Moskisvet.com
e Sim

Tehnologija

SIM, eSIM, iSIM: evolucija SIM-kartic

Oskar Sokolov
14. 02. 2022 05.00
0

SIM-kartice poznamo vsi. SIM oziroma Subscriber Identity Module kartice na majhen čip v obliki 17-mestne kode shranijo podatke o operaterju in unikatno identifikacijsko številko uporabnika. SIM-kartica omogoča, da se povežemo z mobilnim omrežjem in pošiljamo SMS-sporočila, prejemamo klice in se povežemo na mobilni internet. V predpotopnih časih, ko še ni bilo oblačnih storitev, smo s SIM-karticami s telefona na telefon prenašali tudi kontakte in kratka sporočila.

A če se zdi, da so SIM-kartice skrajno dolgočasno področje, ki ne doživlja tehnološkega razvoja, se motite. Že letos naj bi se pojavili prvi modeli pametnih telefonov brez fizičnega vhoda za SIM-kartico. Kako se bomo torej v prihodnosti povezali z mobilnim omrežjem?

Nakup zvočnikov – na kaj vse je treba biti pri tem pozoren
Preberi še
Nakup zvočnikov – na kaj vse je treba biti pri tem pozoren

Spoznajte eSIM

eSIM pomeni embedded SIM – vgrajena SIM kartica. Namesto da SIM-kartico fizično vstavimo v telefon, je ta v obliki ločenega čipa vgrajena v matično ploščo naprave. Tehnologija, ki se na trgu pojavlja vse od leta 2016, je sploh popularna v pametnih urah in drugih manjših pametnih napravah, kjer prostora za fizično SIM-kartico preprosto ni. Tudi vsi novejši telefoni, od iPhona XS in Galaxyja S20 naprej, imajo vgrajeno eSIM-kartico, a hkrati še vedno ponujajo odprtino za klasično SIM. eSIM omogoča uporabo več virtualnih SIM-kartic z eno napravo, prednost pa je tudi ta, da za menjavo ali prenos številke ni treba čakati na fizično kartico.

eSim kartica je v obliki ločenega čipa vgrajena v matično ploščo naprave.
eSim kartica je v obliki ločenega čipa vgrajena v matično ploščo naprave. FOTO: Shutterstock
Kateri dron izbrati: kaj je treba upoštevati pri nakupu brezpilotnega letala
Preberi še
Kateri dron izbrati: kaj je treba upoštevati pri nakupu brezpilotnega letala

V večini zahodnih držav torej mnogi uporabniki v telefonih sploh nimajo več fizične, ampak le “virtualno” SIM-kartico, proizvajalci pa nestrpno čakajo na trenutek, ko bo tehnologija sprejeta do te mere, da se bodo lahko popolnoma znebili fizičnega SIM-vhoda. Po nekaterih podatkih naj bi se to vsaj v nekaterih državah zgodilo že letos, dragocen prostor, ki ga eliminacija fizične kartice prinaša, pa bodo proizvajalci lahko zapolnili z večjo baterijo ali zmogljivejšim in bolje hlajenim čipovjem. Odsotnost dodatne fizične odprtine bi morala opazno izboljšati tudi vodoodpornost pametnih naprav. 

SIM-kartice, kot jih poznamo, se počasi poslavljajo.
SIM-kartice, kot jih poznamo, se počasi poslavljajo. FOTO: Shutterstock

iSIM: manjše ne gre

A čeprav eSIM sprosti veliko prostora v notranjosti pametne naprave, še vedno predstavlja ločen čip, ki zaseda prostor na matični plošči. Qualcomm in Vodafone sta torej nedavno predstavila tretjo generacijo SIM-kartic – iSIM oz. integrirana SIM. Za razliko od eSIM-a iSIM ni ločen čip, temveč je vgrajena v sam mobilni procesor. Tam zasede minimalno količino prostora in s tem sprosti še več prostora v notranjosti naprave. Če se to na področju mobilnih telefonov ne sliši pretirano zanimivo – tudi eSIM ni ravno velik čip – je iSIM toliko bolj revolucionarna za vse pametne naprave, kjer je prostora izredno malo. Pametne zapestnice, VR- in AR-očala ter kopica drugih prostorsko utesnjenih naprav se bo lahko v bližnji prihodnosti sama, brez WIFI-povezave in brez povezave z ločenim telefonom, povezala v mobilno omrežje. V neprestano povezanem svetu, proti kateremu z vse večjo hitrostjo drvimo, je to konec koncev naslednji logični korak.

Pet stvari, ki jih morate vedeti pred nakupom pametne ure
Preberi še
Pet stvari, ki jih morate vedeti pred nakupom pametne ure

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382