Če izbirate računalnik za službo ali pisarno, je toliko bolj pomembno, da izberete pravega. Le z dovolj zmogljivim računalnikom bo vaše delo potekalo nemoteno, hitreje in lažje. Zagotovo pa ima pomembno vlogo tudi njegova zmogljivost, saj vam omogoča bistveno boljšo uporabniško izkušnjo.
Najpogosteje pa se uporabniki spopadejo z vprašanjem – ali izbrati stacionaren računalnik ali prenosnik?
Izbira stacionarnega oziroma prenosnega računalnika je v največji meri odvisna od vrste dela, ki ga opravljate. Če veliko delate na terenu in imate veliko sestankov zunaj poslovnih prostorov, potem je prenosnik vsekakor prava izbira.
V spletni trgovini Links do konca meseca marca poteka posebna akcija – vrhunski prenosniki po znižanih cenah! Preverite ponudbo TUKAJ!
Če pa je vaše delo stacionirano izključno v pisarni, potem vam namizni računalnik zagotovo ponuja več.
Običajno je ta vrsta računalnikov zmogljivejša, ob tem pa vam omogoča več prilagodljivosti – od vrste monitorja, tipkovnice in druge pomembne računalniške opreme.
Kakšno računalniško opremo izbrati?
1. Monitor
Monitor je pogosto med najbolj zapostavljenimi deli računalniške opreme, pa čeprav vanj pogosto gledamo več ur. Zato bodite pri izbiri pozorni predvsem na:
- velikost: večji monitorji omogočajo več delovnega prostora, odprtih imate lahko več programov in oken;
- ločljivost: večji kot je monitor, večja naj bo njegova ločljivost, saj bo to prijaznejše vašim očem;
- funkcionalnost: preverite, ali vam monitor omogoča različne možnosti dvigovanja in spuščanja, spremembe naklona;
- fizična kakovost: njegovo stojalo mora biti dovolj trdno, da monitor ne vibrira ali se trese;
- kakovost slike: kakovostni monitor vam ponuja bistveno lepše in kontrastne barve, in tudi vidni koti so bistveno boljši;
- združljivost z računalnikom: pozanimajte se, s katerimi priključki je združljiv vaš računalnik. Na tem mestu pa velja poudariti, da večina stacionarnih računalnikov danes omogoča priklop najmanj dveh monitorjev hkrati.
2. Tipkovnica
Tipkovnica je tisti del računalniške opreme, ki je najbolj izpostavljen mehanski obrabi. Predstavlja nekakšen podaljšek naših rok, s katerim tipkamo, upravljamo z multimedijskimi vsebinami in programi, zato je prav, da ste pri zbiri še posebej pozorni na:
- kakovost: preverite, da se tipke tipkovnice lepo pritiskajo in se ne zatikajo; manj kakovostne tipkovnice se hitro obrabijo in kmalu ne vidite več ne številk, črk ali drugih znakov;
- oblika: bodite pozorni na njeno obliko z vidika udobja in ergonomske postavitve rok med tipkanjem;
- mehanizem: ta leži pod tipkami in je sicer vašim očem neopazen, vendar je zelo pomemben del tipkovnice od katerega je odvisna odzivnost tipk in boljša izkušnja tipkanja;
- povezljivost z računalnikom: tipkovnica se na računalnik priključi z USB kablom, lahko pa se odločite za brezžične modele;
- dodatki: številne tipkovnice imajo danes še veliko dodatnih gumbov, ki pa nudijo predvsem več funkcionalnosti pri igranju igric, zato teh za delo v pisarni ne potrebujete nujno.
3. Miška
V osnovi lahko izbirate med žičnimi in brezžičnimi modeli. Žična miška je z računalnikom povezana s kablom, brezžična pa s pomočjo USB sprejemnika ali bluetooth povezave.
Čeprav so nekateri uporabniki skeptični do uporabe brezžičnih mišk, pa so enako zanesljive in odzivne za pisarniško delo kot v primeru povezljivosti s kablom.
Za nekatere uporabnike je tako veliko bolj pomemben kriterij oblika miške. Ergonomične miške imajo značilno udobno oblikovanje, zaradi katerega je rokovanje z njimi zelo udobno. To pa se pri dolgotrajnem delu hitro pozna.
4. Trdi disk
Na trdi disk se shranjujejo tako datoteke kot tudi vsa programska oprema na računalniku, zato je med najpomembnejšimi komponentami, ki jo priključite na računalnik. Na voljo so vam različne kapacitete in velikosti HDD ter SSD diskov, zato izbiro prilagodite svojim potrebam.
Običajno je 1 TB trdi disk dovolj velik za potrebe povprečnih uporabnikov, na voljo pa so seveda tudi diski večjih kapacitet.
Če se ukvarjate z grafičnim oblikovanjem …
morate biti pozorni - poleg že omenjenih elementov računalniške opreme - tudi na izbiro grafične kartice in matične plošče.
Grafična kartica skrbi za prikaz slike na zaslonu. Od njene zmogljivosti in kakovosti je odvisna tudi kakovost slike, kar se najhitreje pozna pri zahtevnejšem delu z računalnikom. Če pogosto montirate video posnetke ali se ukvarjate z grafičnim oblikovanjem, potem je najboljša izbira ločena grafična kartica, ki za svoje delovanje ne potrebuje RAM-a računalnika.
Matična plošča je srce vsakega računalnika, saj vsebuje vse priključke za številne druge vmesnike in računalniške komponente. Njena izbira je povezana z izbiro procesorja, saj vsi procesorji niso združljivi z vsako matično ploščo.
Nakup računalniške opreme za pisarno je lahko zelo naporno, sploh če ne poznamo lastnosti posameznih komponent. Prepričani smo, da boste s pomočjo zgornjih nasvetov izbrali opremo, ki bo zadovoljila potrebam vaše pisarne.
Za pomoč in svetovanje pri izbiri prave računalniške opreme se lahko obrnete na strokovnjake spletne trgovine Links - dosegljivi so vam na telefonski številki 040 789 401 ali preko e-pošte info@links.eu.