov, predvsem magnetronov, ki generirajo mikrovalovne signale. Med delom z magnetroni so inženirji opazili, da generirani mikrovalovi segrevajo hrano. Leta 1945 je podjetje, ki je razvijalo nove radarske sisteme v sodelovanju z ameriško vojsko, vložilo patent za prvo mikrovalovno pečico. Sprva velik in drag stroj je s tehnološkim razvojem postal majhen in ugoden aparat, ki ga danes srečamo v malodane vsaki kuhinji.

Digitalni evro: denar 21. stoletja ali želja po nadzoru?
Preberi še
Digitalni evro: denar 21. stoletja ali želja po nadzoru?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382