Pametni indikator vlažnosti in kakovosti zemlje
Sploh tisti, ki na področju gojenja rastlin še niso izkušeni veterani, se pogosto soočajo z na videz enostavnimi vprašanji: sem rastlino zalil preveč ali premalo? Bi moral gnojiti več ali manj? Je zemlja, ki sem jo uporabil, sploh ustrezna, ali bi moral izbrati drugo? Na spletu je res kup informacij, na primer ''zalivajte, ko je vrhnja plast suha", a vrtičkar, ki se šele spoznava s tem novim hobijem, bo le zmedeno potiskal prst v zemljo in se spraševal, do kam sega vrhnja plast in kje je meja med suhim in rahlo vlažnim. Vso negotovost v zvezi z zemljo lahko prihrani pametni indikator vlažnosti in kakovosti zemlje. Plastična palica, ki jo potisnemo v prst, bo s pomočjo senzorjev zbrala vse informacije o vlažnosti, količini hranil in kvaliteti prsti in informacije prek bluetooth povezave delila z mobilno aplikacijo, mi pa bomo točno vedeli, ali se naša rastlina dobro počuti.
Pametni vrt
Mnogi nadobudni vrtičkarji so doma v mestih. A ker mini vrtovi na mestnih obronkih, na katerih je mestna generacija prejšnje države pridno gojila solato in krompir, vse hitreje izginjajo, mnogi meščani preprosto nimajo prostora, na katerem bi lahko zadovoljili svojo vrtičkarsko strast. Tudi če nimate velikega balkona, se da v mestnem središču ustvariti precejšnjo letino. Kako? S pomočjo pametnih sobnih vrtov. Gre za diskreten stolp iz umetne mase, v katerega so vgrajene UV-luči, ki omogočajo rast v notranjosti stavbe. Sadiko preprosto posadimo v za to namenjene odprtine in čakamo, da pod UV-lučjo zraste v veliko glavo solate. Ker si mnogi ne želijo umazane zemlje v svoji dnevni sobi, nekateri sobni vrtovi omogočajo gojenje v tekočem substratu – namesto v zemljo sadiko namočimo v vodo, v katero smo dodali ustrezna hranila, ki jih bo rastlina črpala prek koreninskega sistema. Tak napreden pametni vrt sicer ni poceni, a omogoča optimalne pogoje za rast rastlin tudi v notranjosti, pridelki pa so primerljivi s temi, ki zrastejo zunaj.
Pametni zalivalni ventil
V času dopustov se mnogi, ki imajo doma velik vrt, znajdejo v veliki stiski – tudi če sosedu točno naročimo, kolikokrat na teden je treba zaliti naš vrt, ni garancije, da neizkušene roke po pomoti ne bodo uničile našega trdega dela. K sreči obstaja pametna rešitev, nad katero imamo sami popoln nadzor. S pomočjo pametnega zalivalnega ventila lahko na naš vrt dokaj preprosto namestimo napreden namakalni sistem. Posebne polpretočne cevi, iz katerih mezi voda, napeljemo okoli naših sadik, pametni ventil pa sprogramiramo tako, da se enkrat ali večkrat na dan odpre in na ta način zalije našo letino – za razliko od soseda pa na to niti enkrat ne pozabi.
Zapestnica za spremljanje UV izpostavljenosti
Delo na vrtu je lahko res sproščujoče, za kar nam bo hvaležna naša od stresa izmučena glava, manj navdušen pa bo nad dolgim delom na soncu naš največji organ – koža. Delo na vrtu je pogosto delo na soncu, redno izpostavljanje intenzivnim sončnim žarkom pa lahko vodi v nepopravljivo škodo. Da se ne bomo preveč zatopili v sproščujoče delo in pozabili na našo kožo, obstajajo pametne zapestnice, ki nas opozorijo, ko začnemo z delom na vrtu ustvarjati prezgodnje gube.
Pametni opraševalec
Ste si kdaj želeli, da bi lahko pomagali čebelam? Pametni opraševalec omogoča prav to. Paličica oddaja visoke frekvence, ki oponašajo brenčanje kril med opraševanjem, cvetni prah, ki se zaradi tega sprosti, pa ujamemo v žličko in z njo oprašimo drugo rastlino. Ne gre pa le za tehnološko napredno rešitev za tiste, ki morajo v rastlinjakih ali v notranjosti tako ali tako ročno opraševati – tudi če čebelam s pametnim opraševalcem priskočite pomoč pri vaših zunanjih rastlinah, lahko pričakujete za kar tretjino višjo letino. Velika nagrada za ne preveč dela.
Kar že imate doma
V želji po novih gadžetih" pogosto spregledamo, da imamo kup tehnologije, ki nam pomaga pri vrtnarjenju, tako ali tako že doma. Telefoni, tablice in pametne ure so naprave, ki jih zelo verjetno že imamo na razpolago in lahko brez dodatnega vložka našo vrtičkarsko izkušnjo dvignejo na višji nivo. Obstajajo mnoge aplikacije, ki nam olajšajo vrtnarsko delo – od takih, kjer so na enem mestu zbrani vsi pomembni nasveti, takih, ki opozarjajo, kdaj bo treba rastline zaliti ali pognojiti, do takih, ki z uporabo napredne tehnologije lahko na podlagi fotografije same analizirajo, kaj je z našo rastlino narobe oz. česa ji primanjkuje. Preden se odpravite na nakupovalni izlet, da bi kupili vsak mogoč pametni dodatek za vrt, se torej splača preveriti, kaj vse že omogoča naprava, ki jo imate ta trenutek v žepu (ali na kateri berete ta članek).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV