King, ki se je Facebooku nato junija 2015 pridružil kot sodelavec, in sicer kot specialist za dostopnost, je pred tem 25 let delal za IBM, njegova posebnost pa je, da je odraščal kot zelo slaboviden, v času študija pa je popolnoma oslepel. Njegova prva izkušnja s Facebookom je bila zanj žalostna, čutil se je jeznega in izločenega.
Vse svoje negativne občutke je preusmeril v nekaj bolj pozitivnega: pomagal je razviti posebno tehnologijo, ki je od sedaj v uporabi pri Facebooku in uvaja drastično spremembo – Facebook je s to tehnologijo postal dostopen in uporaben tudi za slepe in slabovidne.
Gre za t. i. avtomatski alternativni napis (automatic alternative text). Uporabnikom, ki uporabljajo poseben angleški software za branje ekrana, zdaj glasno prebere tudi vsebino fotografij, kot nekakšen opis ovekovečenega trenutka. Sistem opisujejo kot revolucionaren, ker omogoča interakcijo približno 285 milijonom ljudem, ki so slepi ali slabovidni.
Zaenkrat Facebook omogoča prepoznavo objektov, kot so recimo avtomobili, letala, drevesa, voda, ljudje, ki se smejijo ... Zamisel ni omejena na prepoznavanje objektov, pri katerih gre za očitno, kar je na njih: v prihodnje naj bi algoritme izboljšali, tako da bi sistem dejansko prepoznaval in bral z večjo natančnostjo. Razločil bi celo znamke avtomobilov ipd.
King uporablja sistem, ki bere z zaslona. Ko se premakne na fotografijo, sistem prebere, kaj je na njej. Morda se običajnemu uporabniku ta sistem lahko zdi celo moteč, a kot pravi King, je za vse, ki so slepi in slabovidni, to zares pomembna sprememba. V preteklosti so namreč tavali v temi, zdaj pa družbena omrežja dejansko postajajo dostopna in uporabna tudi zanje. Pred 5. aprilom, ko je zaživela nova aplikacija, je stari 'bralec zaslona' ob pomiku na fotografijo prebral, kdo je fotografijo posnel, kdaj je bila posneta in napis ob njej. Zdaj prebere tudi, kaj je na fotografiji: recimo pokrajina, drevo, nebo ali kos pice, dve osebi ipd.
Za večjo socialno povezanost slepih in slabovidnih
Ekipo, ki prilagaja Facebook širši množici in ga ustvarja bolj dostopnega in uporabnega za vse z omejitvami, sestavljajo Matt King, Jeff Wieland in Shaomei Wu. Jeff Wieland, vodja, se je Facebooku pridružil pred 9 leti. »Zaradi omejitev se osebe lahko počutijo izločene,« je dejal in dodal, da njegova ekipa želi z izboljšavami povečati občutek socialne povezanosti med osebami z določenimi omejitvami.
Storitev lahko preizkusite, če uporabljate iOS napravo. Pojdite na Settings (Nastavitve) → General → Accessibility → VoiceOver in vklopite to storitev. Odprite Facebook aplikacijo in pobrskajte po zadnjih objavah. Ko se boste premaknili na določeno fotografijo, vam bo naprava prebrala, kaj je na njej. V prihodnje si želijo, da bi bila njihova tehnologija uporabna tudi na napravah z drugimi operacijskimi sistemi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV