Moskisvet.com
Fuzijski reaktor

Znanost

Dosegli so temperaturo, 6-krat višjo od sončeve

U.K.
16. 11. 2018 07.22
2

Kitajski znanstveniki so v fuzijskem reaktorju dosegli nov mejnik, ki bi lahko pomenil revolucijo v pridobivanju električne energije.

Za kratek trenutek so znanstveniki v eksperimentalnem reaktorju EAST s fuzijo atomskih jeder dosegli temperaturo 100 milijonov stopinj Celzija. S tem so postavili nov rekord v fuzijski tehnologiji in svet pripeljali bližje k novi energetski dobi. 

Je testiranje 5G ubilo na stotine ptic?
Preberi še
Je testiranje 5G ubilo na stotine ptic?

Pridobivati energijo iz atomskih jeder ni preprosto. Če zelo posplošimo, to lahko storimo na tri načine: lahko vržemo jedra skupaj, lahko jih stisnemo ali jih z veliko močjo trčimo skupaj. Kitajskim znanstvenikom je uspelo zadnje. 

Fuzijski reaktor
Fuzijski reaktor FOTO: Profimedia

Znotraj sonca se vodik združuje pri temperaturah 15 milijonov stopinj Celzija zaradi gravitacije. Da to dosežemo na Zemlji, zaradi manjše gravitacije potrebujemo precej več toplote. Približno sedemkrat višjo temperaturo, kot je v Soncu. Nato pa moramo to reakcijo držati dovolj dolgo, da ustvari energijo. Ko bo znanstvenikom to enkrat uspelo, bo to revolucionarno, saj je stranski produkt reakcije v glavnem le helij, nuklearnega materiala pa je čisto malo. 

Fuzijski reaktor
Fuzijski reaktor FOTO: Profimedia

EAST
Kitajski znanstveniki so v reaktorju uporabili magnetna polja, ki jih producira premikajoča se plazma. Ta je manj stabilna, a omogoča višje temperature. Že leta 2017 je znanstvenikom uspelo držati plazmo v visokih energijskih vrednostih kar 101,2 sekunde. Vendar takrat še niso dosegli potrebne temperature (približno 100 milijonov stopinj Celzija). To jim je (sicer za zelo kratek čas) zdaj uspelo. Oblak nabitih delcev, ki so vsebovali elektrone, so segreli na določeno temperaturo. 

Fuzijski reaktor
Fuzijski reaktor FOTO: Profimedia

Težave
Preden začnemo pozdravljati uspeh kitajskih znanstvenikov, in ta je zagotovo velik,  je treba vseeno malce brzdati navdušenje. Ena od težav je gorivo, ki ga potrebujemo za tovrstno reakcijo. Potrebujemo namreč vodik, a ne običajen, temveč izotop tritium, ki pa ga na Zemlji ni veliko. Za zdaj ni prave ideje, kako premostiti to težavo. Kljub temu je doseg znanstvenikov izjemen in vsekakor smo korak bližje k skoraj neomejeni električni energiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660